Expert opinion

Держава, банки, іноземна допомога: як відновлюватимуть енергетику України

Відновлення енергетичної інфраструктури України, зруйнованої внаслідок війни, стає одним із пріоритетних напрямків для забезпечення національної енергетичної безпеки. У цьому контексті важливу роль відіграють як банківське кредитування, так і державні програми підтримки.

Про це йдеться в огляді програм з відновлення та підтримки енергетики України від Центру економічних досліджень та прогнозування “Фінансовий пульс”.
За оцінками Київської школи економіки з початку повномасштабного вторгнення були знищені або суттєво пошкоджені всі ТЕС, ГЕС та 20 ТЕЦ. Загальні збитки енергетичного сектору оцінюються в $14,6 млрд, а непрямі втрати сягають $43,1 млрд. Втрата контролю над ЗАЕС та пошкодження ключових енергетичних об’єктів, таких як Каховська та Дніпровська ГЕС, ускладнюють енергопостачання країни.
Аналітики “Фінансового пульсу” акцентували на низці державних програм, які спрямовані на розбудову енергетичної незалежності країни. Зокрема йдеться про такі програми:  
«Доступні кредити 5-7-9%». В червні 2024 року уряд розширив цю програму для бізнесу, включив до неї кредитування придбання та встановлення електрогенераційних установок на газу. На даний час за умовами Програми кредити надаються суб’єктам малого та середнього підприємництва: на експлуатацію генеруючих установок, що виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, установок зберігання енергії, електрозарядної інфраструктури тощо. В рамках програми «Доступні кредити 5-7-9%» для ОСББ та ЖБК надаються кредити на впровадження заходів з енергоефективності, включаючи придбання та облаштування генеруючих установок, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, установок зберігання електричної енергії та допоміжного обладнання. Кредитна програма для ОСББ та ЖБК може застосовуватись у комплексі із програмою "ГрінДІМ" від Фонду енергоефективності в рамках якої Держава повертає 70% від вартості обладнання сонячних електростанцій та / або теплових насосів, яке купують ОСББ або житловий кооператив. 
Програма «Енергонезалежність фізичних осіб», що передбачає компенсацію відсотків за кредити на встановлення сонячних та вітрових установок у приватних домогосподарствах 
Програма «Підтримка енергостійкості мікро- та малих підприємств України» — реалізується у межах програми ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі»).Ця програма спрямована на підтримку придбання обладнання для виробництва та збереження електроенергії. 
Програма «Підтримка підприємств паливно-енергетичного комплексу» —  урядова програма, що розроблена відповідно до Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва паливно-енергетичного комплексу, затвердженого відповідною постановою Кабінету Міністрів України. Мета програми — здешевлення вартості кредитів, що пов’язані із відновленням, ремонтом або заміною пошкоджених внаслідок бойових дій об’єктів енергетичної інфраструктури теплових електростанцій та теплоелектроцентралей, що здійснюють виробництво електричної енергії. Згідно з програмою держава компенсує до 9% ставки за кредити на ремонт пошкоджених енергетичних об’єктів.
В рамках реалізації державної політики «Зроблено в Україні», можна отримати від держави компенсацію в розмірі 15% вартості (без ПДВ) за придбання енергетичного обладнання українського виробництва.
Експерти зазначають, що важливе місце в енергетичній незалежності посідає банківське кредитування.


У червні 2024 року НБУ ініціював підписання меморандуму між 20 банками, які контролюють понад 85% активів банківського сектору. Програма передбачає фінансування будівництва нових енергетичних об’єктів, зокрема сонячних, вітрових та газових станцій, а також придбання акумуляторів і генераторів. Від червня 2024 до березня 2025 банки отримали 3 879 заявок на суму 81,7 млрд грн, профінансовано 14,1 млрд грн. Загалом за цей період було профінансовано 549 МВт генераційної потужності”, — йдеться в огляді.


На думку аналітиків “Фінансового пульсу” важливою також є участь ЄС у  розвитку української енергетики.
У межах реалізації програми підтримки від ЄС для відновлення та модернізації України "Ukraine Facility", що передбачає фінансування в розмірі 50 млрд євро упродовж 4 років (2024–2027 рр.), в енергетичні проєкти у державному та приватному секторах буде проінвестовано до 600 млн євро.
Передусім фінансування буде спрямоване на швидке відновлення постачання електроенергії та тепла, зокрема за допомогою обладнання, яке можна оперативно встановити для задоволення нагальних енергетичних потреб. Також значна увага приділятиметься захисту ключових електричних підстанцій.
Очікується, що одним із результатів реалізації програми стане зміцнення енергетичної безпеки та стійкості України, збільшення частки зеленої енергетики, зниження впливу на довкілля, а також підвищення довіри міжнародних інвесторів до енергетичного сектору України.


Розбудова енергетичної інфраструктури в Україні — одне з головних стратегічних завдань на шляху до повоєнного відновлення. Успіх залежить від ефективної підтримки сектору через комбіноване використання банківського кредитування, державної допомоги та міжнародних інвестицій. В умовах значного тиску на державний бюджет воєнних витрат наявність коштів для фінансування відбудови та розвитку енергетики значною мірою залежить від допомоги іноземних інвесторів, зокрема Євросоюзу”, — підсумували експерти “Фінансового пульсу”.


Довідка:

Громадська організація «Центр економічних досліджень та прогнозування «Фінансовий пульс» була створена 2 березня 2015 з метою об'єднання зусиль учасників і експертів фінансового ринку України з метою його розвитку і вдосконалення.

Цілі, реалізації яких сприятиме діяльність Центру:

  • Поліпшення якості нормативної бази, що регулює роботу фінансового ринку, усунення регуляторних проблем, що заважають його повноцінному розвитку
  • Підвищення прозорості діяльності фінансових установ
  • Розвиток нових ринкових інструментів і механізмів роботи, в тому числі шляхом впровадження кращого міжнародного досвіду
  • Підвищення фінансової грамотності населення
  • Сприяння реалізації економічних реформ, в тому числі через фінансову децентралізацїю
  • Сприяння розвитку підприємництва тощо.

Сайт Центру: http://finpuls.com/
Соцмережі: https://www.facebook.com/finpulse.center/ 

 

Subscribe to our newsletter

aub logo white 70

 

The mission of the Association of Ukrainian Banks is to support the development of the national banking system. The AUB cooperates with the Verkhovna Rada of Ukraine on improving the legislation governing banking activities, and interacts with the National Bank of Ukraine on regulatory support for the functioning of banks and non-bank financial institutions. The CBA takes care of the professional development of bank employees, expands international relations with associations and banking institutions of other countries.

 

Contacts

    Address:
str. Yevhena Sverstyuka,
15 Kyiv 02002 Ukraine


   Email :
secret@aub.org.ua


    Phones:
+380 (44) 516-8775

Subscribe to our newsletter