До кінця 2012 року ціна золота зросте до 1950–2000 доларів США за тр. унцію, прогнозують експерти VAB Банку
У поточному році золото зміцнилося у висхідному тренді, підкреслили експерти VAB Банку на прес-брифінгу «Ключові тенденції 2011 року на ринку банківських металів. Прогнози розвитку ринку на 2012 рік», що відбувся 22 грудня у VAB Банку.
Станом на 1 грудня зростання вартості жовтого металу склало 22,9% порівняно з початком року, а після глибокої корекції на 22 грудня – 14%.
У ІІІ кварталі 2011 року світовий попит на ринку золота зріс на 6% до 1 054 т, видобуток жовтого металу збільшився на 5%. Сповільнилися темпи споживчого попиту в Індії (-23%), зате ще більше зросли в Китаї (+17%). Центробанки продовжували нарощувати обсяги золотих резервів, придбавши понад
148,4 т металу лише у третьому кварталі (за 9 місяців 2011 р. –
348,7 т, в 2010 р. – усього 77 т).
Серед основних тенденцій, що сформувалися на ринку банківських металів у 2011 році, експерти VAB Банку відзначили сильну волатильність ринку, подолання золотом декількох психологічних цінових максимумів, зростання інвестиційного попиту, а також значну зміну моделі поведінки платини та паладію. На відміну від 2010 року, коли вартість платини зросла на 21%, а паладію – на 97%, за 11 місяців 2011 року обидва метали продемонстрували негативну динаміку за цінами – -12% та -23% відповідно, створивши відтак хороший потенціал для підвищення ціни у майбутньому. Можливість здійснення цих прогнозів розглядається у перспективі 2012 року.
В Україні у серпні та вересні поточного року на ринку золота створився дефіцит металу через підвищений попит, яким відреагували споживачі на заяви про можливий дефолт США і завчасно викупили усі запаси золота, заплановані до продажу на цей період. На тлі зростаючої недовіри до стабільності світових валют унаслідок уповільнення світових економік українці почали частіше розглядати можливість інвестування в золото як у більш надійний актив на період нестабільних прогнозів щодо фінансового ринку.
«Змінилася структура попиту. Якщо ще 3 роки тому ювелірний попит домінував у портфелі, то сьогодні він скоротився у декілька разів і поступився обсягами інвестиційному інтересу. Продаж золота у VAB Банку за 11 місяців 2011 р. зріс порівняно із 2010 роком у 2,7 раза. Пік припав на серпень і протримався майже до початку жовтня. Причому спостерігалося рівномірне зростання продажу золота у злитках та безготівкового металу – їх частки у структурі портфеля не змінилися», – підкреслив Володимир Піщаний, начальник відділу операцій із банківськими металами VAB Банку.
У 2011 році активним учасником на ринку банківських металів стає НБУ – регулятор виводить на ринок цінні папери з прив’язкою до вартості золота і такий інструмент, як інвестиційні монети. Попри те, що теоретично внаслідок нововведення банки можуть втратити частину потенційних клієнтів, безпосередня зацікавленість НБУ в просуванні цього інструменту створить додатковий інтерес до інвестицій у банківські метали, переконані у VAB Банку.
У 2012 році збережеться висхідна цінова тенденція на ринку золота і до кінця року вартість жовтого металу становитиме майже 1950–2000 доларів США за тр. унцію. Загалом ринок коливатиметься упродовж року в діапазоні 1650–2150 доларів США за тр. унцію, прогнозують експерти банку. Ювелірно-промисловий попит залишатиметься тією «подушкою», що не дасть золоту суттєво впасти у періоди корекції. Зростання продажу жовтого металу підтримуватиметься насамперед за рахунок інтересу інвесторів, які продовжуватимуть відходити від паперових валют в очікуванні зниження економічних показників.
За нашими прогнозами, обсяги продажу золота на ринку України можуть зрости приблизно на 10%, кількість операцій – на 30% з відповідним зменшенням середнього лота.
Стимулом для зростання операцій із платиною та паладієм у 2012 році в Україні стане введення нових гнучких інструментів, що дозволять інвесторам працювати з більш низькими лотами, а також заявлений цими металами потенціал для росту ціни.
Довiдкова iнформацiя
На фінансовому ринку країни Всеукраїнський Акціонерний Банк (VAB Банк) працює з 1992 року і, згідно з даними НБУ, входить до групи великих фінансових установ. Станом на 01.10.2011 р. регулятивний капітал Банку становив 1,353 млрд грн, обсяг чистих активів – 8,7 млрд грн. VAB Банк – учасник об'єднаної банкоматної мережі «АТМоСфера», що нараховує понад 3900 банкоматів на території України.