Прогноз від експертів VAB: у 2010 році частка банківських металів у портфелях інвесторів – фізичних та юридичних осіб збільшиться на 10–15%
У той же час лідерами за динамікою збільшення вартості, як і в попередньому 2009 році, швидше за все, залишаться платина і паладій. Про це повідомили на брифінгу «Ринок банківських металів 2009–2010 рр. Тенденції та перспективи», який відбувся 12 квітня у VAB Банку.
За словами експертів, підтримувати стабільно зростаючий інтерес до ринку дорогоцінних металів буде насамперед затребуваність інструментів збереження інвестицій із високим рейтингом довіри. Показовим є те, що до початку 2010 року помітно змінилася структура портфеля покупців: суттєво зросла частка банківських металів у портфелях інвесторів – як фізичних, так і юридичних осіб. У VAB Банку, наприклад, уже в першому кварталі 2010 року частка операцій із продажу банківського золота без фізичної поставки корпоративним інвесторам зросла у 3,9 разу, а інвесторам – фізичним особам більше ніж на 50%.
«Золото збереже свою привабливість не лише як загальновизнана «тиха гавань», але і як інструмент, що приносить дохід, – зазначає Володимир Піщаний, начальник Відділу операцій з банківськими металами VAB Банку. – При цьому вже зараз зростання питомої ваги операцій із цим металом без його фізичної поставки свідчить про підвищення безпосередньо інвестиційного інтересу. Тоді як придбання злитків з метою промислового використання (наприклад, ювелірами) дещо послабило свої позиції. З відновленням і розвитком промисловості, зокрема автомобілебудування, більш затребувані в цьому відношенні інші дорогоцінні метали – платина і паладій, що мають хороші шанси зайняти лідируючі позиції за динамікою зростання і в 2010 році».
Дорогоцінні метали, як зазначає пан Піщаний, на відміну від класичних грошей, давно вийшли за рамки виконання функції платіжного засобу і представляють на сьогодні активи, що мають внутрішню цінність і не потребують додаткового забезпечення. Цей аргумент відіграв ключову роль у формуванні попиту на них в умовах нестабільної економічної ситуації в 2009 році, коли різко обвалився долар США. У цей період фактично всі країни світу спрямували максимум зусиль на підтримку своїх національних валют, що призвело до масштабної монетизації дефіцитних бюджетів. Приватний інвестор віддав перевагу хеджуванню вкладень, що чітко простежувалося за його різко піднесеною активністю на ринку дорогоцінних металів. Щоб диверсифікувати свої портфелі від можливих інфляційних ризиків, центробанки деяких держав теж намагалися збільшити «золоту» частку в своїх активах, підігріваючи таким чином і зі свого боку попит на цей метал. Наймасштабніший проект, реалізація якого фактично виштовхнула вартість жовтого металу на максимальну історичну ціну, – продаж Міжнародним валютним фондом 200 тонн золота Центробанку Індії. У 2009 році вперше за десятиліття центробанки придбали золота більше, ніж реалізували його на ринку, збільшивши у сумі його запаси на 1,7%.
«Ринок дорогоцінних металів у 2010 році зростатиме. Структура попиту змінюватиметься, на що впливатимуть багато різних чинників. Інвестиційний інтерес у середньостроковій перспективі до цих активів, зокрема до золота, однозначно буде підтримуватися на високому рівні, зважаючи на неоднозначні прогнози щодо суверенних ризиків окремих держав. У той же час зростаючі потреби промислових галузей будуть найбільш активно стимулювати до розвитку ринок платини і паладію», – підсумував Лукас Турса, заступник Голови Правління, директор Департаменту казначейства і фінансових інститутів VAB Банку.
Довiдкова iнформацiя
На фінансовому ринку країни Всеукраїнський Акціонерний Банк (VAB Банк) працює з 1992 року і, згідно з даними НБУ, входить до групи великих фінансових установ. Із жовтня 2006 року – у складі універсальної фінансової групи VAB Group. Регіональна мережа Банку представлена 150 відділеннями в Україні, а також представництвом у м. Будапешт (Угорщина). Серед акціонерів VAB Банку – велика міжнародна компанія TBIF Financial Services BV (Амстердам, Нідерланди). Станом на 01.01.2010 р. регулятивний капітал Банку склав 1,195 млн грн, обсяг чистих активів – 7,3 млрд грн.2010-04-12