АУБ направила до НБУ зауваження щодо вимог визначення контрагентів, які несуть спільний економічний ризик
Асоціація українських банків звернулась до керівництва Національного банку України з приводу проблем, які виникають у банків при виконанні вимог Інструкції НБУ «Про порядок регулювання діяльності банків» (№368) у частині визначення контрагентів, що несуть спільний економічний ризик.
Як відомо, відповідно до Інструкції, під час розрахунку нормативів кредитного ризику два або більше контрагенти вважаються одним контрагентом і такими, що несуть спільний економічний ризик, за наявності хоча б однієї з умов, визначених в Інструкції.
Проте, за словами фахівців АУБ, практичне виконання банками вимог Інструкції показало, що окремі ознаки приналежності контрагентів до групи, що несуть спільний економічний ризик, є недостатньо визначеними та такими, що на практиці не можуть бути проконтрольовані банком. Так, наприклад, відповідно до Інструкції, як один контрагент розглядаються випадки, коли контрагенти та учасники, або учасники учасників є асоційованими компаніями, дочірніми компаніями та асоційованими особами стосовно один одного.
Таким чином, відповідно до Інструкції, банк повинен постійно отримувати інформацію про структуру власності усіх (без обмеження частки володіння статутним капіталом) учасників контрагентів, учасників їх учасників для виявлення можливої наявності асоційованих/дочірніх компаній. «Цей пошук вимагає надмірних додаткових витрат банків та у більшості випадків залишається безрезультатним», - наголошується в листі АУБ.
Також для виконання вимог Інструкції у багатьох випадках банкам необхідно визначити власника істотної участі, що також на практиці іноді є складним, або взагалі неможливим.
Крім того, - кажуть в АУБ, - стосовно акціонерних товариств, акції яких вільно обертаються на фондовому ринку, проведення такого аналізу стосовно кожного учасника взагалі втрачає сенс, оскільки у них кожного дня можуть відбуватися зміни у переліку акціонерів.
За словами фахівців АУБ, не вбачається економічного сенсу і в пошуку асоційованих осіб серед фізичних осіб-позичальників, які отримали споживчі кредити в банку. Проблематичними до виконання є і деякі інші положення Інструкції, зокрема, відстеження факту передавання контрагентом кредитних коштів іншим контрагентам, яким також були надані кредити, тощо.
Враховуючи важливість поставлених питань для організації банками чіткої системи контролю за дотриманням нормативів кредитного ризику, АУБ звернулась до керівництва НБУ з проханням розглянути ці проблемні питання та внести необхідні зміни до Інструкції, або надати додаткові роз`яснення.
Прес-служба
Асоціації українських банків