Валютні обмеження: в Національному банку повідомили, коли змінять транскордонних грошових переказів для українських споживачів
Національний банк готується до поетапного пом’якшення валютних обмежень, зокрема транскордонних грошових переказів для фізичних осіб. Проте головною перепоною цього процесу, на думку Нацбанку, є ризик відтоку капіталу. Про це йдеться в у відповіді регулятора на лист Асоціації.
На сьогоднішній день, склалася ситуація, коли у зв’язку зі зменшенням пропозицій в офлайн-магазинах, скороченням асортименту, спекулятивним підвищенням цін на деякі групи товарів на вітчизняному ринку, українські споживачі все більш шукають можливості купувати товари на закордонних інтернет-сайтах. При цьому, споживачі хочуть мати можливість оплачувати замовлені товари вже після їх отримання, що дає можливість оглянути, перевірити функціонал та приміряти/протестувати товар, за потреби.
У зв’язку з цим Асоціація українських банків направила пропозиції Національному банку України, щодо внесення змін до нормативно-правових актів Нацбанку, які б врегулювали питання транскордонних валютних переказів громадян України для купівлі товарів за кордоном. Запропоновані зміни розширять способи купівлі товарів за кордоном особливо тих споживачів, які не користуються платіжними картками.
В Асоціації українських банків переконані, що можливість проведення зазначених операцій розширить способи для купівлі товарів за кордоном, особливо для тих споживачів платіжних послуг, які не користуються платіжними картками. Окрім того, це дозволить урівняти в можливостях банки та небанківські фінансові установи при наданні споживачам платіжних послуг з переказу коштів за товари, які купуються за кордоном. Відтак це дозволить підвищити якість таких послуг, забезпечити їх справедливу ціну, що, у свою чергу, призведе до покращення забезпечення населення та військовослужбовців необхідними товарами, в тому числі першої необхідності.
У відповіді Національного банку зазначено, що зміни в сфері валютних операцій відбуватимуться на основі Стратегії пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування, яка була опублікована у липні цього року.
«У Стратегії наведені ключові характеристики трьох її напрямів, зокрема пом’якшення валютних обмежень. Основним критерієм визначення пріоритетності пом’якшення валютних обмежень є нагальність коригування викривлень на ринку та підтримка економічного відновлення з урахуванням відповідних ризиків для курсової стійкості та міжнародних резервів», – йдеться у листі регулятора.
Нацбанк повідомив, що реалізація цього напряму буде поетапною відповідно до Дорожньої карти поступового пом’якшення валютних обмежень. НаразіНаціональнийбанкопрацьовуєпропозиціюАсоціаціїзурахуванням наявності передумов для реалізації кроків з пом’якшення валютних обмежень відповіднодоДорожньоїкарти.
«Зокрема, важливою передумовою повернення до зняття/поступового послаблення обмежень на транскордонні перекази з України є відновлення здатності валютного ринку збалансувати суттєві відтоки капіталу», – зазначено у відповіді Нацбанку.
Національний банк зауважив, що пропозиція Асоціації потребує всебічного розгляду та оцінки впливу на валютний ринок України.
«Пропозиція Асоціації може бути реалізована відповідно до пріоритетів, принципів Стратегії, за наявності сформованих передумов та з урахуванням етапності, визначеної Дорожньою картою», - резюмували у Нацбанку.
В Асоціації українських банків звертають увагу на необхідності вирішення питання транскордонних переказів валюти фізичними особами за придбані за кордоном товари.
Суспільна значущість цього питання зросла, коли в минулому році під час опалювального періоду внаслідок російських ворожих обстрілів енергетичної інфраструктури українці були змушені масово купувати генератори, портативні зарядні станції, але їх вартість в Україні були в кілька разів вищою ніж за кордоном. Нажаль, взимку минулого року на споживчому ринку, через дефіцит даних товарів, спостерігалися спекулятивні явища. А придбати вкрай необхідний товар, наприклад, у польському чи німецькому магазині було дуже складно саме через впроваджені обмеження на транскордонні перекази з України.
«Ми розуміємо важливість кроків Національного банку, направлених на обмеження виводу валюти за кордон та стабілізації курсу гривні. Разом з тим, сьогодні ситуація в економіці, фінансовому секторі покращується. Тож, на думку Асоціації, сьогодні існують сприятливі умови для поступового зняття введених через війну обмежень щодо транскордонних переказів валюти громадянами України», – зауважила віцепрезидент Асоціації українських банків Ярослава Авраменко.
Ознайомитись зі Стратегією можна на офіційній сторінці Національного банку за посиланням:
https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/Strategy_for_easing_FX_restrictions_07-07-2023.pdf