Новини фінансового сектору

The Financial Times: Банкіри намагаються боротися з посиленням контролю за їх діяльністю

Опубліковано: 31 січня 2010 р.

Переклад: Валерій Степаненко
 

 У останні вихідні дні січня учасники протестних акцій роздавали листівки на вулицях Давосу. Але їх гнів не був направлений проти світової бідності, ядерної енергетики чи війни; замість цього вони вимагали  аби банки здійснювали торгівлю деривативами на біржах, що зробить фінансову систему прозорішою.

 Це є вагомим нагадуванням того, як питання  фінансової стабільності  домінували на порядку  денному  цьогорічного Світового Економічного Форуму (СЕФ). Упродовж  більшої частини минулих  десятиліть банки використовували СЕФ  у Давосі як невимушену нагоду для розважання клієнтів. Цього разу  вони боролися за те, щоб відбити хвилю контролю за їх діяльністю, починаючи від бонусів до  торгівлі майном і деривативами (похідними фінансовими інструментами). 

Міжнародні інспектори на чолі з Радою фінансової стабільності (Financial Stability Board) та Базельським комітетом з банківського нагляду (Basel Committee on Banking Supervision) розмірковують над тим, як і коли їм належить змінити вимоги до рівня капіталу та ліквідності, яких банки  матимуть дотримуватися  у майбутньому. Окрім того, за останні тижні, політики – президент США Барак Обама, президент Франції Ніколя Саркозі та інші  -  оцінювали заходи для більш жорсткої  регуляторної відповіді. 

Чи можуть банки розраховувати на перемогу  лобіювання їх інтересів у Давосі лишається неясним, частково тому, що фінансовий сектор веде боротьбу на багатьох фронтах. Питанням, яке домінувало  на обговореннях СЕФ,  було питання торгівлі майном  та  передбачуваний хід адміністрації Обами  щодо заборони  діяльності у банках, пов’язаної з залученням страхових депозитів. 

Більшість банкірів голосно опонували ідеї. Голова правління і виконавчий директор Сосьєте Женераль (Société Générale) Фредерік Оуді (Frédéric Oudéa) сказав: “Процес вже триває у Базелі. Він потрібен нам щоб зберегти упорядкований процес, у якому регулятори грають  провідну роль та організовують діалог з банківським сектором. Інакше буде плутанина, невпевненість та додатковий тиск на фінансову систему”. 

Має місце значне розходження щодо того, що будь-яка заборона може значити.  Голова Комітету з фінансових послуг Палати Представників [Конгресу]  у Вашингтоні Берні Франк (Barney Frank) повідомив Financial Times, що заборона банкам  торгувати майном  може  здійснюватися відповідно до  підготовленого його Комітетом законопроекту, який  дозволятиме системному регуляторові обмежити його. Деякі західні регулятори вважають, що заборона може бути інкорпорована  у заходи, які розглядаються Радою Фінансової Стабільності для  більш жорсткого ставлення до банківських торговельних операцій.  

Але вищі чиновники у Давосі попередили, що банки будуть дурнями, якщо  думатимуть, що їх, як кажуть,  “спустили з гачка”. “Є реальний політичний тиск щоб це робити", - сказав один  високопосадовець західного регулятора. “Банкам потрібно це визнати”. 

Це, у свою чергу, означає незначну,  але важливу зміну у ставленні  банкірів, що сформувалася останнього тижня роботи форуму. Іще декілька тижнів до початку СЕФ  більшість  банкірів очікували використання зустрічі у Давосі для обміну поглядами щодо недоліків у  пропозиціях  Базельського комітету, висловленими  фінансовими бюрократами у консультативному  документі наприкінці минулого року. 

Мали місце жаркі дебати щодо  того, як  нові Базельські правила щодо капіталу можуть зробити його невиправдано  дорогим  для  здійснення контролю над часткою у   дочірній компанії, а  не повністю володіти нею; і як плани щодо  обмеження  відстрочених податкових активів можуть зашкодити  економічному оздоровленню. Але найбільш потужного консенсусу було досягнуто  щодо того, що якими б невправними були регулятори, але  непередбачувані політики є гіршими. 

Боб  Даймонд (Bob Diamond) з  Барклайз Капітал (Barclays Capital)  говорив про «дуже негативний»  вплив, який можуть мати заходи США щодо обмеження банків;   Джозеф Акерман (Josef Ackermann) з  Дойчебанку (Deutsche Bank) застеріг   про “витрати на какофонію”, пов’язану з нескоординованими пропозиціями; виконавчий директор Номура (Nomura) у Європі, Близькому Сході та Африці   Садех Саєд (Sadeq Sayeed)  вважає, що “багато пропозицій щодо політик та податків є  напівсирими”. 

Поки міжнародні бюрократи були спроможні дистанціювати себе від банкірів, вони підкреслювали, що  реформа має радше бути  скоординованою, а не здійснюватися політиками самостійно на місцях. 

“Ми не можемо реформувати систему, яка керується  так, як  кожна країна бачить це  для себе", - сказав на форумі керівник МВФ Домінік Строс-Кан  (Dominique  Strauss-Kahn). “Нам потрібно координувати дії - ми не можемо дозволити мати  різні рішення у різних частинах світу”.
 

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ