Асоціація українських банків

 
Члени АУБ
 
млрд
Активи членів АУБ


 
тис
Представляємо інтереси працівників, членів АУБ

Банківська система - одна з найбільших споживачів ІТ-продукції та послуг. Хоча криза боляче вдарила по банківській сфері нашої країни і багато банків згорнули програми розвитку, впровадження високих технологій в цій галузі триває.
 
Про особливості впровадження ІТ в банках України, проблеми і перспективи кореспонденту ІТ-ІМК розповідає президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

- Олександре Анатолійовичу, яким у цілому є рівень розвитку високих технологій в банківській сфері? Чи можна сказати, що він вищий, ніж в інших галузях?
 
- Рівень розвитку інформаційних технологій (ІТ), чи більш точно - інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ), у банківському секторі України традиційно є достатньо високим (вищим, ніж у більшості інших секторів вітчизняної економіки). Адже сучасний банк вже просто не може функціонувати без ІКТ. До того ж на український банківський ринок прийшли західні банки, які "підтягують" українські "дочки" до свого корпоративного рівня розвитку ІКТ, який є досить високим. Йдеться про інтегровані банківські системи, системи керування ризиками, системи підтримки прийняття рішень та ін.
 
Стимулювання розвитку ІТ у банківській системі зумовлене специфікою банківської діяльності: щоденна консолідація балансових показників по системі кожного окремого банку та складання щоденних балансів і звітів в НБУ. Саме тому системи ОДБ (операційний день банку) у формі програмних комплексів використовуються у банківській системі вже багато років. В останні роки особлива увага приділяється створенню спеціальних модулей: кредитних, валютних (які, до речі, інтегруються з міжнародними інформаційними системами), і особливо - програмних комплексів з ризик-менеджменту.
 
- Як впливає на розвиток ІТ у банківській сфері процес поглинань, викликаний кризою?
 
- Процес M&A (злиття та поглинання), безперечно, сприяє розвитку ІКТ у банківському секторі. Адже після поглинання (для України характерні саме поглинання, а не злиття) замість двох різних банківських систем автоматизації вибирається якась одна, ІТ-базовані бізнес-процеси поглинутого банку "підганяються" під стандарти материнського банку. А це сприяє уніфікації використовуваних ІКТ та їх подальшому розвиткові. Для порівняння, значно легше підтримувати у робочому стані однорідний автомобільний парк, ніж такий, що складається з різних моделей.
 
- Наскільки українські банки впроваджують програмні системи для управління кредитними ризиками та аналізу роздрібного кредитного портфеля? Чи пов'язані сучасні проблеми банків з ринковими ризиками, прорахунками, невдалим управлінням ризиками?
 
- Сучасні проблеми української банківської системи значною мірою лежать у площині політики та економіки. На відміну від Заходу, в Україні криза прийшла не з банківської системи, а з економіки, економічної політики, яку вела влада. У нас криза економіки перекинулась на банківську систему, а не навпаки. До цього додалась ще й затяжна політична криза в країні. Не кожна банківська система у такій ситуації суцільної політично-економічної кризи може вижити. Проте наша тримається. І це заслуга саме банківської системи, її менеджменту, а не влади. Безперечно, чимало прорахунків було і з боку банків.
 
Так, багатьма з них в останні роки здійснювалась, так би мовити, “агресивна” кредитна політика. Вдаючись до високоризикових операцій, не завжди здійснювався належний моніторинг ризиків. Тоді як банки традиційно є консервативними фінансовими установами, і ризик має постійно контролюватися. Тому особливо потерпіли банки, які забагато брали грошових запозичень на міжнародних грошових ринках, не враховуючи при цьому можливі валютні ризики.
 
Самостійно банкам досить не просто здійснювати аналіз роздрібного кредитного портфеля та керувати кредитними ризиками. Для цього в Україні вже працює близько 5 кредитних бюро. Можна лише порадити банкам користуватися послугами таких бюро, що дозволить їм значно знизити кредитні ризики. До того ж кредитні бюро використовують найсучасніші методики керування кредитними ризиками. В умовах України лише найбільші банки можуть дозволити собі купувати чи розробляти та підтримувати самотужки подібні просунуті і зовсім недешеві програмні системи, які використовуються у кредитних бюро.
 
- Наскільки в банках поширені системи, що дозволяють вимірювати ефективність роботи з тими чи іншими показниками і приймати рішення?
 
- Якщо брати до уваги західні інтегровані банківські системи, які переважно використовуються "дочками" західних банків (прикладів успішного запровадження західних банківських систем в українських банках не так вже й багато), то такі системи мають модульну структуру. Як правило, до складу таких систем входять модулі аналітики, підтримки прийняття рішень, управлінського обліку, моніторингу ризиків та ін. (або ж такі модулі інших розробників можуть, у разі потреби, інтегруватися до складу інтегрованої банківської САБ - системи автоматизації банку).
 
Середні та малі вітчизняні банки, як правило, роблять певні підрахунки та аналіз, використовуючи таблиці Excel. З іншого боку, НБУ вимагає від банків дотримання певних нормативів, збирає та аналізує банківську статистичну та фінансову звітність, здійснює пруденційний нагляд за діяльністю банків. Але все ж дуже багато залежить від топ-менеджменту, особливо від голови правління.

- Як в Україні розвивається інтернет-банкінг?
 
- Інтернет-банкінг дозволяє банкам надавати клієнтам послуги дистанційно, що значно скорочує собівартість банківської операції. Клієнту потрібен лише доступ до Інтернету та захищений носій з ключем електронного цифрового підпису (ЕЦП). Користуючись Інтернетом як каналом доставки послуг банк може надавати клієнтам різноманітні послуги. За нашими даними, вже десь близько 10 українських банків надають послуги повноцінного інтернет-банкінгу. Критерієм тут є можливість для банківського клієнта, який має доступ до Інтернету, переказати кошти на будь-який банківський рахунок у будь-якому вітчизняному банку. Більшість банків дозволяє робити перекази коштів лише у межах банку чи на рахунки у інших банках з наперед визначеними реквізитами (оплата комунальних послуг, електроенергії, телефону тощо). Але, безперечно, використання інтернет-банкінгу вітчизняними банками набирає обертів.
 
- Наскільки в українських банках набули поширення технології електронного документообігу? Чи застосовується для договорів електронний підпис?
 
- На жаль, питання електронного документообігу (не йдеться про електронні платіжні системи) в українській банківській системі перебуває у початковій стадії розвитку. Адже не можна запровадити окремо електронний документообіг лише у банківському секторі. Тому що банки постійно обмінюються даними з державними органами, такими як НБУ, ДПА, ПФ, ДФМУ та інші.
 
Статистична та фінансова звітність до НБУ надається банками у електронній формі. Окремі звіти та інші дані банки можуть надсилати і до інших державних органів у електронному вигляді. Але говорити про широкомасштабне запровадження електронного документообігу наразі не доводиться. Хоча формально електронний цифровий підпис має в Україні таку ж юридичну силу, як і власноручний, але нам поки що не відомі випадки використання банками та їх клієнтами ЕЦП при підписанні договорів.
Спочатку потрібно все ж запровадити електронний документообіг у ВР, Кабміні та інших державних органах. Без такого запровадження державні чиновники ставитимуться до електронного документообігу з бізнесом та населенням упереджено і всіляко його блокуватимуть вже хоча б тому, що електронний документообіг може звести до нуля їх дохід від хабарів.
 


Для довідки. Асоціація українських банків (АУБ) - всеукраїнська недержавна, незалежна, добровільна, некомерційна організація. АУБ об'єднує діючі в Україні комерційні банки та представляє їх системні інтереси у відносинах з Національним банком, Верховною Радою, Адміністрацією Президента, Кабінетом міністрів, Державною податковою адміністрацією, Верховним Судом України, іншими державними та недержавними установами та організаціями. Призначення АУБ полягає у сприянні розвитку банківської системи України.

http://it.imk.com.ua/info/interview/suchasnij_bank_ne_mozhe__funkcionuvati_bez_ikt__o_sugonjako

2010-01-25

Відгуки про АУБ

Календар подій

<<  <  Липня 2025  >  >>
 Пн  Вт  Ср  Чт  Пт  Сб  Нд 
   1  2  4  5  6
  7  8  9101213
14151617181920
2122232427
28293031   

Найближчі події

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ