НБУ: Небанківські фінустанови можуть стати міні-банками (інфографіка)
У НБУ вважають, що готівкові гроші занадто дорогі в обслуговуванні. Тому регулятор продовжить вживати заходи щодо скорочення кількості банкнот в обігу.
Про методологію цього процесу розповів Роман Кармазін, Начальник відділу Юридичного департаменту Національного банку України під час конференції «Фінансові послуги та цифрові платежі».
Ініціативу в НБУ обговорюють вже давно. У 2012 році Національний банк України отримав право встановлювати граничні суми розрахунків готівкою для фізичних та юридичних осіб. А вже в 2013 постановою №210 були встановлені граничні суми розрахунків готівкою.
Проте, ці норми не принесли істотних результатів, як і екстраординарні обмежувальні заходи, які діють на ринку останні два роки.
«Обмеження – це звичайно ефективна річ, але всі ми розуміємо, що тільки на короткостроковий період. Тому, що на довгостроковий період всі економічні суб’єкти, виходячи з власних інтересів, починають діяти з максимальною вигодою для себе », – коментує Роман Кармазін, Начальник відділу Юридичного департаменту Національного банку України.
За підсумками 2015 року в Україні збільшилася кількість кредитних і фінансових небанківських установ
Тому в НБУ крім адміністративних обмежень готівкових розрахунків, пропонують стимулювати ринок безготівкових платежів за рахунок підвищення конкуренції. Більш конкурентоспроможними на ринку безготівкових грошових переказів пропонують зробити небанківські фінансові установи.
Поки ці організації залежать від традиційних банків. Але нестабільність у банківській сфері робить зв’язок небанківських фінустанов з банками не тільки невигідним через додавання посередника в ланцюжок платежу. Але і ризикованим, через можливе банкрутство банку, який обслуговує грошові перекази.
Знизити ризики можна за рахунок регуляторного відділення діяльності таких компаній від інших видів обміну активами, а також надання можливості здійснювати операції без посередництва банків.
«На сьогоднішній день у нас окрім банків за законом здійснювати переказ коштів можуть небанківські фінансові установи без відкриття рахунків. Це означає, що гроші акумулюються і проходять через рахунок цього суб’єкта, відкритий в банку. І ми знову опиняємося в банківській системі з усіма властивими їй ризиками. І знову ми отримуємо додаткову послугу, вартість якої лягає на користувача », – додав Роман Кармазін.
Необхідно розглянути питання про право цих суб’єктів відкривати рахунки клієнтам – фізичним та юридичним особам, тобто бути міні-банком із здійсненням однієї операції під повним контролем і регулюванням Національного банку і страхуванням платежів в будь-якої стабільної організації. Такий законопроект вже готується.