АУБ виступає проти законопроектів про заборону валютних та оподаткування гривневих депозитів населення
Асоціація українських банків виступає проти законопроекту народного депутата-аграрія Євгена Сігала «Про внесення змін до статті 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" щодо банківських вкладів фізичних осіб» (N 2400), яким пропонується заборонити банкам залучати вклади клієнтів в іноземній валюті.
За словами Президента АУБ Олександра Сугоняко, цей законопроект є протиправним, адже порушує конституційне право громадянина вільно користуватися своїм майном, зокрема й власними валютними заощадженнями. «Це, по суті, намагання повернути країну в радянсько-колгоспне минуле, коли неможливо було взагалі користуватись іноземною валютою», - каже керівник АУБ.
Крім того, в АУБ виступають проти законопроекту того ж депутата – «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо банківських вкладів фізичних осіб» (№ 2401), яким пропонується ввести 25%-й податок на суму доходів від депозитних вкладів населення, яка перевищує облікову ставку НБУ (7,5%), збільшену на 5%.
В АУБ підкреслюють, що декларуючи начебто цілком розумні цілі (дедоларизація та пожвавлення кредитування економіки), обидва законопроекти насправді ведуть до протилежних наслідків – ще більшої недовіри громадян до державної політики та банківської системи.
В АУБ переконані, що такі законодавчі ініціативи за існуючих умов спаду економіки, зростання безробіття та зниження доходів населення є не на часі і тільки посилять тіньовий ринок. «Замість пожвавлення економіки, зазначені законопроекти призведуть до створення суттєвих проблем на депозитному ринку та у банківській системі», - кажуть в АУБ.
«Бюрократична заборона валютних вкладів, – вважає Олександр Сугоняко, – не призведе сама собою до масової їх конвертації у гривню. Вірогідніше очікувати їх масового переходу їх у так звану категорію «кошти поза банками». Це не тільки не сприятиме пожвавленню кредитування економіки, але навпаки – поставить під загрозу збереження ліквідності банків, чим повністю перекреслить будь-які надії на відновлення кредитування. А 25-відсоткове оподаткування доходів від гривневих депозитів ще більше знизить мотивацію населення нести свої кошти в банки».
Також в АУБ вважають, що позбавлення банків права на залучення вкладів в іноземній валюті суперечить державній політиці щодо створення умов для залучення валюти з поза банківських заощаджень у депозити банків та щодо валютних запозичень Уряду.
Щодо ініціатив по запровадженню з 1 січня 2014 р. оподаткування доходів від депозитів, то в АУБ не бачать у цьому потреби ще й тому, що Податковим кодексом вже передбачене запровадження схожого податку, правда меншого (5%), з 1 січня 2015 р., що є цілковито виправданим за існуючих умов.
Прес-служба
Асоціації українських банків