Новини фінансового сектору

МВФ назвав основні загрози для світової економіки

Нинішній рік ряснітиме проблемами, але в центрі уваги опиняться країни, що розвиваються, в тому числі Китай, вплив якого на світову економіку недооцінений.

Про це заявив головний економіст МВФ Моріс Обстфельд в інтерв’ю виданню IMF Survey.

Майже у всіх країнах, крім, наприклад, Індії, протягом 2015 року тривало сповільнення економічного зростання на тлі зниження цін на біржові товари та посилення фінансових умов. При цьому стійке зростання світової економіки залишалося важкодосяжним, зазначив пан Обстфельд.

Одним з головних факторів, які впливатимуть на глобальну економіку в цьому році, залишається сповільнення зростання в Китаї. Країна переходить від інвестицій та виробничої діяльності до споживання і послуг.

За словами Моріса Обстфельда, глобальні вторинні ефекти від зниження темпів зростання в Китаї, що впливають через скорочення його імпорту і зниження попиту на біржові товари, були значнішими, ніж очікували фахівці фонду.

“Зберігаються серйозні проблеми для переорієнтації, що відносяться до слабкості балансів державних підприємств, фінансових ринків, а також до загальної гнучкості та раціональності розподілу ресурсів. Темпи зростання нижчі від офіційних цільових показників влади можуть знову налякати світові фінансові ринки, але разом з тим давні способи забезпечення виконання цільових показників зростання можуть лише продовжити існування економічних дисбалансів, що загрожує подальшими проблемами”, – підкреслив він.

Минулого року приплив капіталу в країни, що розвиваються, знизився, частина резервів витрачена, суверенні спреди збільшилися, національні валюти ослабли, а в деяких країнах різко знизилися темпи зростання.

“Зниження курсів валют виявилося надзвичайно корисним засобом для пом’якшення різних економічних шоків. Однак подальше різке падіння цін на біржові товари, в тому числі на енергоносії, викличе ще більші проблеми для експортерів, включаючи більш швидке зниження курсів валют, яке може призвести до виникнення поки ще прихованих факторів вразливості в балансах або підстьобнути інфляцію”, – заявив експерт.

Крім того, побоювання економістів викликає криза біженців, які залишають Ірак і Сирію. Це створює складнощі для ЄС не тільки в плані прийому мігрантів і для ринків праці, але ще більшою мірою для політичних систем.

“Проект спільної охорони периметра ЄС і пов’язані з ним суперечності стосовно вільного переміщення людей усередині Європи заслуговують на увагу. Але ми не повинні забувати, що такі країни, як Ліван, Йорданія і Туреччина, знаходяться на передньому краї кризи біженців”, – додав пан Обстфельд.

Крім проблем біженців, “перед Європою стоять інші політичні й економічні труднощі – від Піренейського півострова до Греції та України”, – додав він.

Ще однією проблемою для світової економіки в 2016 році стане міжнародна торгівля, яка в останні роки відчувала труднощі, оскільки зростання світової торгівлі відносно зростання ВВП сповільнилося. За словами головного економіста МВФ, залишається відкритим питання про прийняття Конгресом США угоди про Транстихоокеанське партнерство (ТТП). “Можливо, ми дізнаємося про це навесні”, – зазначив Моріс Обстфельд.

В цих умовах ФРС планує ще кілька підвищень процентних ставок, сказав експерт. За його словами, до кінця 2015 р. на фінансових ринках переважали песимістичні настрої, ринки схильні до підвищеної волатильності, незважаючи на триваюче пом’якшення умов Європейським центробанком і Банком Японії.

“Безумовно, Федеральна резервна система США приступила в грудні, як вона вважає, до циклу поступових підвищень процентних ставок. Буде вкрай важливо, як ФРС проведе наступні підвищення процентних ставок у 2016 році і як вона буде взаємодіяти з ринком: в кінці 2015 року це завдання, мабуть, стало виконуватися правильним чином”, – вважає економіст МВФ.

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ