Дроп-схеми під прицілом: в Україні з’явиться реєстр порушників банківської гігієни
Надання своєї банківської картки третім особам, навіть за незначну винагороду, може мати серйозні наслідки — від обмежень на рахунках до повної втрати доступу до фінансових послуг. Більш того, передача банківської картки іншим людям — це не лише порушення умов користування, а потенційна участь у злочинних схемах, що можуть становити загрозу національній безпеці. Про це 7 травня в ефірі Радіо Київ 98 FM розповів президент Асоціації українських банків Андрій Дубас.
У розмові йшлося про плани створення спеціального реєстру осіб, які передавали свої банківські картки іншим людям — так званих «дропів». Метою цієї ініціативи є протидія фінансовим злочинам, зокрема ухиленню від податків, а також фінансуванню терористичної діяльності. Президент АУБ зазначив, що дроп-схемами, зокрема, оплачують навідників "шахедів", підпали військових автомобілів.
За його словами, явище "оренди" платіжної банківської картки виглядає для багатьох як легкий підробіток, проте насправді несе серйозну загрозу.
«За одну-дві тисячі гривень на місяць ви даєте свою картку — і через цю картку проходять сотні тисяч, якщо не мільйони гривень підставних, незаконних, необґрунтованих операцій… І якщо туди перерахують заборонені кошти - ви будете відповідальна особа», - наголосив Андрій Дубас.
Потрапляння до реєстру, за словами очільника АУБ, означатиме не лише блокування конкретної картки, а й поширення обмежень на інші рахунки такої особи у банківській системі:
«У разі попадання в цей реєстр через ці дії у вас можуть виникнути проблеми по відношенню до всіх ваших банківських рахунків», - пояснює експерт.
Андрій Дубас також зауважив, що звичайні банківські клієнти — з типовими операціями та сумами — до цього реєстру не потраплять. У Меморандумі про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг, який підписали переважна більшість банків України, встановлений ліміт у 100–150 тисяч гривень на місяць виключно для переказів, і він не зачіпає оплату товарів чи послуг.
Окремо Андрій Дубас роз’яснив ситуацію з волонтерами: обмеження на карткові перекази не поширюються на людей, які збирають кошти у законний спосіб або мають підтвердження про походження коштів.
Президент АУБ закликав громадян не передавати свої банківські картки іншим особам і бути обачними:
«В короткостроковому майбутньому платіжна банківська картка стане своєрідним ключем до вашої персональної репутації. А репутація з кожним роком все більше і більше буде її вартість зростати», - підсумував Андрій Дубас.
В Асоціації українських банків наголошують: у центрі уваги – запобігання використанню фінансової інфраструктури в злочинних цілях. Створення реєстру дропів жождним чином не обмежуватиме права клієнтів банків. Реєстр має стати важливим кроком до очищення банківської системи та захисту державної безпеки.