Новини партнерів АУБ

У першому кварталі 2025 року девальвація гривні буде помірною, ставки за кредитами та депозитами залишаться без змін

У першому кварталі 2025 року валютний ринок відіграватиме ключову роль у стримуванні інфляції. Водночас курсові показники долара США та євро навряд чи вийдуть з-під контролю, а всі основні етапи девальвації гривні можуть відбуватися за аналогією 2024 року: після періодів її прискорення варто очікувати на періоди “девальваційного затишшя”.

Таку думку висловив Сергій Мамедов, віцепрезидент Асоціації українських банків, голова правління ГЛОБУС БАНКУ.
За прогнозом банкіра, у перші місяці року максимальний розмір девальвації навряд чи буде вищим за 2-2,5% на місяць, але знову таки це можливо лише в певні етапи, пов’язані з об’єктивними економічними причинами.
“Є кілька “версій”, якою буде девальвація гривні у перші 3 місяці року. За різними оцінками вона може скласти від 2,5% до 4%. Водночас фактичний “розмах” знецінення гривні багато в чому залежатиме від стратегії регулятора на валютному ринку”, — зазначив експерт.
Він припустив, що в першому кварталі зростання курсу долара, як основної валюти, може скласти в середньому 2 в.п. (близько 0,8 грн). Тобто, як твердить фахівець, не вважатиметься “катастрофою”, якщо наприкінці березня курс перебуватиме в коридорі від 42-42,8 грн / $. На його думку, цей курсовий “ривок” в подальші місяці може зійти нанівець і курсові зміни стануть більш повільними.


2024.12.18Сергій Мамедов
віцепрезидент АУБ,
голова правління ГЛОБУС БАНКУ

lapkipryamamova-removebg-preview У першому кварталі 2025 року девальвація гривні буде помірною, ставки за кредитами та депозитами залишаться без змін | Асоціація українських банків

 

“За прикладом 2024 року регулятор може застосувати стратегію “згладжування”, відповідно до якої темпи зростання курсів валют (передусім долара США) можуть бути помірними та стануть дієвим засобом для стримування інфляції. На валютному ринку діятиме режим “керованої гнучкості”, що унеможливить курсову аритмію. Нацбанк докладатиме зусиль для збалансування попиту і пропозиції, а відтак курсові коливання будуть на задовільному рівні”, — наголосив Сергій Мамедов.


Щодо розвитку кредитування, то, на думку банкіра, у першому кварталі 2025 року суттєвих змін в кредитних умовах не станеться. В цей період навряд чи виникнуть підстави для корекції облікової ставки ані вгору, ані вниз. Натомість комерційні банки продовжуватимуть вдосконалювати свої кредитні програми, залучаючи нових партнерів.
Водночас основний акцент в кредитуванні, як і поточного року, буде зроблено на участі банків в державних кредитних програмах, а також розвитку цільових програм для малого та середнього бізнесу (під конкретні потреби підприємців, зокрема на придбання основних засобів бізнесу).
Очікується, що в першому кварталі 2025 року найбільший попит (а це понад 70%) буде саме за державними кредитними програмами, такими, як “єОселя”, “Доступні кредити 5-7-9”, “Доступний факторинг”, “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9”, програми енергомодернізації “Гріндім”, “ЕнергоДІМ” від Фонду енергоефективності, програми кредитування для енергосервісних компаній від Фонду підприємництва за підтримки ПРООН тощо.
Натомість, як зазначив експерт, партнерські цільові програми дадуть змогу комбанкам запропонувати позичальникам кредити, які не вимагатимуть застави, а ставки за ними можуть бути меншими в середньому на 1-2 в.п. від ринкових.


У першому кварталі 2025 року триватиме період “вдосконалення” кредитування малого та середнього бізнесу головним чином через розвиток цільових партнерських кредитних програм. Банки шукатимуть можливості залучити якомога більше клієнтів, запропонувавши їм найбільш вигідні кредитні умови на ринку”, — зазначив Сергій Мамедов.


У першому кварталі 2025 року ставки за гривневими депозитами для фізичних осіб не зазнають суттєвих змін. Посилаючись на макропрогнози НБУ, він зазначив, що на початку року інфляція не дасть можливості НБУ знизити облікову ставку та ставку за 3-місячними депсертифікатами, на основі яких формується дохідність гривневих вкладів на громадян. Однак, на його думку, ситуація може суттєво змінитися, починаючи з другого півріччя.
“Важливим для розвитку депозитів у 2025 році стане розмір інфляції, адже за її низького рівня громадяни звертатимуть увагу на більш тривалі в часі депозити, адже потенційно вони зможуть не лише вберегти кошти, а й отримати чистий прибуток. Наразі лише за довготривалими вкладами можна розраховувати на “чистий” прибуток, який складає в середньому 2-3%. За умов прогнозованого скорочення інфляції до 7% “чистий” прибуток автоматично зростатиме”, — підсумував Сергій Мамедов.
Довідка:
АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ГЛОБУС" (ГЛОБУС БАНК) засновано у 2007 році.
Станом на грудень 2024 року регіональна мережа налічує 33 відділення у т.ч. 30 входять до об’єднаної мережі Power Banking, що дає змогу працювати за умов відсутності світла.
ГЛОБУС БАНК підтверджено найвищий кредитний рейтинг за національною шкалою на рівні uaAAA, а також рейтинг депозитів на рівні ua2+ за шкалою рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг".
Пріоритетними напрямками діяльності банку є кредитування енергоефективних проєктів, іпотечне кредитування на первинному ринку, автокредитування, кредитування малого та середнього бізнесу.
ГЛОБУС БАНК є акредитованим партнером низки державних програм: державної іпотечної програми “єОселя”, програми пільгового кредитування малого та середнього бізнесу “5-7-9”, “Доступний факторинг”, “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9”, “Енергонезалежність фізичних осіб - власників домогосподарств”.
Банк є партнером ДУ “Фонду енергоефективності” за програмами кредитування ОСББ та ЖБК “Енергодім” та “ГрінДІМ”.
Банк є учасником державної програми “Національний кешбек”.
25 червня 2024 року ГЛОБУС БАНК став одним із 17 найбільших українських банків, що підписали Меморандум про кредитування проєктів з відновлення енергоінфраструктури.
Голова правління ГЛОБУС БАНКУ Сергій Мамедов є заступником Голови Ради директорів Конфедерації будівельників України та віцепрезидентом Асоціації українських банків.

Громадська організація «Центр економічних досліджень та прогнозування «Фінансовий пульс» була створена 2 березня 2015 з метою об'єднання зусиль учасників і експертів фінансового ринку України з метою його розвитку і вдосконалення.

Цілі, реалізації яких сприятиме діяльність Центру:

  • Поліпшення якості нормативної бази, що регулює роботу фінансового ринку, усунення регуляторних проблем, що заважають його повноцінному розвитку
  • Підвищення прозорості діяльності фінансових установ
  • Розвиток нових ринкових інструментів і механізмів роботи, в тому числі шляхом впровадження кращого міжнародного досвіду
  • Підвищення фінансової грамотності населення
  • Сприяння реалізації економічних реформ, в тому числі через фінансову децентралізацїю
  • Сприяння розвитку підприємництва тощо.

Сайт Центру: http://finpuls.com/
Соцмережі: https://www.facebook.com/finpulse.center/

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ