Голова НБУ розповіла, коли Україна прийде до повної валютної лібералізації
«Дуже часто багато хто плутає лібералізацію валютного ринку зі скасуванням недавніх валютних обмежень. Ми їх поступово знімаємо. Але це не є валютна лібералізація. План валютної лібералізації розроблений. І його виконання передбачає наявність певних макроекономічних умов. Глибока лібералізація пройде в такий спосіб. Спочатку ми будемо намагатися повністю зняти обмеження щодо експортно-імпортних операцій і прямих іноземних інвестицій. Після цього – з потоків довгострокового капіталу і з роботи міжбанківського валютного ринку. Потім вже – для портфельних інвестицій, і нарешті на фінальному етапі будуть скасовані всі перешкоди для будь-яких приватних осіб і компаній щодо інвестування коштів за кордон», – зазначила вона.
При цьому Гонтарева підкреслила, що для того, щоб реалізувати намічений план, потрібно впровадити в Україні 10 з 15 принципів BEPS. «Зараз в Європі починає працювати так звана система BEPS. Простими словами – деофшоризація. У 2010 році в США з’явився акт про боротьбу з офшорами (FATCA), а ЄС вводить в дію свій порядок (BEPS) з початку наступного року. Ми теж вирішили йти цим шляхом і задумали впровадити у нас в країні 10 з 15 принципів BEPS. Йдеться про розкриття офшорної власності, про обмін інформацією між податковими органами різних країн. Я вже говорила з віце-президентом Єврокомісії Валдісом Домбровскісом про технічну допомогу в цьому питанні. Ми вже направили в парламент відповідні законопроекти, але хочемо, щоб їх ще оцінили європейські фахівці. Як тільки ці законопроекти будуть прийняті і реально запрацюють і у нас буде домовленість про обмін податковою інформацією з більшістю країн, ми без проблем дозволимо відкривати рахунки в будь-якій країні світу і купувати будь-які активи», – сказала вона.
За прогнозами Гонтаревої, якщо на найближчій сесії парламенту будуть прийняті зазначені законодавчі акти, то Україна зможе перейти до імплементації BEPS разом з Європою – на початку наступного року. «Щоправда, важливо, щоб і макроекономічні умови дозволяли лібералізувати валютний ринок», – додала вона.