Новини партнерів АУБ

251124_eOselya_3 Новини партнерів АУБ | Асоціація українських банків

У першому кварталі 2025 року девальвація гривні буде помірною, ставки за кредитами та депозитами залишаться без змін

У першому кварталі 2025 року валютний ринок відіграватиме ключову роль у стримуванні інфляції. Водночас курсові показники долара США та євро навряд чи вийдуть з-під контролю, а всі основні етапи девальвації гривні можуть відбуватися за аналогією 2024 року: після періодів її прискорення варто очікувати на періоди “девальваційного затишшя”.

Таку думку висловив Сергій Мамедов, віцепрезидент Асоціації українських банків, голова правління ГЛОБУС БАНКУ.
За прогнозом банкіра, у перші місяці року максимальний розмір девальвації навряд чи буде вищим за 2-2,5% на місяць, але знову таки це можливо лише в певні етапи, пов’язані з об’єктивними економічними причинами.
“Є кілька “версій”, якою буде девальвація гривні у перші 3 місяці року. За різними оцінками вона може скласти від 2,5% до 4%. Водночас фактичний “розмах” знецінення гривні багато в чому залежатиме від стратегії регулятора на валютному ринку”, — зазначив експерт.
Він припустив, що в першому кварталі зростання курсу долара, як основної валюти, може скласти в середньому 2 в.п. (близько 0,8 грн). Тобто, як твердить фахівець, не вважатиметься “катастрофою”, якщо наприкінці березня курс перебуватиме в коридорі від 42-42,8 грн / $. На його думку, цей курсовий “ривок” в подальші місяці може зійти нанівець і курсові зміни стануть більш повільними.


2024.12.18Сергій Мамедов
віцепрезидент АУБ,
голова правління ГЛОБУС БАНКУ

lapkipryamamova-removebg-preview Новини партнерів АУБ | Асоціація українських банків

 

“За прикладом 2024 року регулятор може застосувати стратегію “згладжування”, відповідно до якої темпи зростання курсів валют (передусім долара США) можуть бути помірними та стануть дієвим засобом для стримування інфляції. На валютному ринку діятиме режим “керованої гнучкості”, що унеможливить курсову аритмію. Нацбанк докладатиме зусиль для збалансування попиту і пропозиції, а відтак курсові коливання будуть на задовільному рівні”, — наголосив Сергій Мамедов.


Щодо розвитку кредитування, то, на думку банкіра, у першому кварталі 2025 року суттєвих змін в кредитних умовах не станеться. В цей період навряд чи виникнуть підстави для корекції облікової ставки ані вгору, ані вниз. Натомість комерційні банки продовжуватимуть вдосконалювати свої кредитні програми, залучаючи нових партнерів.
Водночас основний акцент в кредитуванні, як і поточного року, буде зроблено на участі банків в державних кредитних програмах, а також розвитку цільових програм для малого та середнього бізнесу (під конкретні потреби підприємців, зокрема на придбання основних засобів бізнесу).
Очікується, що в першому кварталі 2025 року найбільший попит (а це понад 70%) буде саме за державними кредитними програмами, такими, як “єОселя”, “Доступні кредити 5-7-9”, “Доступний факторинг”, “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9”, програми енергомодернізації “Гріндім”, “ЕнергоДІМ” від Фонду енергоефективності, програми кредитування для енергосервісних компаній від Фонду підприємництва за підтримки ПРООН тощо.
Натомість, як зазначив експерт, партнерські цільові програми дадуть змогу комбанкам запропонувати позичальникам кредити, які не вимагатимуть застави, а ставки за ними можуть бути меншими в середньому на 1-2 в.п. від ринкових.


У першому кварталі 2025 року триватиме період “вдосконалення” кредитування малого та середнього бізнесу головним чином через розвиток цільових партнерських кредитних програм. Банки шукатимуть можливості залучити якомога більше клієнтів, запропонувавши їм найбільш вигідні кредитні умови на ринку”, — зазначив Сергій Мамедов.


У першому кварталі 2025 року ставки за гривневими депозитами для фізичних осіб не зазнають суттєвих змін. Посилаючись на макропрогнози НБУ, він зазначив, що на початку року інфляція не дасть можливості НБУ знизити облікову ставку та ставку за 3-місячними депсертифікатами, на основі яких формується дохідність гривневих вкладів на громадян. Однак, на його думку, ситуація може суттєво змінитися, починаючи з другого півріччя.
“Важливим для розвитку депозитів у 2025 році стане розмір інфляції, адже за її низького рівня громадяни звертатимуть увагу на більш тривалі в часі депозити, адже потенційно вони зможуть не лише вберегти кошти, а й отримати чистий прибуток. Наразі лише за довготривалими вкладами можна розраховувати на “чистий” прибуток, який складає в середньому 2-3%. За умов прогнозованого скорочення інфляції до 7% “чистий” прибуток автоматично зростатиме”, — підсумував Сергій Мамедов.
Довідка:
АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ГЛОБУС" (ГЛОБУС БАНК) засновано у 2007 році.
Станом на грудень 2024 року регіональна мережа налічує 33 відділення у т.ч. 30 входять до об’єднаної мережі Power Banking, що дає змогу працювати за умов відсутності світла.
ГЛОБУС БАНК підтверджено найвищий кредитний рейтинг за національною шкалою на рівні uaAAA, а також рейтинг депозитів на рівні ua2+ за шкалою рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг".
Пріоритетними напрямками діяльності банку є кредитування енергоефективних проєктів, іпотечне кредитування на первинному ринку, автокредитування, кредитування малого та середнього бізнесу.
ГЛОБУС БАНК є акредитованим партнером низки державних програм: державної іпотечної програми “єОселя”, програми пільгового кредитування малого та середнього бізнесу “5-7-9”, “Доступний факторинг”, “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9”, “Енергонезалежність фізичних осіб - власників домогосподарств”.
Банк є партнером ДУ “Фонду енергоефективності” за програмами кредитування ОСББ та ЖБК “Енергодім” та “ГрінДІМ”.
Банк є учасником державної програми “Національний кешбек”.
25 червня 2024 року ГЛОБУС БАНК став одним із 17 найбільших українських банків, що підписали Меморандум про кредитування проєктів з відновлення енергоінфраструктури.
Голова правління ГЛОБУС БАНКУ Сергій Мамедов є заступником Голови Ради директорів Конфедерації будівельників України та віцепрезидентом Асоціації українських банків.

Громадська організація «Центр економічних досліджень та прогнозування «Фінансовий пульс» була створена 2 березня 2015 з метою об'єднання зусиль учасників і експертів фінансового ринку України з метою його розвитку і вдосконалення.

Цілі, реалізації яких сприятиме діяльність Центру:

  • Поліпшення якості нормативної бази, що регулює роботу фінансового ринку, усунення регуляторних проблем, що заважають його повноцінному розвитку
  • Підвищення прозорості діяльності фінансових установ
  • Розвиток нових ринкових інструментів і механізмів роботи, в тому числі шляхом впровадження кращого міжнародного досвіду
  • Підвищення фінансової грамотності населення
  • Сприяння реалізації економічних реформ, в тому числі через фінансову децентралізацїю
  • Сприяння розвитку підприємництва тощо.

Сайт Центру: http://finpuls.com/
Соцмережі: https://www.facebook.com/finpulse.center/

251124_eOselya_1 Новини партнерів АУБ | Асоціація українських банків

У NovaPay – півмільйона користувачів застосунку

Кількість клієнтів, що користується мобільним додатком NovaPay, сягнула півмільйона. Щоденно з 13 грудня 2023 року, з дати запуску першого в Україні небанківського платіжного застосунку, 1 300 українців приєднується до нього. 

"Станом на кінець грудня маємо більше 471 тисячі клієнтів – фізосіб і більше 30 тисяч – ФОПів, – розповідає Олексій Рубан, директор з інновацій NovaPay. – Серед найбільш затребуваних послуг – традиційні платежі і перекази. Бо тарифи за ними – дуже вигідні, а самі платежі – надзвичайно швидкі і легкі. Також українці часто користуються посилкою в кредит, розстрочкою, вигодою на оплату послуг доставки та комісії за післяплату – з її допомогою за трохи більше ніж рік зекономили більше 60 млн грн".
Нагадуємо, що окрім всіх видів щоденних фінансових послуг для приватних клієнтів – платежів, кредитів, інвестицій, в застосунку NovaPay українці можуть отримати увесь спектр послуг для ФОПів: відкрити рахунок, здійснити платежі і перекази, отримати бізнес-картки і післяплату на свій рахунок день в день, оформити довіреності і багато іншого.
NovaPay – це міжнародний фінансовий сервіс, що входить до групи компаній NOVA (Нова пошта) і вже 12 років надає платіжні сервіси онлайн та офлайн у понад 3 600 відділеннях Нової пошти. NovaPay першим в Україні серед небанківських фінансових установ отримав розширену ліцензію НБУ, яка дозволила відкривати рахунки та випускати картки.
Завантажити застосунок і стати користувачем NovaPay можна за цим посиланням в App Store та Google Play.

251124_eOselya Новини партнерів АУБ | Асоціація українських банків

Укрексімбанк залучив другий транш інструменту з розподілу ризиків без попереднього фінансування ЄБРР

Державний Укрексімбанк залучив другий транш інструменту з розподілу ризиків без попереднього фінансування Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) обсягом 20 мільйонів євро.

Інструмент спрямований для підтримки приватних підприємств стратегічних галузей економіки, а саме: сільського господарства, харчової промисловості, торгівлі та ін.
Участь ЄБРР у розподілі ризику дасть змогу субпозичальникам, які відповідають умовам участі, отримати фінансування за зниженими вимогами до застави та, за фінансової підтримки Європейського Союзу, технічну та грантову підтримку.

Довідково

26 березня 2024 року між Європейським банком реконструкції та розвитку та АТ «Укрексімбанк» укладено Договір про участь у розподілі ризику без попереднього фінансування ЄБРР із метою започаткування реалізації Програми ЄБРР щодо гарантії стійкості та засобів до існування та, як її складової, щодо Програми «Конкурентоспроможність МСП у країнах Східного Партнерства».
6 грудня 2024 року укладено Додатковий договір до Договору про участь у розподілі ризику без попереднього фінансування ЄБРР, що дозволило залучити транш В.
Портфель субкредитів, який ЄБРР покриває інструментом із розподілу ризиків у рамах Програми становить до 40 мільйонів євро (двома окремими траншами А та В на суму 20 мільйонів євро кожний).
Цей документ був підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу. Погляди, висловлені в цьому документі, жодним чином не можуть сприйматися, як такі, що відображають офіційну позицію Європейського Союзу.

050125_eoselya Новини партнерів АУБ | Асоціація українських банків

У 2025 році 40% кредитів за програмою “єОселя” припаде на первинний ринок житла

За сприятливих економічних та воєнних умов у 2025 році близько 40% всіх виданих іпотечних кредитів за програмою “єОселя” може припасти на первинний ринок житла.

Такий прогноз озвучила Олена Дмітрієва, перша заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ.
Посилаючись на дані ПрАТ “Українська фінансова житлова компанія” (“Укрфінжитло”), вона нагадала, що протягом 2024 року завдяки системній переорієнтації держпрограми на первинний ринок житла, частка виданих кредитів в новобудовах, що зводяться, зросла у 8 разів: з 3% у січні до 24% у грудні. Також зросла частка готових квартир в кредит від девелоперів: з 21% у січні до 37% в грудні. 

На її погляд, такі результати стали наслідком кількох важливих змін у програмі, зокрема:

  1. Розширення кола банків-партнерів програми “єОселя” до 11 (на початку дії програми в ній брало участь лише 5 банків).
  2. Обмеження максимального віку житла 3 роками, за винятком кредитів для внутрішньопереміщених осіб.
  3. Збільшення учасників програми серед девелоперів: на кінець грудня 2024 року в програмі “єОселя” акредитовано 91 забудовника та 201 проєкт. 

dmitrievaОлена Дмітрієва
перша заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ

lapkipryamamova-removebg-preview Новини партнерів АУБ | Асоціація українських банків

 

“Ще торік ми прогнозували суттєве зростання кількості іпотечних угод на первинному ринку. І наші прогнози повністю справдилися. На кінець грудня 2024 року частка первинного ринку в структурі виданих державних іпотечних кредитів за програмою “єОселя” склала 24%. Попри непрості економічні обставини, такі, як, наприклад, прискорення інфляції, у 2024 році кількість виданих іпотек склала понад 8,5 тис. на загальну суму понад 14,6 млрд грн, що є найкращим показником за за 2 роки і 3 місяці дії державної пільгової іпотеки”, — зауважила банкірка.


Фахівчиня детально розповіла про динаміку та якість виданих кредитів за програмою “єОселя”. Так, від початку дії програми “Глобус Банк” видав 106 кредитів у 8 регіонах країни на загальну суму понад 186 млн грн, з яких понад 90% позик було видано на придбання житла на первинному ринку. Згідно з даними банку, 1 кредит вже достроково погашено, а сплата 35% кредитів відбувається з випередженням графіку. Серед позичальників 58% одружених, близько 50% мають дітей. Понад 45% кредитів було видано пільговим категоріям позичальників за ставкою 3% (військовослужбовцям і силовикам, медикам, викладачам, науковцям). Понад 80% кредитів було видано на придбання 1,2-кімнатних квартир.
Експертка вважає, що у 2025 році розвиток іпотеки і програми “єОселя” зокрема залежатиме від низки важливих чинників. 

Серед них:

  1. Економічні фактори. Йдеться про темпи зростання ВВП, досягнення балансу державного бюджету завдяки міжнародній фінансовій допомозі, стратегію НБУ щодо облікової ставки, як основного запобіжника знецінення гривні, ситуацію на валютному ринку, рівень купівельної спроможності громадян тощо.
  2. Фінансування програми “єОселя”. На погляд банкірки, важливим стало ухвалене напередодні 2025 року рішення про докапіталізацію “Укрфінжитла” через випуск облігацій внутрішньої державної позики на суму 20 млрд грн. На її переконання, з огляду на динаміку 2024 року, цих коштів може вистачити на активний розвиток державної іпотеки у 2025 році з можливістю видавати кредити на суму до 1 млрд грн щомісяця.
  3. Подальше вдосконалення (лібералізація) умов програми, залежно від запитів громадян.
  4. Динаміка будівництва житла. Поступова переорієнтація “єОселі” на первинний ринок передбачає, що державна іпотека дасть змогу девелоперам поступово нарощувати темпи будівництва завдяки збільшенню продажів на стадії зведення.
  5. Воєнні чинники: від долання наслідків ворожих ракетних та БПЛА-атак до ситуації на фронті.
  6. Геополітичні чинники: обсяги фінансової та воєнно-технічної допомоги Україні, а також гіпотетична можливість завершення “гарячої” фази війни.

На думку Олени Дмітрієвої, впродовж 2025 року державна програма “єОселя” залишатиметься головним механізмом розвитку іпотеки. За її словами, частка кредитів на придбання житла за комерційними іпотечними програмами збільшиться з 3% у 2024 році до 10% у 2025 році, в тому числі завдяки спільним іпотечним програмам банків і девелоперів. 

Не виключено, що збільшення долі комерційної іпотеки відбуватиметься й на вторинному ринку, активізацію якого ми відчули вже у листопаді-грудні 2024 року після зміни умов державної програми. Активного розвитку мають набути “Ветеранські” іпотечні програми, за зниженими на 1-2 в.п. ставками”, — наголосила банкірка. 

Вона розповіла про основні характеристики іпотеки за комерційними програмами станом на початок 2025 року. 

  • Середня вартість квартири на первинному ринку, придбаної за програмами комбанків, становить від 2,3 млн грн до 2,8 млн грн; 
  • Найбільш поширена сума першого внеску - від 30% від вартості житла. 
  • Найбільший попит фіксується на 1-2-кімнатні квартири площею від 45 м2 до 70 м2.
  • Позичальники надають перевагу житлу у стадії готовності від 50% і вище.
  • Понад 70% всіх кредитних угод припадає на житло комфорт-класу.
  • 75% угод укладається терміном на 20 років, 25% — терміном до 10 років.
  • Переважна більшість іпотечних угод (від 80% до 85%) припадає на Київ, Київська обл., Львів, Івано-Франківськ, Закарпатська обл. та ін.

“У надважких воєнних умовах іпотека в Україні тримається саме на “плечах” “єОселі”. Водночас комбанки у 2025 році цілеспрямовано шукатимуть ефективні шляхи для розвитку власних іпотечних програм за найбільш прийнятними відсотковими ставками. Звісно банківський сектор плекає надії на сприятливі економічні та воєнні умови, від яких взагалі залежатиме майбутнє України”, — підсумувала Олена Дмітрієва.

Довідка:

АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ГЛОБУС" (ГЛОБУС БАНК) засновано у 2007 році. 

Станом на липень 2024 року регіональна мережа налічує 32 відділення у т.ч. 29 входять до об’єднаної мережі Power Banking, що дає змогу працювати за умов відсутності світла.
ГЛОБУС БАНК підтверджено найвищий кредитний рейтинг за національною шкалою на рівні uaAAA, а також рейтинг депозитів на рівні ua2+ за шкалою рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг".
Пріоритетними напрямками діяльності банку є кредитування енергоефективних проєктів, іпотечне кредитування на первинному ринку, автокредитування, кредитування малого та середнього бізнесу. 
ГЛОБУС БАНК є акредитованим партнером низки державних програм: державної іпотечної програми “єОселя”, програми пільгового кредитування малого та середнього бізнесу “5-7-9”, “Доступний факторинг”, “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9”, “Енергонезалежність фізичних осіб - власників домогосподарств”. 
Банк є партнером ДУ “Фонду енергоефективності” за програмами кредитування ОСББ та ЖБК “Енергодім” та “ГрінДІМ”.
Банк є учасником державної програми “Національний кешбек”.
25 червня 2024 року ГЛОБУС БАНК став одним із 17 найбільших українських банків, що підписали Меморандум про кредитування проєктів з відновлення енергоінфраструктури. 
Голова правління ГЛОБУС БАНКУ Сергій Мамедов є заступником Голови Ради директорів Конфедерації будівельників України та віцепрезидентом Асоціації українських банків.

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ