Очікується зростання обсягів виробництва та торгівлі та можливе підвищення цін
Результати опитування НБУ щодо ділових очікувань підприємств
За результатами щомісячного опитування керівників підприємств, проведеного НБУ в серпні поточного року, 42,8% представників промислового сектору прогнозують зростання обсягів виготовленої продукції, а 41,3% вважають що вони не зміняться. При цьому 57,2% опитаних вважають, що ціни на сировину та матеріали будуть підвищуватись. На тлі цього зростання можливе підвищення цін на промислову продукцію: 58,7% опитаних вважають, що ціни на продукцію їх виробництва залишаться на поточному рівні, але 37% все ж прогнозують підвищення цін.
Зростання закупівельних цін на товари прогнозують 43,8% керівників торгівельних підприємств. При цьому 52% представників торгівлі не очікують зміни цін. Більшість керівників (63%) вважають, що торгівельна маржа не зміниться. При цьому щодо динаміки товарообігу суттєво переважаючої точки зору немає : 35,6% опитаних сподіваються на збільшення товарообігу, 38,4% налаштовані на стабільність обороту, а 26% побоюються його зменшення. Але у порівнянні з попередніми 4 місяцями питома вага оптимістично налаштованих представників торгівлі суттєво зросла. Так, наприклад, за результатами опитувань, що проводились в червні та липні, питома вага респондентів, що очікували зростання товарообігу складала 26% та 28,8%, відповідно.
Будівельники також оптимістично оцінюють перспективи: збільшення обсягів будівельних робіт очікують 37,5% опитаних, 50% вважають, що обсяги не зміняться і лише 12,5% прогнозують їх зниження. Щодо вартості будівельних матеріалів, переважна кількість респондентів сподівається на стабільність цін: 37,5% прогнозують підвищення цін на матеріали, а 62,5%- збереження їх на поточному рівні. Зростання вартості послуг підрядників більшість опитаних також не прогнозують. Зміна вартості будівництва поки що не очікується: 93,8% респондентів вважають, що ціни на будівельні роботи найближчим часом будуть стабільними.
Щомісячні опитування підприємців щодо їх ділових очікувань є індикаторами тенденцій, притаманних певним галузям. Для банкірів такі опитування корисні з точки зору прогнозування обсягів оборотів за рахунками підприємств , а також їх потреб в кредитних ресурсах. Зокрема, результати, отримані за опитуванням, здійсненим у серпні, свідчать про вірогідне збільшення обсягів коштів на рахунках всіх 3 основних типів підприємств: промислових, торгівельних та будівельних. Також, в зв’язку зі збільшенням обсягів діяльності та зростання цін на товари та комплектуючі, можливе збільшення потреби в кредитних ресурсах. Крім того, аналіз ділових очікувань варто використовувати також в процесі аналізу ризиків галузей з метою розрахунку галузевих лімітів кредитного портфелю.