Президент України ветував Закон, який міг спричинити поглиблення кризи в банківській системі
Президент України Віктор Ющенко у відповідь на звернення банківської спільноти ветував прийнятий Верховною Радою України 21 травня 2009 року Закон України «Про захист майнових прав громадян у період виходу економіки України зі стану фінансової кризи». Як наголосив Віктор Ющенко, цей Закон “не може бути підписаний Президентом України як такий, що не відповідає Конституції та законам України”.
Згаданим Законом передбачалось введення мораторію на набуття заставодержателем чи іпотекодержателем права звернення стягнення на предмет застави чи іпотеки в разі, якщо предметом застави чи іпотеки є житлова нерухомість, в якій постійно проживають громадяни.
Як вже повідомлялося, Асоціація українських банків виступала категорично проти цього Закону як під час його опрацювання у парламентських Комітетах, так і під час розгляду парламентом. Після його прийняття Верховною Радою Президент АУБ Олександр Сугоняко звернувся до Президента України Віктора Ющенка з обгрунтуванням необхідності накласти вето на Закон "Про захист майнових прав громадян у період виходу економіки України зі стану фінансової кризи", як такий, що порушує принцип захисту прав кредитора, містить істотну загрозу соціальної захищеності населення та призведе до поглиблення кризи в банківській системі.
За словами Президента АУБ Олександра Сугоняка, Закон позбавляє банки правового механізму впливу на проблемних позичальників, чим погіршить спроможність банків виконувати свої зобов’язання перед вкладниками та іншими клієнтами. Найбільш невтішним наслідком прийняття Закону може бути новий виток банківської кризи в Україні внаслідок погіршення платоспроможності ряду банків та неповернення цими банками коштів населенню. Окрім цього, після прийняття Закону банки будуть змушені на невизначений час повністю згорнути програми іпотечного кредитування, і жоден громадянин не зможе взяти кредит на житло. Крім того, Закон не забороняє звернення стягнення на житлову нерухомість іншого кредитора, що нівелює пріоритет банку на іпотеку. Отже, прийняття Закону призведе до зникнення іпотечного житлового кредитування з переліку банківських послуг, – наголошували в АУБ.
Окрім АУБ, проти згаданого Закону категорично проти виступили Національний банк України та банківська спільно в цілому.
В Асоціації українських банків вітають рішення Президента України про ветування згаданого Закону, адже його прийняття могло завдати невиправної шкоди національній банківській системі та економіці України.
Прес-служба
Асоціації українських банків