Новини фінансового сектору

"Ъ": НБУ спрацював задовільно

Прагнучи знизити попит на долар, вартість якого вчора досягла 7,95 грн., Нацбанк продав банкам $100 млн. Учасники ринку говорять, що регулятор виставив котирування на продаж по 7,9269 грн/$, коли основні операції з валютою на міжбанківському ринку були здійснені. Тому сьогодні в кіосках готівковий долар продаватиметься по 7,96 грн/$. Якщо НБУ буде оперативніше реагувати на валютний попит, вже в четвер курс опуститься до 7,93 грн/$, вважають банкіри.

Вчора валютний індикатор, який відображає ціни основного обсягу крупних операцій на міжбанківському ринку, підскочив з 7,917/7,925 грн/$ до 7,935/7,953 грн/$. Деякі банки продавали валюту по 7,96 грн/$. "У багатьох клієнтів не витримували нерви, і вони говорили: купуй, почому є", - розповів скарбник одного з банків з іноземним капіталом.


Центробанк не міг проігнорувати зростання курсу. У другій половині дня Нацбанк вийшов на ринок і продав $100 млн, повідомив директор департаменту зовнішньоекономічних відносин НБУ Сергій Круглик. Позитивне сальдо операцій НБУ на міжбанку в серпні склало всього $125 млн. "Ми задовольнили вчора всі заявки за однією ціною - 7,9269 грн/$", - сказав він. Банкіри стверджують, що регулятор виставив котирування надто пізно, коли всі основні операції були закриті. "Нацбанк поставив офер, коли ринок видохся на невизначеності - вийде регулятор чи ні", - відзначив заступник голови - казначей "Дочірнього банку Сбербанку Росії" Дмитро Золотько.


Зростання курсу долара почалося на початку минулого тижня. В результаті попередньої інтервенції регулятора 3 вересня, за словами Сергія Круглика, чотирьом банкам було продано $48 млн. Банкіри говорять, що девальвацію провокує повільна реакція регулятора на сезонне зростання попиту на валюту з боку малого і середнього бізнесу, на тлі якого проходила покупка доларів найбільшим покупцем на ринку, - НАК "Нафтогаз України". Втім, вчора в НАК заявили, що вже розрахувалися з "Газпромом", виплативши йому $711 млн.


Фінансисти стверджують, що невизначеність курсової політики змушує їх притримувати валюту. "Банки не мають права міняти курс протягом дня. Але багато банкірів, бачачи, що відбувається на міжбанку, у вівторок дали вказівки відділенням припинити продаж валюти під виглядом її відсутності, щоб продати в середу за вищим курсом", - розповів один з банкірів і додав, що відсутність валюти у деяких великих банків провокує ажіотаж з боку населення. За даними порталу FINANCE.UA , вчора готівковий долар зріс до 7,918/7,951 грн/$. У НБУ запевняють, що боротимуться з такими явищами. "В Нацбанку досить широкий інструментарій, аби присікти будь-які перевірки його міцності", - сказав Сергій Круглик, підкресливши, що резервів НБУ вистачає для утримання курсу. "Населення і банки повинні зрозуміти, що ринок - це коли є пропозиція і попит, які коливаються. Наша справа - згладжувати пікові моменти, що ми і робимо", - уточнив він.


Хоча регулятор і володіє достатніми резервами (на 1 вересня - $32,69 млрд), він повинен вчасно ними користуватися, вважають банкіри. "Динаміка курсу залежатиме від того, наскільки оперативно Нацбанк виставлятиме котирування і на якому рівні, - говорить Дмитро Золотько.- Якщо НБУ в середу поставить котирування з ранку, то курс може залишитися на рівні 7,93/7,96 грн/$, якщо знову після 14 годин, то ринок може піти за 7,98 грн/$". Директор департаменту казначейства і фінансових інститутів Індекс-банку Антон Болдирєв чекає, що з врахуванням збереження офіційного курсу долара - 7,9082 грн/$ - на міжбанку він не вийде за межі 7,93-7,94 грн/$, на готівковому - подорожчає. "Ті, хто вчора купив по 7,93 грн/$, додадуть маржу і виставлять продаж в касах по 7,95-7,96 грн/$", - відзначає він.


Подальший рух курсу долара банкіри не беруться прогнозувати, розраховуючи, що регулятору все ж доведеться витратити частину своїх резервів. "На парі долар/гривня негативно позначиться і нещодавній випуск РДВ-облігацій, оскільки експортери продадуть папери і почнуть трохи притримувати валюту", - пояснив Болдирєв.


За матеріалами Коммерсант-Україна


Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ