Монетарна політика та облікова ставка в Україні: в Асоціації українських банків озвучили очікування щодо рішень Монетарного комітету, та їх вплив на банківський сектор
12 вересня за ініціативою Асоціації українських банків відбулася Дискусійна панель «Очікування щодо рішень Монетарного комітету, та їх вплив на банківський сектор». Участь у дискусії взяли керівники банків України та експерти АУБ.
Прогнози щодо розміру зниження облікової ставки різнилися, але загалом учасники дискусії погодилися, що наразі простежується тренд на зниження облікової ставки. Відповідно до позиції Національного банку облікова ставка до кінці року може бути знижена до 18%, проте учасники дискусії зазначили, що до цього показнику треба йти поступово, зважаючи на існуючі ризики.
Під час заходу президент Асоціації українських банків Андрій Дубас зазначив, що сьогодні банківська система ліквідна та стабільна.
«За результатами дискусійної панелі у банківській спільноті є очікування, що Національний банк України знизить облікову ставку з 22% до 20%», – сказав Андрій Дубас.
Він підкреслив, що сьогодні банки готові адаптуватися до будь-яких сценаріїв, адже банківський сектор справився з минулорічним викликом, коли у червні минулого року облікова ставка була різко піднята з 10% до 25% через збройне вторгнення РФ яке спричинило сильні негативні економічні наслідки.
Під час заходу учасники дискусії порушили питання монетарної політики НБУ, інфляційних процесів, відновлення кредитування.
Учасники дискусії відзначили ефективну монетарну політику Національного банку впродовж останнього року, завдяки якій вдалося стабілізувати банківську систему під час повномасштабної війни.
Голова Правління АТ «Комінбанк» Тетяна Путінцева відмітила, що сьогодні бізнес та громадяни адаптуються до життя в умовах воєнного стану, проте ситуація в економіці та банківському секторі залишається складною.
«На жаль, ще триває агресія російської федерації проти України. Війна – це завжди стан невизначеності, що суттєво обмежує наші можливості роботи, в тому числі робити довгострокові прогнози. При цьому ми дійсно відзначаємо, що бізнес та населення адаптуються до умов війни, в яких ми зараз з вами вимушені працювати та жити. Але це не є розвиток, це – виживання населення, виживання підприємств. В поточних умовах позичальники на жаль, не є достатньо кредитоспроможними. На мій погляд, сьогодні не є раціональним суттєво знижувати облікову ставку і стимулювати банки збільшувати кредитування та приймати підвищені кредитні ризики на клієнтів під час воєнного стану», – зазначила Тетяна Путінцева.
Під час дискусії заступник Голови Правління АТ «Таскомбанк» Анатолій Кухарчук звернув увагу, що не зважаючи на позитивні тенденції та прогнози щодо інфляції, її рівень може суттєво зрости.
«Ми побачимо зниженням облікової ставки на один відсоток. До кінця року – ще на один відсоток. Але на цьому, я так думаю, що ми зупинимось. Якщо ми будемо казати про стратегію Національного банку України щодо пом'якшення валютного законодавства, то зняття певних валютних обмежень може призведе до зростання курсу долара. Одночасне зниження облікової ставки і девальвація гривні – такі дві події є ризикованими. Облікова ставка не буде знижуватися стрімко, я вважаю, що зупинка буде на десь рівні 20 і, можливо, ми повернемося до подальшого зниження вже ближче до весни 2024 року», – сказав Кухарчук.
Він також порушив питання щодо ризиків у банківської сфери, зокрема впровадження законодавчої ініціативи стосовно нового податку для банків на рівні 5% від чистого процентного доходу.Також заступник Голови Правління АТ «Таскомбанк» Анатолій Кухарчук зазначив, що необхідно працювати над відновленням кредитування економіки, бізнесу.
«Зростання відбулося лише за кредитними портфелями фізичних осіб. І там лише три банки кредитують суттєво. Щодо юридичних осіб, то тенденція не дуже гарна», – підкреслив банкір.
Думку про необхідність збільшення кредитування реального сектору економіки підтримав Голова Правління Банку «Глобус» Сергій Мамедов, він підкреслив, що головне завдання банку - це кредитування. Тільки через активне кредитування банками ми зможемо швидко відновлювати економіку України.
«Стосовно банку Глобус, ми відновили всі напрямки кредитування, але об'єми зараз в рази менші ніж до війни. Це характерно для всього банківського сектору, зважаючи на військові ризики. Банки більш охоче купують ОВДП та депозитні сертифікати НБУ. Але при зниженні ставки рефінансування, тенденція буде змінюватися. Тому я би рекомендував всім банкам звертати більшу увагу на кредитування. На мій погляд будуть запроваджені позитивні зміни до державних програм з кредитування, що дасть поштовх для нових банків-учасників», – підкреслив Сергій Мамедов.
Довіра громадян до банківської системи та зменшення негативних очікувань сьогодні вимірюється зростанням вкладень в депозити та збільшенням обсягів купівлі ОВДП фізичними особами. На це під час дискусії звернув увагу Антон Болдирєв, директор департаменту казначейсько-інвестиційних послуг АТ «Укрексімбанк»
«На рахунках банків збільшується частка депозитів особливо терміном 3-6 місяців. Залучати річні депозити під час війни важче, але це добре, що зростає частка клієнтів, які оформлюють депозити і на такий термін. Також зростає частка громадян, які купують ОВДП, що сьогодні є альтернативним інструментом інвестування крім класичних депозитів. Ми бачимо, що взагалі сума вкладень з боку фізичних осіб в цьому інструменті постійно збільшується, оскільки цей інструмент має плюси у порівнянні з класичним депозитом: він не оподатковується, та має ліквідність, у разі потреби його можна реалізувати на вторинному ринку», – зазначив Антон Болдирєв.
Облікову ставку НБУ представник АТ «Укрексімбанк» спрогнозував на рівні 19%, зазначивши, що завдяки великим золотовалютним резервам НБУ може більш рішуче зменшувати ставку, але ризики, передусім безпекові, залишаються.
«Національний банк і далі буде зменшувати облікову ставку. Наприклад зараз зробити навіть 19%, а потім трохи пригальмувати темпи та подивитись на реакцію ринку. Окрім військових і безпекових ризиків це є ризики інфляції, дивлячись на картину у всьому світі інфляційні ризики притаманні багатьом країнам… Ми бачимо зростання світових цін на нафту, є певні геополітичні ризики. Напруження зростає не тільки в Україні, а й по всьому світу (Африка, Тайвань) і це відображається на економічних, логістичних ланцюгах і взагалі у світовій торгівлі», – зазначив Антон Болдирєв.
Учасники дискусії дійшли висновку, що саме відновлення кредитування економіки може позитивно вплинути економічний розвиток і над пожвавленням кредитування бізнесу треба працювати навіть в умовах воєнного стану, адже терміни закінчення війни невідомі. Розширення державних програм з кредитування, які є свідченням партнерської взаємодії між державою та банками, є необхідним кроком для відновлення економіки країни.
«Кредитування – це драйвер економіки. Сьогодні головним інструментом підтримки є державні програми з кредитування, такі як «5-7-9», «єОселя». Сповільнення інфляції буде тягнути за собою зниження облікової ставки, це в свою чергу почне знижувати відсотки по депозитам і по кредитам, і саме це дозволить створити передумови для пожвавлення кредитування України», – підсумував президент Асоціації українських банків Андрій Дубас.
Також президент АУБ зазначив, що законодавчі ініціативи щодо збільшення оподаткування банків несуть в собі ризики для стабільності банківського сектору, на що звернули увагу усі учасники експертної панельної дискусії.
«Минулого понеділка в Асоціації зібралися представники банківського сектору з питання законодавчих ініціатив щодо введення нового податку для банків. Ми обговорили це питанні і наші ключові пропозиції надіслали народним депутатам, членам Комітету Верховної Ради з питань фінансів податкової митної політики. Ми очікуємо, що народні депутати врахують застереження та пропозиції банківської спільноти. Це питання потребує додаткового глибокого вивчення», – зазначив Андрій Дубас.