АУБ: Збільшення відрахувань до Фонду гарантування за сучасних економічних умов є неприйнятним
Асоціація українських банків направила Голові Національного банку України Ігорю Соркіну та директору-розпоряднику Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Олені Шаровій зауваження та пропозиції до проекту змін до Положення «Про порядок розрахунку, нарахування і сплати зборів до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб».
Як наголосив у своєму листі Президент АУБ Олександр Сугоняко, запропонований проектом перехід банків на сплату диференційованих зборів до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у теперішніх економічних умовах є недоцільним та носитиме дестабілізуючий характер для діяльності банків.
Зокрема, за словами Президента АУБ, підвищення розміру зборів до ФГВФО призведе до збільшення витрат банків, а в окремих випадках до збитків та падіння капіталу. Для компенсації додаткових витрат банки будуть змушені підвищувати процентні ставки за кредитами, які і так є непомірно високими для суб'єктів економіки. Таким чином, запропоноване Фондом підвищення зборів фактично стане на заваді виконанню поставленого банківській системі Президентом України завдання щодо збільшення обсягів кредитування економіки.
Щодо запропонованих проектом показників розрахунку ступеню ризиків, то в АУБ вважають, що поданий перелік є занадто вибірковим та обмеженим і не відображає реального стану ризику у діяльності конкретного банку. За словами фахівців АУБ, для комплексної оцінки необхідно враховувати показники достатності капіталу, якості активів, доходності, ліквідності, а також можливість створення системного ризику (для групи найбільших банків).
Також в АУБ вважають, що для об'єктивності оцінки розмір середньозваженої процентної ставки за залученими вкладами фізичних осіб доцільно розраховувати за кожною групою банків (І-IV) окремо, а також без показників Держощадбанку, оскільки той не є членом Фонду, і, маючи 100% державні гарантії вкладів, має змогу встановлювати процентні ставки за депозитами на рівні нижче ринкового.
В АУБ також запропонували виключити показники оцінки ризику – ощадність банку та співвідношення вкладів фізичних осіб в іноземній та національній валютах.
Як відзначив Президент АУБ Олександр Сугоняко, за оцінками міжнародних фінансових організацій Україна увійшла у стан рецесії, що підвищує загрози виникнення нової хвилі фінансової кризи. За цих умов прийняття змін до Порядку розрахунку зборів до ФГВФО, внаслідок яких розмір зборів зросте для переважної кількості банків (а для окремих банків це зростання становитиме 3-5 разів), є неприйнятним для банківської галузі з економічних причин.
Прес-служба
Асоціації українських банків