Новини фінансового сектору

3G-ліцензії: за що оператори готові платити мільярди гривень

3G-ліцензії: за що оператори готові платити мільярди гривень


3G-ліцензії: за що оператори готові платити мільярди гривень

23 лютого Нацкомісія, що здійснює держрегулювання в сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ), торгами з голосу завершила тендер на отримання ліцензій на надання послуг стільникового зв’язку в стандарті UMTS (так званого третього покоління 3G). Їх строком на 15 років будуть мати оператори “Київстар”, “МТС Україна” і “Астеліт” (працює під торговою маркою life :)).

Ліцензії виставлялися на тендер разом з відповідними частотами, на яких працюватимуть мережі операторів, тому що без них подібна ліцензія є просто дуже дорогим папером. Були виставлені три лоти – діапазони частот шириною по 30 МГц в кожному регіоні країни. Стартова ціна була визначена в 2,7 млрд грн. За умовами торгів, один оператор міг отримати тільки один діапазон, інтрига полягала тільки в розподілі діапазонів, тому заявки на участь у тендері подали тільки три оператора.

Напередодні торгів експерти говорили, що найпривабливішим є другий діапазон, тому що на частотах, що межують з ним, поки не передбачається роботи інших передавачів, які можуть впливати на стільникову мережу 3G (на роботу ж поряд з першим і третім діапазоном вже видані ліцензії двом компаніям). Наскільки ці побоювання обгрунтовані, неспеціалісту судити важко. Але хід торгів дає змогу припускати, що висловлювання цих побоювань могло бути просто частиною кампанії по дезінформації.

Торги почалися з першого лота. Переможцем став “Астеліт”, що запропонував 3,355 млрд грн, а “МТС Україна”, що була його суперником, зупинилася на 3,22 млрд грн. За другий, нібито, найпривабливіший лот боротьби майже не було. “МТС Україна” не підвищувала початку запропоновану ставку – 2,715 млрд грн, а “Київстар” не став її перебивати. Йому автоматично дістався третій лот за мінімальною ціною – 2,7 млрд грн.

Тепер протягом місяця оператори повинні перерахувати ці суми в Казначейство, після чого отримають ліцензії та право пропонувати споживачам послуги зв’язку на основі нової технології.

Але на цьому з фінансові витрати не закінчаться. По-перше, необхідно модернізувати і перебудувати мережі, на що потрібні сотні мільйонів доларів, потрібні гроші і для плати збору за використання нових радіочастот. По-друге, всім трьом треба заплатити не менше 1,6 млрд грн Міністерству оборони за так звану конверсію частот. Справа в тому, що в деяких регіонах на частотах, зараз виділених операторам, працює старе військове обладнання, його треба замінити на нове, яке використовує інші частоти. Протягом двох місяців після оплати ліцензії оператори зобов’язані укласти відповідні договори. Вважається, що перший етап конверсії займе 23 місяці, другий – 18 місяців, третій – 17 місяців.

Коли з’явиться новий зв’язок

За умовами ліцензії, зв’язок в першому регіоні оператор повинен запустити протягом 6 місяців після проведення конкурсу, протягом 18 місяців запустити мережу на території всіх обласних центрів, а протягом 6 років – на території всіх районних центрів і всіх населених пунктів з населенням більше 10 тисяч чоловік. Враховуючи те, що оператори вже давно примірялися до нової технології і готували мережі, комерційний запуск зв’язку 3G в п’яти найбільших містах України може відбутися вже у другому кварталі цього року (тим більше, що в Києві, Одесі та Львові не потрібно проводити конверсію), до цього мережу почнуть тестувати в закритому режимі.

Однак не варто розраховувати на те, що покриття мереж 3G хоча б наблизиться до нинішніх мереж другого покоління. Радіус дії базової станції 3G приблизно в 2-3 рази менше, ніж 2G (через більш високу частоту). Тому і станцій для аналогічного покриття потрібно в рази більше. Оператори можуть об’єднатися і на якихось територіях використовувати загальну мережу, але все одно інвестиції потрібні величезні. Надії ж на їх повернення за нинішньої платоспроможності українських споживачів примарні. Так що, швидше за все, національне покриття буде залишатися 2G, а покриття 3G буде фрагментарним (навіть у Києві може не бути 100%).

Що від 3G отримають споживачі

Головні споживчі переваги зв’язку 3G – більш висока швидкість передачі даних (“швидкий мобільний інтернет”) і більш високу якість голосового зв’язку в умовах високого навантаження на мережу. Що стосується швидкості, то вона повинна бути не нижче нормативних 2 Мбіт/с, а реально може досягати 20-25 Мбіт/с.

Зрозуміло, що для споживачів ці поліпшення не будуть безкоштовними. І якщо переважна частина їх смартфонів і телефонів можуть працювати в мережах 3G, тобто їх міняти не потрібно, то новий тарифний пакет у оператора доведеться придбати. Параметри цих пакетів поки лише розробляються. Ціни будуть високими, особливо в перший час, коли маркетологи розраховують на попит з боку так званих “ранніх послідовників”, готових платити за новинку відносно великі гроші. Але обмежувачем цін буде виступати конкуренція, тому що три оператора будуть пропонувати одну і ту ж послугу зі схожою якістю.

Необхідне доповнення

Коли говорять, що ось тепер в Україні з’явиться зв’язок 3G, це не відповідає дійсності. Вже кілька років у тому ж стандарті UMTS, три нові ліцензії на який зараз продані, працює оператор “Тримоб” (дочірня компанія “Укртелекому”). Кілька операторів мають мережі, побудовані на технології CDMA, за параметрами, які відповідають третьому поколінню. Але з різних причин вони так і не набрали великого числа абонентів, тому їх робота не робить помітного впливу на ринок стільникового зв’язку. Сукупна ж абонентська база нової 3G- “трійки” становить близько 40 млн чол. Звичайно, не всі їхні абоненти перейдуть на новий зв’язок, але все одно це зовсім інші цифри.

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ