Новини фінансового сектору

Щодо протидії шахрайству з використанням платіжних карток в Україні

Закінчення 2010 року було відзначено новою віхою в тенденціях карткового шахрайства в Україні. Саме напередодні Нового року, 28 грудня 2010 року, у ТРЦ «Караван» у місті Києві був встановлений фальшивий банкомат. Завдяки активній громадській позиції співробітників банківського сектору, які виявили фальшивку та швидкому реагуванню фахівців МВС України афера була припинена. 

На відміну від раніше виявлених випадків шахрайств з банкоматами джерелом витоку конфіденційної інформації стали не накладки на картрідери банкоматів з вмонтованими відеокамерами, або використання шкідливого програмного забезпечення, що завантажувалося зловмисниками в банкомати, а використання доволі простого, але ефективного способу «чесного відбирання грошей». Дійсно, якщо клієнт бачить в банкоматі інформацію про безкоштовне зняття готівки, мало що може запобігти негайному використанню такого пристрою.

Що ж являв собою фальшивий банкомат? Він мав корпус від стандартного банкомату відомої американської компанії, оздоблений картрідером, який зчитував магнітну смугу, із клавіатурою для введення Пін-коду. Клієнт вставляв картку в картрідер, вводив на клавіатурі Пін-код, після чого одержував повідомлення на екрані, що з технічних причин обрані їм операції не можуть бути виконані. Якщо зовні фальшивий банкомат мало чим відрізнявся від справжнього, то внутрішня відмінність була більш істотною. Усередині перебував тільки комп'ютер, на жорсткому диску якого зберігалися файли, у які записувалася інформація з магнітної смуги й Пін-коди карток, використовуючи які клієнти намагалися отримати готівку. Файли періодично передавалися зловмисникам за допомогою модему.

У результаті обміну інформацією із застосуванням системи міжбанківського обміну інформацією про шахрайства „Exchange-online" та скоординованим діям банків членів платіжних систем, були здійснені заходи щодо запобігання шахрайству з потенційно скомпрометованими картками, і на сьогодні, ні по одній з більше ніж трьох тисяч платіжних карток, не було зафіксовано спроб проведення шахрайських операцій. Розроблені й спільно з МВС України впроваджуються заходи щодо виявлення можливого встановлення фальшивих банкоматів у громадських місцях на території України. За станом на 25 січня 2011р. аналогічних випадків не виявлено.

Зазначений випадок став черговим підтвердженням того, що тільки скоординовані дії банківської індустрії спільно з правоохоронною системою здатні своєчасно припинити незаконні дії з фінансовими інструментами та попередити втрату грошей клієнтами.

За ініціативи департаменту боротьби з кіберзлочинністю і торгівлею людьми МВС України в лютому 2011р. МВС України, Національний банк та Асоціація ЄМА проводять нараду з банками членами платіжних систем. За результатами наради планується вдосконалити інформаційний обмін, впровадити додаткові заходи захисту мереж самообслуговування (ATM, інфо-кіоски тощо), підписати оновлений Порядок взаємодії між МВС та членами платіжних систем - учасниками Асоціації ЄМА. Також передбачається, що в 2-му кварталі 2011р. Національний банк України з метою реалізації вимог закону України ,,Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" зобов'яже банківські установи впровадити інструменти протидії „картковому шахрайству" запропоновані МВС України.

Довідка:
Українська міжбанківська асоціація членів платіжних систем «ЄМА» була заснована в 1999 році. Основним завданням ЄМА є захист правта лобіювання законних інтересів банків-членів Асоціаціїта їх клієнтів. До складу Асоціації входять 50 банків й компаній - учасників ринку.

Форум безпеки розрахунків і операцій із платіжними картами (ФБР і К) - структурний підрозділ Асоціації "ЄМА", основним завданням якого є розробка та координування комплексу організаційних, аналітично-інформаційних й інших заходів щодо впровадження банками членами платіжних систем єдиних стандартів безпеки в сфері обігу платіжних карток в Україні.

Система «Exchange-online» - міжбанківська система обміну інформацією про шахрайство із платіжними картками, яка функціонує на підставі ст. 39 Закону України , «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні». До системи підключено 50 українських банків, 30 російських банків -членів Асоціації Російських членів Європей (АРЧЄ) й найбільший банк Молдови - Victoriabank. Обмін інформацією про шахрайство із платіжними картками відбувається в режимі реального часу цілодобово.


*** За додатковою інформацією:  Олександр Карпов:  568-58-38,  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
http://www.ema.corn.ua  

УІБТ

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ