Новини АУБ

Андрій Дубас в ефірі Суспільного: про інфляцію, валюту та вплив на споживачів

Президент Асоціації українських банків Андрій Дубас в ефірі Суспільного радіо прокоментував поточну інфляційну ситуацію в Україні, її причини, прогноз динаміки до кінця року, а також пояснив, як це відчувають громадяни у повсякденному житті.

Чому зросла інфляція?

Як зазначив Андрій Дубас, інфляційний тиск у 2025 році був спричинений сукупністю кількох факторів. Серед них — запровадження на початку року нових тарифів та мит на паливно-мастильні матеріали, алкоголь і тютюн. Це автоматично вплинуло на кінцеву ціну товарів.
Додатковим чинником стало послаблення гривні: у літній період традиційно спостерігається зростання курсу долара та євро. Крім того, в межах валютної лібералізації Національний банк поступово знімає обмеження, що діяли з початку повномасштабного вторгнення. Наприклад, було дозволено купівлю валюти для сплати дивідендів і зовнішніх кредитів.
Також негативно позначився неврожай 2024 року. Усе це в комплексі спричинило інфляцію на рівні 12% на кінець 2024-го і прискорення до майже 16% у травні 2025-го, що є найвищим показником з початку року.

Чи є шанс на зниження?

Президент АУБ підкреслив, що інфляція не може знижуватись миттєво: це поступовий процес, який вимагає монетарних рішень. Ключовий інструмент — облікова ставка Національного банку, яка наразі утримується на рівні 15,5%. Її підвищення дозволяє охолоджувати економіку та стримувати зростання цін. Водночас, за словами Андрія Дубаса, вже у другій половині 2025 року можна очікувати сповільнення інфляції: «Починаючи з серпня ми будемо порівнювати показники з дуже високими цифрами 2024 року. Тому навіть за інерцією та на тлі заходів НБУ ми побачимо зниження — до 8–10% річної інфляції».За останніми прогнозами самого Нацбанку, цей показник може становити 8,2% до кінця року.

Що відчувають споживачі?

Пояснюючи, як інфляція впливає на щоденні витрати українців, Андрій Дубас відзначив: громадяни помічають насамперед зміну цін на продукти харчування (овочі, м’ясо, молоко), а також паливо. Водночас сприйняття інфляції може бути відмінним від офіційних даних:


DMITRIEVA GLOBUS EXPERTАндрій Дубас
Президент АУБ

  

«На зростання цін споживач реагує одразу, а на зниження — з недовірою. Це природньо. Водночас важливо пам’ятати, що індекс споживчих цін охоплює широкий набір товарів, де кожен має свою вагу впливу». — зазначив Андрій Дубас, Президент АУБ.


Особливу увагу він звернув на вплив коливань валютного курсу. Якщо продукція сільського господарства менше реагує на девальвацію гривні, то імпортне пальне напряму залежить від курсу. На початку 2025 року долар і євро почали поводити себе по-різному через зовнішні фактори — зокрема, політичні рішення в США, що призвело до рекордного зростання курсу євро до 48 грн.

Інфляція в Україні у 2025 році є результатом накладання кількох економічних і регуляторних чинників. Попри складну ситуацію, заходи Національного банку вже почали впливати на стабілізацію процесів. Очікуване зниження інфляції у другій половині року, за словами Андрія Дубаса, є реалістичним прогнозом. Водночас для громадян головним індикатором залишаються ціни на повсякденні товари, тому відкритий аналіз і пояснення причин змін — критично важливі для збереження довіри до фінансової системи.

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ