З наступного року Нацбанк буде визначати, якими мають бути ціни, - DW
З наступного року НБУ не просто буде оцінювати інфляцію або робити прогнози щодо неї, а визначати, якими мають бути ціни.
Про це пише DW.
Вже зараз НБУ визначив амбітні завдання на наступні чотири роки, пише видання.
“До кінця наступного року рівень інфляції повинен знизитися до 12% і далі буде опускатися. У 2017 році інфляція повинна досягти однозначного числа. А до кінця 2019-го – опуститися до 5%”, – повідомила голова НБУ Валерія Гонтарєва.
За даними Державного комітету статистики, з початку 2015 року ціни в Україні зросли на 38,2%.
Для того, щоб знизити зростання цін, український центральний банк планує вжити низку заходів. Основний з них – не друкувати занадто багато грошей, говориться в матеріалі.
“Нацбанк буде обмежувати зростання грошової маси. Простіше кажучи, ми не будемо бездумно друкувати гроші”, – пояснює заступник голови НБУ Дмитро Сологуб.
На переконання Сологуба, на ці плани не вплине навіть недавнє банкрутство банку “Фінанси та Кредит” – його вкладникам повинні виплатити понад 10 млрд гривень.
Зазвичай, при цьому необхідність у додатковому друку грошей, але на цей рік було заплановано, що грошова маса збільшиться максимум на 89 млрд гривень, до якої входять і депозити цього банку.
“Фінанси та Кредит” вже давно був у наших прогнозах. Тож усі гроші, які потрібні для виплат вкладникам цього банку, вже закладені в план. Ми навіть ще недовиконали програму в 89 млрд гривень на 1,5 відсотка “, – констатує Гонтарєва.
Також Нацбанк поступово буде знижувати вартість грошей в Україні. Для цього він вже почав зменшувати рівень облікової ставки, на яку орієнтуються всі кредити в економіці.
За останній місяць її знизили з 30 до 22 відсотків, і регулятор не планує на цьому зупинятися. Це означає, що вартість кредитів Нацбанку є для банків поступово дешевшати.
Однак не слід очікувати, що це так само позначиться і при кредитуванні банками економіки.
“Зараз відбувається перезапуск системи – в парламенті знаходиться вісім законопроектів, у тому числі щодо посилення захисту прав кредиторів. Якщо це не буде зроблено, жоден з банків кредитувати не зможе”, – визнає голова НБУ.
Експерти вважають плани НБУ на наступний рік занадто оптимістичними.
Учасники ринку також вказують, що рівень цін може збільшуватися через масовий розвиток кредитування, який може початися через деякий час.
Також на рівень інфляції в Україні тиснуть фактори, на які Нацбанк впливати не може.
“НБУ не може контролювати ціни на газ і тарифи на тепло. Вони ще далекими від ринкових і будуть значно підвищуватися в майбутньому. Також на інфляцію впливають вартість нафти і зернових”, – констатує старший економічний стратег інвестиційної компанії AYA Capital Павло Ільяшенко.
Ще однією з головних перешкод для зменшення зростання цін буде той факт, що на них сильно впливають курсові коливання.
Але в Нацбанку сподіваються, що девальвація не буде тиснути на рівень цін.
“У складової інфляції 70 відсотків дала девальвація гривні, яка відбулася в останній час. Але зараз немає передумов для посилення девальвації”, – переконує Гонтарєва.