Зустріч українських банкірів з постійним представником МВФ
Асоціація українських банків разом із Американо-Українською Діловою Радою (USUBC) організували та провели онлайн-зустріч керівників українських банків з постійним представником Міжнародного Валютного Фонду в Україні Ваграмом Степаняном.
Крім представника МВФ, доповідачами та спікерами вебінару стали Перший Віцепрезидент Асоціації Українських банків Віталій Романчукевич, Віцепрезидент АУБ Галина Хейло, старший науковий співробітник Стокгольмського вільного всесвітнього форуму Андерс Аслунд, керуючий партнер EY в Україні, керівник практики стратегії та угод Богдан Ярмоленко, президент і генеральний директор USUBC Морган Вільямс (модератор).
Представник МВФ в Україні Ваграм Степанян розповів представникам фінансової еліти держави про бачення Міжнародним Валютним Фондом макроекономічної картини в Україні. Зокрема, про те, як Фонд оцінює виконання і реалізацію Програми МВФ, про тісну співпрацю з представниками української влади та аналіз недоліків, які заважають країні рухатися вперед.
Загалом МВФ вважає свою Програму в Україні успішною. Підтвердженням цього є, насамперед, прийняте у листопаді рішення Ради директорів МВФ щодо завершення першого перегляду Програми «Стенд-бай» та виділення другого траншу за Програмою у розмірі 0,7 млрд доларів США, а також продовження терміну її дії до червня 2022 року.
Ваграм Степанян зазначив, що Програма МВФ дозволила зробити важливі кроки щодо змін законодавства України, зокрема стосовно автономності, незалежності та неупередженості Національного банку України, нагляду за банківською діяльністю, послаблення фіскальної політики, прийняття інших важливих управлінських рішень. Підтримка МВФ сприяла стабільності та послідовності фінансової політики України, а також дозволила полегшити соціальні та економічні наслідки проблем, які виникли внаслідок коронавірусу.
Представник Фонду особливо наголосив на тому, що дуже важливо мати незалежний і надійний Національний банк для реалізації монетарної політики і нагляду за фінансовим сектором. І запевнив, що МВФ в рамках Програми постійно буде підтримувати НБУ в намірах максимально стримувати інфляцію, інших важливих питаннях.
Перший Віцепрезидент Асоціації Українських банків Віталій Романчукевич у своєму виступі зазначив, що діюча програма з МВФ - це важливий сигнал для зовнішніх та внутрішніх інвесторів про підтримку дій української влади у впровадженні структурних реформ. Вона як мінімум відкриває для державного та приватного сектору міжнародні ринки капіталів за менш високими процентними ставками.
«Сьогодні Верховна Рада ухвалила Закон «Про Державний бюджет України на 2022 рік» з дефіцитом до 3,5% ВВП, що є одним зі структурних маяків для отримання подальших траншів від МВФ. З однієї сторони, як екс нацбанківець, який неодноразово проходив навчання в Об’єднаному Віденському інституті Міжнародного Валютного Фонду, я підтримую необхідність збалансованості витрат бюджету, але з іншої сторони я звертаю увагу Ваграма Степаняна, що розвинені країни, особливо в останні роки пандемії мають значно ширші бюджетні дефіцити (США більше 13%, Польща близько 5%) і продовжують стимулювати свої економіки. Відповідно при достатньо високому рівні інфляції 10,9% і низьких темпах зростання ВВП (2,5%) в українського уряду залишаються обмежені інструменти стимулювання економічного зростання з урахуванням дотримання вимог меморандуму МВФ», - наголосив Перший Віцепрезидент АУБ.
Також Віталій Романчукевич зауважив, що на сьогодні не відбувається ніякого відкату реформ чи зміни вектору банківського регулювання. А навпаки, керівництво НБУ продовжує послідовну та цілісну політику регулювання і нагляду за банками і небанківськими фінансовими установами для забезпечення фінансової стабільності і економічного зростання.
Віцепрезидент АУБ Галина Хейло так окреслила мету онлайн-зустрічі керівників українських банків з постійним представником МВФ в Україні: «Для банківської спільноти важливо почути, що насправді МВФ думає про Україну. Співпраця з МВФ – це не тільки питання грошей, це більше питання репутації, довіри до країни, а також це питання важливих для України реформ, які спонукає робити МВФ».
Віцепрезидент АУБ зазначила, що хоча банківська реформа в Україні й була жорсткою, але наслідком її стала дуже потужна фінансова система, яка успішно протистоїть багатьом викликам, зокрема, таким, як війна на Сході та пандемія. Крім цього, Галина Хейло звернула увагу на важливість для успішного розвитку економіки України реформ правоохоронних органів та корпоративного управління. А також запропонувала обговорити питання диференційованого підходу до регулювання роботи банків. Оскільки сьогодні регулювання однакове для всіх фінансових установ, незалежно від розміру, типу власності і т.п. Зокрема, існують вимоги щодо мінімальної кількості співробітників окремих підрозділів, членів наглядових рад тощо. Для невеликих банків це відчутний тягар, який лягає на його затрати і робить банківські продукти неконкурентоздатними.
Керівники українських банків мали можливість задати свої питання спікерам вебінару. Крім програми МВФ, учасники онлайн-зустрічі обговорили питання реформ у банківській системі України, монетарної політики, ринків електроенергії та газу, реформи корпоративного управління, а також перспективи співпраці.
Пресцентр Асоціації українських банків
Тел.: 044 516 8775,
email: