Потреби банків КНР у додатковому капіталі і фондуванні можуть скласти до $ 7,7 трлн за 3 роки
Найбільшим китайським банкам в найближчі три роки можуть знадобитися додатковий капітал і фондування на суму до $ 7700 млрд на тлі кризових проявів і уповільнення зростання економіки в КНР.
За останні тижні акції провідних банків Китаю подешевшали приблизно на 10%, тоді як фондовий індекс Shanghai Composite звалився на 15%. На перший погляд, може здатися, що різниця в темпах падіння пов’язана з відносною захищеністю фінансових організацій КНР.
Однак на ділі банки чи не більше всіх схильні до негативної динаміки фінансових ринків, оскільки на вимогу регуляторів змушені виділяти кошти на їх підтримку.
Як і перед фінансовою кризою 2008 року на Заході, в Китаї зараз сформувався величезний кредитний міхур при повному потуранні влади. Банківські активи КНР на даний момент перевищують $ 30 трлн.
Протягом останнього десятиліття обсяги кредитування в Китаї зростали більш ніж на 10% щороку, в 2009 році темпи підвищення були піковими – близько 35%. У 2016 році підйом китайського ВВП, ймовірно, сповільниться до 6-7%, але зростання кредитування буде перевищувати ці темпи вдвічі.
За оцінками JPMorgan на серпень 2015 року, закредитованість приватних компаній Китаю, що не відносяться до фінансового сектору, становила 147% – в 1,5 рази більше рівня 2007 року.
Банки Китаю вже деякий час відчувають наслідки економічного гальмування: з 2012 року частка проблемних кредитів у їхніх портфелях подвоюється щорічно, хоча офіційний показник залишається дуже низьким за світовими стандартами – 1,4-1,8%. Для порівняння: перед борговою кризою в Греції частка проблемних кредитів у більшості банків становила від 30% до 40%.
Разом з тим експерти незалежної аналітичної компанії Autonomous вважають, що інвестори недооцінюють труднощі китайських банків. За оцінками Autonomous, збитки цих організацій за кредитами досягнуть $ 845 млрд в 2016 році, що призведе до скорочення чистого прибутку на 6% в найбільших фінансових установах і більш значного падіння для другого ешелону.