OTP Bank, «УкрСиббанк», «Укрсоцбанк» у встановлені терміни виконали всі рекомендації АМКУ щодо роботи зі страховими компаніями
У вітчизняних засобах масової інформації з'явилося повідомлення про порушення Антимонопольним комітетом України справ щодо «УкрСиббанку», «Укрсоцбанку» та OTP Bank за фактом «нав'язування зазначеними фінустановами послуг окремих страхових компаній своїм клієнтам».
У зв'язку з цим OTP Bank, «УкрСиббанк», «Укрсоцбанк» хотіли б заявити про те, що до 28 липня поточного року Банки в повному обсязі виконали всі рекомендації АМКУ від 29.04.2010 р., зокрема, проінформували страхові компанії і позичальників про вимоги, що висуваються Банками до СК і договорів страхування. Відповідна інформація розміщена на корпоративних веб-сайтах Банків.
Банки не допускають необґрунтованих відмов у перевірці кожної страхової компанії на предмет її відповідності публічним вимогам, що висуваються до страхових компаній і їх продуктів.
Банки з подивом сприйняли повідомлення про порушення справи з боку Антимонопольного комітету. Як до виконання зазначених рекомендацій, так і в даний час Банки публічно інформували та інформують клієнтів про перелік страхових компаній, з якими клієнти за своїм вибором можуть вільно укладати договори страхування майна, що передається Банкам у заставу. У рамках попередніх консультацій з АМКУ щодо роботи зі страховими компаніями від 29.04.2010 р. (Рекомендації Антимонопольного комітету України «Про здійснення заходів, спрямованих на запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції» № 8-рк від 29.04.2010) позиція низки провідних українських банків - лідерів кредитування приватного сектору в Україні щодо необхідності мінімізації ризиків (як самого банку, так і його позичальників), що виникають при прийнятті страховок від неплатоспроможних страхових компаній, знайшла розуміння з боку АМКУ. Таким чином, рекомендації АМКУ від 29.04.2010 р. стали результатом консолідованої позиції банків і АМКУ.
Наразі OTP Bank, «УкрСиббанк» і «Укрсоцбанк» як Банки-кредитори і вигодонабувачі страхового відшкодування за майном, що перебуває у них у заставі, рекомендують приватним клієнтам на підставі чітких критеріїв відбору та системи аналізу фінансової звітності СК страхувати своє майно в страхових компаніях, що входять до списків рекомендованих Банками СК. Тим не менш, у клієнта завжди залишається право (а, відповідно, і він бере на себе певний ризик) страхувати майно в інших страхових компаніях на умовах, погоджених зі своїм Банком.
Ми б хотіли зазначити, що ми не вважаємо за можливе повністю відмовитися від аналізу фінансового стану страхових компаній і рекомендації клієнтам найнадійніших з них. Деякі СК дотепер відчувають наслідки кризи і не можуть повною мірою виконувати зобов'язання за договорами страхування, про що відверто заявляє регулятор страхового ринку Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України. За останній рік було відкликано досить багато ліцензій і ліквідовано страхових компаній, при цьому деякі з них належали до двадцятки провідних компаній на ринку (лише у травні було відкликано 11 ліцензій). Як наслідок, клієнти зазнають фінансових збитків, адже у них на руках залишаються оплачені договори страхування, виплати за якими напевно не будуть здійснюватися. Тобто заплативши за страховку, клієнт не отримує страхового захисту. При цьому страхові компанії не завжди є прозорими: клієнтові дуже часто важко отримати навіть ті документи, які компанія зобов'язана надавати, не кажучи вже про фінансову звітність і реальний стан справ з виплатами клієнтам – головним обов'язком будь-якої страхової компанії.
На сьогодні здійснюється активна робота Банків і страхових компаній з метою розширення переліків рекомендованих компаній.
OTP Bank, «УкрСиббанк» та «Укрсоцбанк» й надалі готові до конструктивного діалогу з усіма учасниками процесу.
2010-08-16