Інвестиції, іпотека та кредитування: в НБУ оцінили стан фінансового сектору
- Джерело: НБУ
Протягом останніх півтора року банки демонструють стійке зростання кредитування бізнесу та населення, а також активно інвестують в ОВДП. Попри збільшення податкового навантаження, фінансові установи зберігають високу прибутковість і мають достатні резерви капіталу для дотримання регуляторних норм і подальшої кредитної діяльності. Такі висновки містяться в Огляді банківського сектору за IV квартал 2024 року, повідомляє НБУ.
Зростання активів та інвестицій
У 2024 році обсяг чистих активів банків зріс на 16,2%, а за IV квартал – на 7,6%. Значну роль у цьому відіграло збільшення вкладень у ОВДП, яке за рік перевищило третину. Водночас банки скоротили інвестиції в депозитні сертифікати НБУ на 11,6%.
Кредитування бізнесу та населення
Банківський сектор вже півтора року поспіль нарощує обсяги чистих гривневих кредитів для бізнесу. Хоча у IV кварталі темпи дещо сповільнилися через сезонний фактор, загальний приріст за рік склав 20,6%. Особливо активним було кредитування малого та середнього бізнесу (МСП), яке збільшилося на 22,1%, а його частка в загальному портфелі досягла 60,2%.
Державні банки продемонстрували найвищі темпи зростання: їхні обсяги кредитування за 2024 рік зросли на 24,8%. Найбільше фінансування залучили підприємства харчової промисловості та машинобудування, а загалом за рік – компанії у сфері торгівлі та харчової галузі.
Частка програми “Доступні кредити 5-7-9%” у загальному портфелі бізнес-кредитів знизилася до 33,7% наприкінці 2024 року. Водночас зростання інвестиційного попиту сприяло збільшенню обсягів довгострокових позик: кредити зі строком погашення понад три роки зросли на 58% за рік.
Кредитування фізичних осіб також набирає обертів: зростання на 6,7% у IV кварталі та майже на 40% за рік. Основну частку в цьому сегменті продовжують займати незабезпечені позики. Конкуренція серед банків посилюється, що призвело до зменшення ринкової частки двох найбільших гравців.
Іпотечне кредитування залишається зосередженим переважно в межах державної програми “єОселя”, обсяг якої у IV кварталі досяг 24,1 млрд грн. Для подальшого розвитку ринку необхідне залучення банків із власними продуктами, що потребує вдосконалення законодавчого регулювання та механізмів держпідтримки.
Поліпшення якості кредитного портфеля
Частка непрацюючих кредитів (NPL) продовжує скорочуватися, досягнувши 30,3% (без урахування старих боргів – 18,6%). Основними факторами цього процесу є списання проблемних позик та активне зростання нових кредитів. Частка корпоративних позичальників, що зазнали дефолту за гривневими кредитами, у 2024 році знизилася до 4%.
Зростання депозитів та стабільність банківської системи
Обсяги депозитів бізнесу та населення продовжували зростати. Кошти фізичних осіб у банках збільшилися на 11,5% за рік, а рівень доларизації вкладів знизився до 31,4%. Гривневі кошти бізнесу також зросли – на 19% за рік.
Завдяки підвищенню облікової ставки припинилося зниження ставок за депозитами. Наприкінці 2024 року вартість нових гривневих залучень від населення становила 9,6% річних, а для бізнесу – 8,3%. Водночас ставки за гривневими кредитами для компаній знизилися до 14,7% річних, а іноземні банки пропонували ще вигідніші умови – від 11,4% для іноземних підприємств.
Фінансові результати банків
За 2024 рік банківський сектор отримав 103,7 млрд грн прибутку (попередні дані), однак IV квартал завершився збитками у 13,5 млрд грн через ретроспективне нарахування підвищеного податку на прибуток (50%). Деякі системно важливі банки ще не відобразили цей податок повністю, що вони мають зробити найближчим часом.
Основним джерелом прибутку залишався чистий процентний дохід, що забезпечувався стабільною дохідністю ОВДП та кредитів. У середньому процентна маржа за рік становила 7,6%. Також спостерігалося зростання чистого комісійного доходу, який у грудні досяг довоєнного рівня.
Стійкість банків та перспективи регулювання
Регулятивний капітал банків залишався на високому рівні – близько 17% на початок 2025 року. Повне відображення податкових зобов’язань може призвести до порушення вимог окремими банками, однак вони матимуть можливість відновити капітал за рахунок високої ефективності та капіталізаційних програм.
На початку 2025 року розпочалася оцінка стійкості банків, за результатами якої фінустанови розроблятимуть необхідні програми капіталізації або реструктуризації. Також буде визначено графік впровадження нових регуляторних вимог до капіталу.
Таким чином, банківський сектор продовжує стабільне зростання, зберігаючи високий рівень капіталізації та прибутковості, що дає йому змогу ефективно підтримувати економіку країни.
"Я не раз наголошував, що банківський сектор є потужною підтримкою економіки країни. Стійкість, функціональність за будь-яких умов, ефективність та відповідальність перед країною – це те, що характеризує банки впродовж повномасштабної війни", - зазнчив голова НБУ Андрій Пишний.