«Курс гривні тримається завдяки міжнародній підтримці та активній політиці НБУ», — Андрій Дубас
Президент Асоціації українських банків Андрій Дубас взяв участь у прямому ефірі телемарафону «Єдині новини» на телеканалі «Інтер». Під час розмови з ведучим Олександром Васильченком він пояснив, чому зміцнюється євро, що відбувається з доларом, як це впливає на курс гривні та яких змін варто очікувати у сфері цін і інфляції.
У центрі розмови — динаміка валютного ринку та її вплив на українську економіку в умовах війни. Андрій Дубас акцентував увагу на ключовому чиннику стабільності курсу гривні — міжнародній фінансовій допомозі.
«Сьогоднішні показники котирування гривні до долара, гривні до євро забезпечені тим, що міжнародна коаліція допомагає економічно Україні фінансами. [...] Якщо б ми не мали цієї коаліції держав упродовж трьох років, ми б мали набагато гіршу ситуацію на всіх економічних фронтах», — наголосив Дубас.
На думку президента АУБ, Національний банк України залишається головним гравцем на валютному ринку, а гнучка монетарна політика дозволяє оперативно реагувати на зовнішні виклики. Він також звернув увагу на сезонні фактори, які впливають на курс валют.
«Я завжди рекомендую звертати увагу — це червень і січень. У січні це пік, коли іноземна валюта найдорожча по відношенню до гривні. І в червні вона найдешевша. Це і аграрний чинник, і сезонність податкових розрахунків», — розповів Дубас.
Говорячи про глобальні ризики, експерт підкреслив, що важливу роль у світовій економіці відіграє протистояння США та Китаю. За його словами, саме цей геополітичний фактор може мати довгостроковий вплив на курси провідних валют і, відповідно, на ситуацію в Україні.
«Я б на що звертав більше увагу — це все-таки протистояння Сполучених Штатів проти Китаю. Бо це боротьба першої і другої економіки світу. І ось тут може бути багато непередбачуваних історій», — підкреслив президент АУБ.
Також Андрій Дубас прокоментував поточну інфляційну ситуацію. За його оцінкою, зростання цін, яке спостерігалося у перші місяці року, зумовлене низкою минулорічних чинників — акцизною політикою, валютною лібералізацією та сезонним попитом на валюту.
Водночас він зазначив, що цей інфляційний тиск поступово знижується. Національний банк уже відреагував підвищенням облікової ставки, і, як очікується, до кінця року інфляція може стабілізуватися в межах 8–10%.
Підбиваючи підсумок, Андрій Дубас підтвердив, що економічна ситуація в Україні залишається під контролем завдяки злагодженим діям Нацбанку, підтримці міжнародних партнерів та адаптивності української економіки до нових викликів.