Асоціація українських банків

 
Члени АУБ
 
млрд
Активи членів АУБ


 
тис
Представляємо інтереси працівників, членів АУБ

Роман МАЛИК

Вітчизняна банківська система, переживши стан клінічної смерті на початку року й тривалий період коми протягом першого півріччя, поступово почала демонструвати ознаки життя. Це пов'язано як із закінченням паніки, яка охопила українців після чуток про можливе банкрутство вітчизняних фінустанов, так і з поступовою стабілізацією роботи реального сектора економіки.
Не в останню чергу, як зазначають експерти, поліпшенню сприяла чітка робота уряду, яка дала змогу оздоровити банківський сектор та зупинила кризові явища, що боляче вдарили по основних галузях вітчизняної економіки.
ПАРОСТКИ СТАБІЛІЗАЦІЇ
За даними, оприлюдненими Асоціацією українських банків, "дно" кризи галузь пройшла у червні-липні поточного року. Саме в цей період спостерігався злам низхідних тенденцій за трьома базовими показниками фінансової системи: рівнем активів, пасивів та обсягом банківського капіталу. За словами президента АУБ Олександра Сугоняка рівень кредитування припинив падати, і це стосується усієї банківської галузі. "Незважаючи на те що дані збираються з індикативної групи, в яку входить 82,5 відсотка усіх вітчизняних банківських установ, ситуація є показником системних тенденцій. До позитиву слід віднести і тренд до зменшення частки кредитів фізичним особам та зростання обсягів кредитування підприємств", - зазначив президент АУБ.
Подібну ситуацію можна було спостерігати і стосовно пасивів. Однак тут переломний момент було пройдено у квітні-травні, коли вдалося зупинити відтік депозитів. Обсяги зобов'язань відтоді практично не змінилися, окрім незначного просідання у липні-серпні. За словами О. Сугоняка, якщо порівняти графік зміни обсягу банківських пасивів та відношення курсу гривні до долара, саме знецінення вітчизняної валюти влітку стало черговим негативним чинником, який призвів до зниження рівня пасивів через зменшення обсягів строкових депозитів та дестабілізації банківської системи.
Водночас основною проблемою, яка дедалі більше нависає над фінансовими інституціями України, стає стрімке погіршення якості кредитів. З початку року сума неповернутих запозичень в індикативній групі банків зросла на 30 мільярдів гривень, перевищивши 40-мільярдну позначку.
ЗАХИСТИТИ КРЕДИТОРА
Саме неповернення грошей позичальниками, на переконання банкірів, може спричинити подальше погіршення фінансового стану банків та негативно вплинути на можливість фінансових установ виконувати свої зобов'язання перед вкладниками. По суті, ухилення недобросовісних позичальників від сплати своїх боргів ставить у скрутне становище не тільки банківську систему, а й українців, які тримають гроші на депозитах.
Підливає масла у вогонь і поширення схем умисного уникнення виконання своїх боргових зобов'язань. Одним з найпопулярніших серед вітчизняних "бендерів" стало банкрутство фізичної особи-підприємця через судове рішення і її звільнення від повернення взятих у кредит грошей. Рекламу подібного роду послуг нині неважко знайти серед оголошень.
Як зазначають банкіри, ця система є протиправною і грунтується на прогалинах у чинному законодавстві й низькій юридичній грамотності українців. Вони нагадують: уникнення від сплати кредитних зобов'язань підпадає під ознаки злочинів, передбачених Кримінальним кодексом.
Саме захист кредиторів у широкому сенсі цього слова, на думку банківського експерта Володимира Бондара, має стати одним з основних напрямків захисту вітчизняної банківської системи. "Захищаючи осіб, які позичили гроші в банках, ми забуваємо, що фінансові установи також мають кредиторів. Це наше населення, яке поклало 200 млрд гривень на депозитні рахунки", - наголосив В. Бондар.
РЯТІВНІ РЕФОРМИ
Неповернення кредитів нині може стати чи не тяжчим ударом по банківській системі України, ніж різке зняття депозитів на початку року. Нестача обігових коштів здатна знову викликати паніку в населення, яке не зможе вчасно і в повному обсязі повернути свої гроші.
Нинішні проблеми вже призвели до того, що фінансовий результат банківської системи починаючи з першого кварталу має негативну динаміку. 105 банків, які входять до індикативної групи АУБ, закінчили третій квартал, маючи 10,4 млрд грн збитків. Загалом по системі ця сума становить близько 20 мільярдів гривень.
Тому, впевнений Олександр Сугоняко, треба проводити структурні реформи в економіці які б могли вивести з кризи клієнта. Адже за умови стабільної роботи підприємства зможуть реструктуризувати боргові зобов'язання. Крім того, розвиток бізнесу дасть робочі місця у тому числі й тим, хто нині опинився перед вибором - сплачувати кредит чи намагатися вижити в умовах кризи.
УРЯДОВИЙ КУР’ЄР
№ 214 (4119) 18 листопада 2009 року

http://www.ukurier.gov.ua/index.php?articl=1&id=7590

2009-11-18

Відгуки про АУБ

Календар подій

<<  <  Липня 2025  >  >>
 Пн  Вт  Ср  Чт  Пт  Сб  Нд 
   1  2  4  5  6
  7  8  9101213
14151617181920
2122232427
28293031   

Найближчі події

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ