Новини фінансового сектору

THE FINANCIAL TIMES: ЄС запроваджує тріо для здійснення фінансового нагляду

Переклад: Валерій Степаненко

Опубліковано: 2 грудня 2009 р.

Три нові пан-європейські наглядові органи мають здійснювати контроль за сектором фінансових послуг відповідно до компромісної домовленості у середу міністрів [фінансів країн ЄС] у Брюсселі.

Після кількох годин переговорів міністри  фінансів країн ЄС погодилися у процесі  складних процедур голосувань та заяв чи має  кожна країна відчувати на собі втручання  нових органів у область національного суверенітету.

Британія переймалася захистом  домінантної ролі Лондону у  наданні фінансових послуг  та  не бажала віддати нагляд до Європи. Проте,  її представники  повідомили, що  задоволені  отриманим рівнем  захисту [Лондону як фінансового центру].

Проте створення трьох наглядових органів – штаб-квартири яких знаходитимуться у Парижі, Лондоні та Франкфурті,  відповідно для нагляду за цінними паперами, банками та страховим ринком  –  є суттєвим кроком до більш централізованого пан-європейського нагляду за фінансовим  сектором, до чого, вірогідно,  дуже насторожено ставитимуться  [фінансові кола] у  Лондоні.
Один лондонський адвокат, який представляє велику компанію фінансового Лондону,  повідомив «що  іще один  компроміс щодо меж (так званих червоних ліній) фінансових гарантій  не є відповіддю . . . ми не маємо погоджуватися  на . . . більше Європи, поки не буде фундаментальної зміни у регуляторній політиці, яка має бути розроблена та запроваджена у ЄС".

Наглядові органи були запроваджені  у результаті  радикального перегляду
строкатої системи фінансового нагляду після  минулорічної фінансової кризи. Це також включає запровадження Ради з Європейських Системних Ризиків  (European Systemic Risk Board) , до якої входять, головним чином,  головні банкіри регіону, які  контролюватимуть ризики  27 країн-членів.

Три нові європейські наглядові органи не здійснюватимуть щоденний нагляд за окремими фінансовими установами (це  залишиться за національними наглядовими органами). Але вони матимуть завдання координувати  дії  національних  наглядових органів, матимуть повноваження здійснювати безпосередній контроль за роботою кредитних рейтингових агенств, а також  працюватимуть у напрямку створення “спільного набору правил” для всіх фінансових установ ЄС.

Нові органи не зможуть приймати рішення, які   «замахуватимуться»  на національні бюджети чи  так званий фінансовий суверенітет. Були погоджені  подальші гарантії для підтримки цієї головної заборони.

Згідно з домовленістю,  матимуть місце різні  захисні механізми у залежності  від того, чи ситуація є такою, що може  вважатися “кризою”  чи ні -  причому держави-члени, а не  Європейська Комісія будуть вирішувати  чи  наявні кризові  умови.

Широкою, проте, буде  можливість країни-члена, яка вважає, що  наглядовий орган виходить за межі  своїх повноважень, оскаржувати такі дії перед міністрами фінансів ЄС, які вирішуватимуть простою більшістю чи  відмінювати рішення. Якщо міністри приймуть рішення, яке на влаштує країну, то питання може бути розглянуте у Європейській Комісії  лідерів урядів, де рішення  приймаються консенсусом.

Наявні, однак, застереження щодо того, на стільки  ефективними будуть нові органи і як вони справлятимуться зі  значним збільшенням обсягу робіт  в умовах  виділених на їх функціонування обмежених ресурсів. Головний регулятор Нідерландів  припускає, що нове утворення буде навряд чи спроможним розв‘язати  проблеми, з якими стикаються європейські  правоохоронні органи,  коли мають справу з ринковими зловживаннями.

Copyright The Financial Times Limited 2009.

 
2009-12-03

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ