The Financial Times: ЄС попереджує Україну про необхідність дотримання демократичних цінностей
Переклад: Валерій Степаненко
Комісар Європейського Союзу з питань розширення Штефан Фюле (Stefan Fuele) попередив у вівторок керівництво України, що ближча інтеграція з Брюсселем обумовлена дотриманням Україною головних принципів ЄС щодо демократії та свободи ЗМІ.Насичений дводенний візит єврокомісара до Києва включав зустріч з президентом Віктором Януковичем, журналістами та правозахисниками. Пан Фюле повідомив, що Брюссель поділяє занепокоєння США щодо переслідування політичної опозиції та згортання свободи ЗМІ.
Пан Фюле сказав, що ЄС мав намір підготувати підписання угод про асоціативне членство та зону вільної торгівлі з Україною цього року, додаючи, що Брюссель зацікавлений у ближчих стосунках та може бути поступливим під час проведення переговорів з цих питань. Але він наголосив, що Брюссель не піде на будь-які компроміси щодо таких ключових «цінностей» ЄС, як демократія.Пану Фюле на пресс-конференції у Києві було задано питання щодо того, чи поділяє він занепокоєння стосовно політичного переслідування, яке було висловлене в кінці грудня в заяві США США. Він відповів: “Я безперечно поділяю таке враження” і застереження, які були висловлені США, “піднімалися на переговорах з президентом України». Пан Фюле додав: “Я не хочу спекулювати цього разу на наслідках”, які можуть бути результатом відходу України від демократії.
Коментарі пана Фюле мали місце через два тижні після того, як США висловили гостре попередження українському керівництву, виражаючи стурбованість тим, що шквал арештів і розслідувань щодо «вибраних» опозиційних політиків є “політично вмотивованим”.
США зробили заяву 30 грудня після арештів, спрямованих виключно на союзників опозиційного лідера Юлії Тимошенко. Українські прокурори формально звинуватили пані Тимошенко в кінці минулого року в незаконному використанні $300 млн. державних коштів під час її прем'єрства в 2009 р.Пані Тимошенко, яка програла пану Януковичу президентські вибори минулого року, заперечує звинувачення і наполягає, що звинувачення проти неї мають на меті відвернення уваги від корупційних діянь чинного керівництва. Дві українські правозахисні організації стали на її бік у кінці минулого року, закликаючи пана Януковича припинити політичне переслідування.
Опозиційні лідери звинувачують пана Януковича в монополізації влади, переслідуванні ворогів та зраді принципів демократії та свободи ЗМІ, здобутих Помаранчевою революцією 2004 р. Супротивники також звинувачують дружньо налаштованого щодо Москви президента України у поверненні Києва назад у сферу впливу Росії.
Але пан Янукович неодноразово заперечував такі звинувачення. Його адміністрація вважає кримінальні розслідування законними спробами побороти з корупцію. Пан Янукович також стверджує, що старанно працює аби відновити стосунки з Росією, намагаючись у той же час добитися членства в ЄС та реформувати слабку українську економіку.
Інсайдери та журналісти надали пану Фюле свідчення того, що ЗМІ примушують мовчати за президентства пана Януковича, а також, що звинувачення в корупції щодо президентських союзників не розслідуються.Посилаючись на такі звинувачення, пан Фюле сказав: “У 21-у столітті демократичний уряд не може існувати без незалежних судової системи та ЗМІ. Це питання морального лідерства”.
Під час зустрічей з членами іноземних інвестиційних компаній в Україні, пану Фюле також надходили скарги щодо несамовитої корупції та бюрократії. Під час прес-конференції п.Фюле переконував Україну поліпшити свій інвестиційний клімат.Джерело: http://www.ft.com/cms/s/0/d2c59ce8-1da1-11e0-aa88-00144feab49a.html#axzz1B00Z7oSN