Збільшення військового збору до 5% вплине на дохідність депозитів, але не зменшить кількості вкладників - екперт Глобус Банку
Збільшення військового збору з 1,5% до 5% призведе до зростання загального податкового навантаження з депозитних доходів до 23% (окрім доходу з депозитів військовослужбовців і прирівняних до них категорій громадян, для яких ставка ВЗ залишиться на рівні 1,5%), однак цей факт не вплине на кількість нових вкладників.
Таку думку висловив Дмитро Замотаєв, директор департаменту роздрібного бізнесу ГЛОБУС БАНКУ. За його твердженням, зменшення прибутковості навряд чи істотно вплине на активність громадян, що ухвалили для себе рішення розмістити кошти у банках. По-перше, посилення інфляційного тиску змушує багатьох шукати надійні механізми для збереження коштів (для 70% громадян, що мають “вільні” кошти, вважають для себе пріоритетним розміщення їх саме на депозитах), а по-друге, наразі достатній вибір депозитних програм на різний термін, що дає змогу “підлаштувати” потреби конкретної людини під наявні вклади.
“Дискусії про перегляд податків і зокрема військового збору точаться від початку року, і лише протягом останніх 1,5 місяця “балачки” та “розмірковування” набули чітких обрисів. І за цей час майже третина дзвінків до колцентру банку стосувалася питань, як може знизитися прибуток і які депозитні програми дають можливість отримати найбільшу дохідність. Тобто до такого зменшення прибутку громадяни цілком готові й зміни в оподаткуванні не стали для них сенсацією”, — зауважив експерт.
Фахівець акцентував, що влітку багато хто з потенційних вкладників вирішив взяти паузу, уважно спостерігаючи за змінами валютних курсів, за темпами інфляції. Саме тому порівняно з січнем-квітнем в літній період кількість нових вкладів практично не змінювалась.
Проте вже на початку осені, як твердить пан Замотаєв, фіксується зміна поведінки громадян — поновилося зацікавлення в основному до ультракоротких (3-6 міс.) та довготривалих вкладів (з 1 року до 2,5 років).
“Повернення зацікавленості громадян до розміщення коштів на ультракоротких вкладах пояснюється тим, що більша частина вкладників намагається “перестрахуватися” в переддень нової зими та її досі “незнаних” енергетичних наслідків, а також наявними побоюваннями за “долю” гривні”, — повідомив експерт.
Банкір наголосив, що наразі інфляція є контрольованою і навряд чи до кінця року перетне прогнозовану позначку у 8,5% за рік, а в наступному році інфляція складе менш як 10%, що також не є критичним для вкладників, що мають намір розмістити кошти на довготривалих депозитах. Щодо ситуації на валютному ринку, то завдяки ефективним діям Нацбанку, вдалося уникнути курсового “хаосу”, а коливання вже тривалий час відбуваються в межах “прогнозованої норми”. До того ж очікується, що до кінця року вартість долара США досягне позначки у 42-42,1 грн / $ — саме такий курс закладено в бюджеті країни на кінець року.
“Скуповування валюти, хоч і деким вважається надійним засобом збереження коштів від інфляції, однак таке рішення є половинчастим, адже і долару, і євро властива інфляція, яка цьогоріч складає близько 3%. Тобто переведення гривні в долари чи євро не завжди “рятує” заощадження від повільного знецінення”, — переконаний фахівець.
Щодо популярності тривалих в часі вкладів (від 1 року до 2,5 років), то, перш за все, такі вклади цікаві своїми відсотковими ставками, адже вони найбільші на ринку: середні ставки сягають 13% річних, а максимальні — 15% річних. На його погляд, тривалі в часі вклади розраховані на тих громадян, хто, по-перше, має достатньо вільних коштів і готовий покласти їх в банк без надмірних побоювань термінового розірвання депозитної угоди.
“Можна сказати, що тривалі в часі вклади розраховані на тих громадян, що мають, як значні збереження, так і значний стабільний дохід, що вкупі дає змогу вкласти кошти та отримати пасивний дохід. Наразі можна говорити, що понад 80% нових вкладів, відкритих з вересня по листопад, — це ультракороткі та довготривалі вклади, кількість яких розподілена майже порівну”, — констатує експерт.
Банкір дав кілька актуальних порад громадянам, що найближчим часом вирішать розмістити кошти на депозитах. Серед них:
1. Дуже бажано чітко визначити для себе мету депозиту: це може бути від найпростішого намагання “проіндексувати” кошти на відсоток інфляції, розмістивши кошти на незначний в часі термін (від 3 міс. до 6 міс.), або ж метою може бути отримання пасивного прибутку (наразі лише довготривалі вклади від 1 року гарантують вкладникам можливість отримання “чистого” прибутку в розмірі 2-3%).
2. Громадянин має чітко вирахувати, на який час він може розмістити вільні кошти (тобто, це час, коли ці кошти будуть йому “не потрібні”). Дуже часто на ультракоротких вкладах розміщують суми від 20 тис. грн до 300 тис. грн. Розміщення незначних сум притаманне людям, що, наприклад, через певні обставини тимчасово змінюють місце проживання. Більш вагомі суми — від 100 тис. грн до 300 тис. грн — розміщують громадяни “напередодні” придбання автомобіля чи житла за допомогою кредитів тощо. У таких випадках ультракороткий депозит — це по суті надійний “сейф” та ще й з відсотками.
3. У короткій перспективі ставки за ультракороткими вкладами можуть трохи зрости — на знак “компенсації” за вимушені витрати клієнтів через збільшення військового збору. Окрім того, з кінця листопада і до Нового року окремі банки можуть впроваджувати “привабливі” за розміром ставок акційні пропозиції, що зацікавить потенційних клієнтів. Але загалом всі ці зміни є тактичними: ультракороткі депозити не забезпечують банки ресурсом, необхідним для “активізації” кредитування, відповідно ставки за такими вкладами тяжітимуть до зменшення. Розвиваючи кредитування, банки поступово переорієнтовують свої депозитні програми на тривалі вклади, адже залучені на депозити кошти спрямовуються саме на кредитування.
4. При ухваленні рішення про розміщення коштів на більш тривалий термін, варто обрати депозити за оптимальними ставками (наразі середня дохідність депозитів від 1 року складає 13% річних, а максимальна досягає 15% річних). Крім того, у листопаді та грудні потенційні вкладники можуть розраховувати на “спеціальні” пропозиції, що можуть дати додатковий 1% до заявленої дохідності вкладів.
5. За наявності достатньої суми вільних коштів, громадяни можуть відкрити відразу 2 вклади, один з яких може бути ультракоротким на випадок термінової потреби у додаткових коштах.
“Банки ретельно вивчають економічну ситуацію в країні. Контрольована інфляція, до міри прогнозована ситуація на валютному ринку спонукають фінустанови до активного розвитку депозитних програм з особливим акцентом на довготривалі вклади. І до кінця року можна розраховувати на посилення конкуренції за вкладників: на ринку можуть з’явитися “акційні” пропозиції з додатковими відсотковими “бонусами”. Саме тому, розміщення вільних коштів на депозитах може гарантувати громадянам щонайменше збереження коштів від знецінення, а у випадку довготривалих вкладів можна розраховувати на отримання “чистого” прибутку”, — підсумував Дмитро Замотаєв.