Новини фінансового сектору

В Університеті банківської справи НБУ відбулось засідання Дискусійного клубу на тему: «Сім’я та економіка»

     29 квітня 2010 року в Університеті банківської справи НБУ (м.Київ) відбулося шосте засідання Дискусійного клубу, темою якого стали сім’я та економіка. Учасники спробували відповісти на запитання, що робить держава як суб’єкт права для сім’ї і, що може зробити сім’я як соціальна та економічна одиниця для розвитку економіки та добробуту держави.   

     Доповідачами, на відміну від попередніх Дискусійних клубів були студенти ІМПО УБС НБУ, які були поділені на дві групи опонентів. Група, до якої увійшли Микола Злагода та Олег Карпенко(505-Фм група ІМПО) виступила із доповіддю про сімейну політику держави, натомість група в складі Ярослава Омельчука, Євгена Ковалюка та Лесі Костяної (501-БСм група ІМПО) доповідала про те, що може зробити сім’я для розвитку держави.

     Крім того, із доповіддю про соціальні зміни в сім’ї на сучасному етапі цивілізаційного розвитку виступила д.філос.н., професор ХІБС УБС НБУ Наталя Корабльова.   
 Також участь у дискусі взяли д.е.н., проф., проректор УБС НБУ Анжела Кузнєцова, к.е.н., професор, д.е.н., зав.кафедри фінансів УБС НБУ Олена Лапко, в.о.зав.кафедри соціально-гуманітарних дисциплін УБС НБУ Валерій Огієнко та студенти Українського державного університету економіки та фінансів, Національного Університету «Києво-Могилянська академія».  

     Доповідачи із обидвох опонентських груп прийшли до висновку, що сім’я і держава взаємозалежні і не можна говорити про сильну державу без досягнення економічної та психологічної міцності у сім’ї і навпаки. Регулювання сімейно-шлюбних зв’язків державою повинно проходити вкрай обережно, адже тільки, відчуваючи свободу, сім’я може забезпечити свій розвиток. З недоліків державної політики випливає поява проблем із міграцією, бідністю, ростом злочинності серед молоді.

     Наявні державні програми та концепції розвитку сім’ї фактично не виконуються, а розвиток економічної системи в Україні є недостатнім, щоб забезпечити нормальний соціальний захист сім’ї без допомоги держави.
Опонентські групи розділилися лише у позиціях стосовно того, хто має більше проявляти ініціативи для забезпечення розвитку одна одної – сім’я чи держава. Група в складі Карпенко та Злагоди вважає, що держава має дбати про сім’ю, натомість група в складі доповідачів Омельчука, Ковалюка та Костяної вважає, що держава має лише забезпечити стабільний економічний розвиток економіки, який створить платформу для розвитку суспільства та сім’ї як її складової.

     І лише наявність бажання кожного члена сім’ї  працювати задля досягнення певних благ може стати основою її розвитку, що в майбутньому приведе до економічного зміцнення держави.
 

     Професор, д.е.н., зав.кафедри фінансів УБС НБУ Олена Лапко вважає, що майбутнє держави, у тому числі і її політичне майбутне залежить від здорової атмосфери та соціального розвитку самої сім’ї. Мовляв, із дітей виростають майбутні керівники держави – якщо правильно виховувати дітей та закладати у їхню свідомість правильне світосприйняття та любов до батьківщини, то потім із цієї дитини виросте громадянин, який, ставши політиком, буде провадити відповідно і правильну державну політику.      

     Професор Наталя Корабльова звернула увагу на соціально-психологічні зміни, які відбуваються в сім’ї протягом декілької поколінь. З її слів, ці зміни пов’язані із перейманням способу життя західного суспільства, яке існує в координатах суспільства споживання – ідеї суспільства споживання формують прототип людини-одинака, яка є бажаним типом для економіки. Такі люди більше витрачають грошей на себе, і є більш незалежними одиницями у сім’ї, на противагу суспільству наших слов’янських предків, де сім’я була більш монолітною з соціальної точки зору. Також, вважає Корабльова, через покоління змінився і архитип жінки, яка раніше була берегинею домашнього вогнища, а тепер, крім функції берегині, ще й експлуатується сім’єю на рівні із чоловіками, виконуючи фактично роботи набагато більше, аніж інші члени сім’ї. 

     Професор Анжела Кузнєцова відзначила позитивні психологічні зміни в сім’ї на межі поколінь – якщо раніше у сім’ї в питаннях, пов’язаних із майбутнім дітей, все вирішувало батьківське слово (дозвіл або заборона), то тепер молодші члени сім’ї отримали більше свободи і батьки мають із цим рахуватися. Зокрема, мова йде про питання одруження та вибору майбутнього фаху, виду діяльності. 

     В.о.зав.кафедри соціально-гуманітарних дисциплін УБС НБУ Валерій Огієнко розповів  про демографічні тенденції, які несуть у собі багато загроз. Так, на тлі збільшення населення земної кулі із 7,5 до 11 млрд. осіб (прогнозовані цифри на середину століття), відбувається старіння людства. Причому скоріше старіють та менше народжується чоловіків – середній вік чоловіків становить 64 роки, у той час як жінок – 76. 

     Після закінчення засідання Дискусійного клубу «Сім’я та економіка» найкращі учасники  отримали почесні відзнаки Дискусійного клубу – нагороди отримали модератори клубу студент ІМПО УБС НБУ Олексій Бедзір і аспірантка УБС НБУ Леся Турчин, а також кожна із опонентських груп доповідачів.    

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ