Новини фінансового сектору

Високі ставки по кредитах гальмують економіку України

За тими процентними ставками, за якими зараз кредитують банки, підприємствам не вигідно брати гроші, - заявив радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ в ефірі радіостанції «Голос Столиці».

Наступного року ставки за кредитами знизяться, а обсяги кредитування навпаки зростатимуть. Таку заяву зробив глава Нацбанку Ігор Соркін. Подібні обіцянки пан Соркін робить на основі результатів року нинішнього. За його словами, загальний обсяг кредитів бізнесу і населенню зріс на 56 мільярдів гривень. При цьому переважна більшість кредитних коштів спрямовується в реальний сектор економіки.

«Голос Столиці»: Чи згодні ви з прогнозами пана Соркіна? Голова Нацбанку каже, що ресурсів для активного кредитування достатньо. Це дійсно так?

Олексій Кущ: На сьогоднішній день ресурси у банківської системи є, ліквідність дозволяє банкам кредитувати, але річ у тім, що головна проблема в Україні – це рівень процентних ставок. За тими процентними ставками, за якими кредитують банки, підприємствам не ефективно брати кредити. Кредит перетворюється зі стимулу виробництва на задушливий фактор. Тому якщо відсоток по кредиту більше 20%, то цей кредит не сприятиме розвитку реального сектора, а буде навпаки пригнічувати його і вимивати оборотні кошти підприємств.

«Голос Столиці»: Завдяки підтримці НБУ рівень ліквідності банків був на третину вищий, ніж торік. Принаймні, про це каже пан Соркін. Днями заявили про тендер на подачу рефінансування на три мільярди гривень, однак це загрожує стабільності гривні. Як вирішуватиме регулятор цю вилку?

Олексій Кущ: У даному випадку ці кілька мільярдів гривень, які можуть бути виділені на довгострокове рефінансування, не матимуть істотного впливу на курс гривня-долар. НБУ має відстежувати цільове використання таких коштів, у регулятора є всі інструменти для того, щоб цільове використання коштів було таким, яким воно було заявлено банками. Тобто, ці гроші мають спрямовуватися на довгострокове кредитування реального сектора економіки, а не на купівлю валюти. А що стосується регулятора, на сьогоднішній день він робить необхідні кроки для того, щоб підтримувати ліквідність банківської системи на належному рівні, але зниження процентних ставок – це вже спільна робота НБУ та уряду. Тобто тут без запуску держпрограми, яка компенсуватиме товаровиробникам частину процентної ставки, не обійтися. Держава таки має допомогти середньому і малому бізнесу, і створити спеціальні держфонди, які б компенсували частину відсоткової ставки. За рахунок цього можна вже в найближчій перспективі знизити рівень процентних ставок за рахунок компенсації і тоді кредити будуть працювати так, як вони повинні. Тобто вони будуть стимулювати розвиток реального сектора економіки, а не навпаки.

«Голос Столиці»: Наскільки жорстко НБУ може контролювати рівень ставок?

Олексій Кущ: Процентні ставки за кредитами неможливо знизити адміністративними методами. Припустимо, зараз облікова ставка НБУ перебуває на історичному мінімумі. Якби банки видавали кредити за обліковою ставкою, плюс 2-3%, то зараз Україна розвивалася б швидшими темпами. Але, на жаль, низький рівень облікової ставки НБУ не призводить до того, що автоматично знижуються ставки по комерційних кредитах. Крім того, процентні ставки по кредитах залежать від депозитних ставок, тобто банки не можуть кредитувати за ставкою нижчою, ніж вони залучають ресурси. А якщо зараз населенню запропонувати низькі ставки за депозитами, то вони почнуть забирати свої гроші з банків, і відповідно тиск на курс гривні посилиться. Тому повторюю: на сьогоднішній день альтернативи частковій компенсації процентних ставок не існує.

«Голос Столиці»: Якщо Україна не підпише асоціацію, чи здійсняться прогнози глави НБУ? Можливо, ставки втримаються на тому ж рівні?

Олексій Кущ: Стан невизначеності – це найбільш негативний чинник, тому що бізнес складає свої прогнози не на один місяць, а мінімум на один рік. Щоб складати прогнози свого розвитку, починати якісь стартапи, потрібне розуміння того, куди ми рухаємося. Тому чим довше буде стан невизначеності, тим більше триватиме період стагнації в економіці. Я думаю, що коли буде вирішено питання «куди рухається Україна», сама по собі визначеність буде одним зі стабілізуючих факторів, в тому числі і в реальному секторі

Наступного року Нацбанк продовжить працювати над зниженням процентних ставок і збільшенням обсягу кредитування економіки країни. Таку заяву зробив глава Нацбанку Ігор Соркін.

http://newsradio.com.ua/2013_11_21/Visok-stavki-po-kreditah-galmujut-ekonom-ku-Ukra-ni-ekspert/

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ