Новини фінансового сектору

Банки України знижують ставки за «енергокредитами»

  • Джерело: НБУ

Кілька провідних банків підписали Доповнення до Меморандуму щодо банківського кредитування проектів з відновлення енергетичної інфраструктури, спрямоване на деталізацію умов фінансування, щоб зробити його максимально зрозумілим, доступним та системним.

Підписання самого Меморандуму, яке відбулося 25 червня, стало першим кроком до широкого фінансування та практичної реалізації великої програми відновлення енергосистеми країни, яка постраждала під час війни.

Згідно з Доповненням, базова процентна ставка за кредитами становитиме 13,5% річних або UIRD3M + 0,5% на перший рік фінансування. Починаючи з другого року, ставка буде плаваючою і не перевищуватиме UIRD12M + 3%.

Для забезпечення прозорості та доступності інформації, кожен банк-учасник Меморандуму зобов'язується опублікувати стандарти кредитних продуктів на своїх офіційних веб-сайтах. Ці стандарти будуть враховувати ризик-профіль клієнта та умови кредитування, такі як тип проєкту, рівень власного внеску, сума кредиту, термін, наявність та достатність забезпечення, а також поручительства або гарантії.

Очільник Національного банку України Андрій Пишний під час Розширеного засідання Президії Конгресу місцевих та регіональних влад під головуванням Президента України Володимира Зеленського заявив, що наразі 19 українських банків долучилися до підписання меморандуму. Згідно з документом, вони зможуть забезпечити пільгове кредитування проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури  

«Це безпрецедентний, історичний момент. Вдалося об’єднати 19 банків у рамках цього меморандуму, який передбачає підтримку відновлення енергетичної інфраструктури. Важливим елементом є те, що цей меморандум об’єднав одночасно державні, комерційні і банки для розвитку капіталу», – підкреслив Андрій Пишний.

Доповнення до МЕМОРАНДУМУ ЩОДО БАНКІВСЬКОГО КРЕДИТУВАННЯ ПРОЄКТІВ З ВІДНОВЛЕННЯ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ

 

За минулий тиждень підприємці отримали доступних кредитів на 1,6 мільярда гривень

  • Джерело: МІНФІН

У червні Міністерство фінансів залучило 55 мільярдів гривень від продажу облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).

  • Джерело: МІНФІН

У червні 2024 року Міністерство фінансів України залучило 38,41 млрд грн та 407,33 млн доларів США від випуску державних облігацій, що в еквіваленті становить 55 млрд грн.

Державні облігації є одним з основних джерел фінансування державного бюджету, разом з міжнародною допомогою, а також доходами від податків і митних зборів.

35,3 млрд грн із загального обсягу випущених ОВДП у червні — військові облігації. Інвестори у військові облігації забезпечують українську армію найнеобхіднішим: зброєю, набоями, технікою, харчуванням та медикаментами. 

Роловер інвестицій, тобто відсоток рефінансування, в ОВДП за червень становив 120% для гривневих ОВДП, 134% для доларових ОВДП. Це означає, що Україна залучає через державні облігації більшу суму, ніж має виплачувати за діючими зобов’язаннями перед інвесторами.

ОВДП продовжують бути найбільш привабливим інвестиційним інструментом на ринку. Середньозважена дохідність ОВДП номінованих у гривні у червні дорівнювала 15,58%, номінованих у доларі – 4,63%.

Станом на 1 липня, в обігу перебуває ОВДП на понад 1,64 трлн гривень. Найбільша частка знаходиться у комерційних банків (43,4%) та НБУ (41,3%). Далі йдуть – юридичні особи (9,7%), фізичні особи (3,6%), нерезиденти (2,0%) та територіальні громади (0,03%).

Загалом за перше півріччя 2024 року від розміщення ОВДП на аукціонах Міністерство фінансів України залучило 251,28 млрд грн в еквіваленті. Упродовж воєнного стану — 1,07 трлн грн.

Інвестиції у ОВДП є одним із важливих механізмів із стабілізації фінансової системи та підтримки фінансової ліквідності країни в умовах війни. Інвестори у ОВДП підтримують державу у фінансуванні пріоритетних видатків. Залучені кошти працюють на перемогу, підтримку економіки та ліквідацію наслідків агресії росії. 

Нацбанк запровадить обмеження для переказу коштів з картки на картку — Пишний

  • Джерело: НБУ

Голова Національного банку України (НБУ) Андрій Пишний оголосив про намір регулятора запровадити обмеження на перекази з картки на картку. За його словами, наразі тривають обговорення цього питання з волонтерами. Про це він повідомив під час засідання фінансового комітету Верховної Ради 4 липня.

"Зараз у нас триває фаза обговорення цього питання з волонтерами. Ми хочемо, аби політика, яку НБУ реалізовує в цьому непростому з погляду суспільного сприйняття питання, була максимально зрозумілою і сприймалась тими, хто сьогодні відчуває певну тривогу щодо цього рішення", — пояснив Пишний.

Він додав, що представники Нацбанку наразі перебувають на другій ітерації обговорення з волонтерською спільнотою. "Ми збираємо їхні думки та аналізуємо їх. Проте ми рішуче налаштовані знайти рішення цієї складної, але важливої проблеми," — підкреслив голова НБУ.

Наприкінці травня Пишний в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомив, що НБУ планує обмежити обсяг переказів з однієї картки до 100 тисяч гривень і кількість переказів до 30 на місяць. Водночас фінансові установи можуть підвищувати цей ліміт. Він пояснив, що запровадження лімітів зумовлене "небезпечним зростанням" використання карткових рахунків для транзакцій з метою легалізації доходів, отриманих незаконним шляхом.

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ