Експертна думка

Основні нормативні документи НБУ, прийняті протягом травня 2024 року

Протягом травня 2024 року НБУ прийняв ряд важливих нормативних документів, спрямованих на значне пом`якшення валютних обмежень та підсилення безпеки валютних платежів. 

 • Заборона на операції з товарами подвійного використання:
   Національний банк України заборонив банкам і фінансовим установам проводити операції з товарами, які можуть бути використані у військових цілях.
  Це рішення спрямоване на підтримання безпеки та стабільності банківської системи під час воєнного стану. (Постанова № 51, від 02.05.2024)
 • Розширення переліку ознак небездоганної ділової репутації:
   НБУ розширив критерії для оцінки ділової репутації керівників та власників банків. Тепер ділова репутація може бути визнана небездоганною, якщо особи ведуть бізнес у Росії. Ці заходи покликані підвищити контроль за діяльністю банків (Постанова № 54, від 02.05.2024).
 • Уточнення критеріїв для визначення критично важливих установ: 
  Національний банк уточнив критерії для визначення установ, які є критично важливими для економіки. Це вдосконалення нормативної бази допоможе більш точно визначати важливі для економіки установи.(Постанова № 55, від 02.05.2024)
 • Валютна лібералізація: НБУ скасував деякі валютні обмеження для бізнесу, включаючи обмеження на імпорт робіт і послуг. Такі кроки спрямовані на поліпшення умов для ведення бізнесу в Україні та залучення іноземних інвестицій (Постанова № 55, від 02.05.2024)
 • Анулювання ліцензій страхової компанії "Саламандра":
  Національний банк анулював ліцензії страхової компанії "Саламандра" через виявлені ризикові операції, що загрожували інтересам клієнтів та кредиторів.
  Це рішення забезпечить захист інтересів страхувальників.(Постанова № 166-рш, 14.05.2024)
 • Нові вимоги до автентифікації користувачів платіжних послуг:
  НБУ ввів нові вимоги до автентифікації користувачів платіжних послуг для підвищення безпеки електронних платежів. Відтепер користувачам необхідно буде використовувати як мінімум два елементи захисту під час онлайн-розрахунків. Це має на меті знизити ризики шахрайства і підвищити захист користувачів. (Постанова № 58, 17.05.2024)

  Огляд новацій НБУ підготовлений Аналітичною групою АУБ під керівництвом Діляри Мустафаєвої.

  Назва Постанови/документу

  Дата прийняття

  Сутність

  Мета/вплив на БСУ

  Про внесення зміни до постанови Правління Національного банку України від 25 лютого 2022 року № 23

  51

  02.05.2024

  НБУ заборонив банкам і небанківським  фінансовим установам здійснювати активні операції з фізичними особами, предметом забезпечення за якими є товари подвійного використання.

  Йдеться про товари, які можуть бути використані у військових цілях та включені до Єдиного списку товарів подвійного використання в додатку до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою КМУ від 28 січня 2004 року № 86.

   Заборона введена на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 квітня 2024 року “Щодо протидії негативним наслідкам функціонування азартних ігор в мережі Інтернет”, введеного в дію Указом Президента України від 20 квітня 2024 року № 234/2024.

  Сприяння безпеці та стабільності банківської системи, запобігання кризовим явищам у період запровадження воєнного стану.

  Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України

  52

  02.05.2024

  Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39

  53

  02.05.2024

  Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України

  54

  02.05.2024

  НБУ розширив перелік ознак небездоганної ділової репутації в Положенні про ліцензування банків, які застосовуються до власників істотної участі в банку, керівників банку, очільника підрозділу внутрішнього аудиту, головного ризик-менеджера та головного комплаєнс-менеджера.

   Згідно з оновленим переліком репутація особи визнається небездоганною в разі:

  •  набуття особою прямо та/або опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами частки в юридичній особі, яка зареєстрована чи є податковим резидентом або її місцезнаходженням є держава-агресор та/або має відокремлений підрозділ у державі-агресорі;
  •  обіймання особою посади та/або перебування особи в трудових відносинах, та/або надання особою послуг відповідно до цивільно-правового договору юридичній особі, яка зареєстрована чи є податковим резидентом або її місцезнаходженням є держава-агресор;
  •  обіймання особою посади в органі управління юридичної особи, яка володіє прямо та/або опосередковано часткою в юридичній особі, яка зареєстрована чи є податковим резидентом або її місцезнаходженням є держава-агресор та/або має відокремлений підрозділ у державі-агресорі.

  Напрацювання концепції подальших наглядових дій стосовно піднаглядних банків і небанківських фінансових установ, чиї власники, попри військову агресію рф проти України та постійну комунікацію регулятора, продовжують вести бізнес у рф/рб.

  Про внесення змін до Положення про порядок визначення Національним банком України юридичних осіб, що є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період

  55

  02.05.2024

  Зміни було внесено до Постанови НБУ №320 від 24.03.2023

  Зокрема уточнюються окремі критерії, за умови відповідності яким установи не можуть бути визначені такими, що мають важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади, зокрема у разі, якщо Нацбанком прийнято рішення про:

  ·         визнання ділової репутації установи, її власників істотної участі та/або керівників, головного бухгалтера, ключових осіб, керівника підрозділу інкасації, керівника підрозділу з оброблення та зберігання готівки небездоганною;

  ·         невідповідність керівника, ключової особи, головного бухгалтера, керівника підрозділу інкасації, керівника підрозділу з оброблення та зберігання готівки та/або власників істотної участі установи вимогам щодо ділової репутації.

  Перелік важливих установ затверджується наказом Національного банку за підписом Голови Національного банку або особи, яка виконує його обов'язки.

  Крім того, установа визначається такою, що має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади, за умови, якщо вона є учасником платіжного ринку, яку відповідно до Закону України "Про платіжні послуги" та нормативно-правових актів Національного банку віднесено за результатами діяльності впродовж року, що передує року, у якому приймається рішення про визначення установи такою, що має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади (було - 2022 року) до системно важливих або важливих платіжних систем, важливих учасників платіжних систем і важливих технологічних операторів, а також, якщо її діяльність безпосередньо пов'язана з обслуговуванням банківських автоматів, платіжних терміналів, виконанням міжбанківських платіжних операцій в обсягах не менших ніж 50 % (було 35%) від кількості відповідних пристроїв / операцій системно важливого банку.

  Вдосконалення нормативної бази

  Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18

  56

  03.05.2024

  НБУ впровадив найбільший пакет пом'якшення валютних обмежень для підприємств з початку повномасштабної війни.

  Зміни стосуються кількох напрямів. Переважна більшість з них наберуть чинності з 04 травня 2024 року, лише можливість репатріювати “нові” дивіденди запрацює з 13 травня 2024 року.

  По-перше, скасовуються всі валютні обмеження для імпорту робіт та послуг. НБУ забезпечує можливість бізнесу купувати та переказувати іноземну валюту за кордон для проведення операцій з імпорту робіт та послуг. Крім того, НБУ окремо забезпечив можливість бізнесу купувати валюту та переказувати кошти за кордон для оплати аеропортових та портових зборів, штрафів, а також членських внесків

  По-друге, забезпечено можливість бізнесу репатріювати “нові” дивіденди, нараховані за результатами діяльності за період, що розпочинається з 1 січня 2024 року ( щомісячний ліміт для репатріації складає 1 млн євро в еквіваленті).

  По-третє, надано можливість переказувати кошти за кордон за лізингом / орендою.

  По-четверте, пом'якшуються обмеження в частині погашення “нових” зовнішніх кредитів.НБУ спрощує умови для купівлі валюти резидентами з метою обслуговування й повернення “нових” зовнішніх кредитів, кошти за якими надходять в іноземній валюті з-за кордону після 20 червня 2023 року на рахунки позичальників в українських банках.

  По-п'яте, надана можливість погашати проценти за “старими” зовнішніми кредитами.

  Для захисту макрофінансової стабільності також передбачено додаткові умови для проведення таких операцій:

  • відсутність простроченої заборгованості за відповідним кредитним договором станом на 24 лютого 2022 року; 
  • заборонено здійснювати купівлю та переказ коштів за рахунок кредитів чи позик, отриманих від резидентів;
  • не передбачене дострокове виконання платежів чи реструктуризація прострочених платежів.

  По-шосте, пом'якшуються обмеження в частині переказу іноземної валюти від представництв на користь своїх материнських компаній. 

  Валютна лібералізація з метою поліпшення умов ведення бізнес-діяльності в Україні та виходу вітчизняного бізнесу на нові ринки, а також підтримка відновлення економіки та сприяння припливу нових інвестицій в країну.

  Повідомлення «Про надання роз’яснень»

  № 25-0005/35015

  06.05.2024

  Роз`яснення стосовно здійснення фінансового моніторингу

  У відповідь на лист АУБ від 02.04.2024 № 01.07/215

  Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України

  57

  10.05.2024

  Документ було прийнято у межах  межах імплементації положень Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) від 26 червня 2013 року № 575/2013 про пруденційні вимоги для кредитних установ та про внесення зміни до Регламенту № 648/2012.

  Зміни було внесено до наступних Постанов Правління НБУ :

  ·         Постанови №368 від 28.08 2001

  ·         Постанови №351 від 30.06. 2016 

  ·         Постанови №64 від  11.06 2018

  ·          Постанови №97 від 18.07.2019

  ·         Постанови № 23 від 25.02 2022 

  Зміни стосуються правил визнання банками активів дефолтними

  Банкам України до 31 жовтня 2024 року необхідно розробити / доопрацювати внутрішньобанківські положення / документи щодо визначення розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями / управління проблемними активами з урахуванням змін, унесених цією постановою.

  Вдосконалення порядку визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями та підвищення ефективності управління проблемними активами 

  Про застосування до ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА “СТРАХОВА КОМПАНІЯ “САЛАМАНДРА” заходу впливу у вигляді анулювання ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг

  166-рш

  14.05.2024

  Національний банк у жовтні – грудні 2023 року здійснив планову інспекційну перевірку зазначеної страхової компанії. За результатами інспектування встановлено факт здійснення ПРАТ “СК “САЛАМАНДРА” ризикової діяльності, що загрожує інтересам кредиторів та страхувальників, а саме формування страхових резервів у недостатньому розмірі (більше ніж на 10% від їх достатнього розміру, визначеного законодавством України) тричі протягом календарного року. Рішення про застосування заходу впливу набрало чинності 14 травня 2024 року.

  Забезпечення захисту інтересів кредиторів  та страхувальників

  Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 07 березня 2022 року № 41

  58

  17.05.2024

  Документом встановлено для надавачів платіжних послуг вимоги до:

  1) застосування автентифікації користувачів платіжних послуг, застосування посиленої автентифікації у випадках, встановлених Законом про платіжні послуги, а також у випадках, коли надавачі платіжних послуг мають право не вимагати застосування посиленої автентифікації користувачів;

  2) захисту конфіденційності та цілісності вразливих платіжних даних;

  3) електронної взаємодії на платіжному ринку України між суб’єктами платіжних операцій (наберуть чинності з 1 серпня 2025 р. – одночасно з уведенням у дію гл. 4 розд. IV Закону про платіжні послуги).

  Надавачі платіжних послуг зобов’язані застосовувати посилену автентифікацію користувачів під час:

  1) отримання ними дистанційного доступу до рахунків;

  2) ініціювання дистанційної платіжної операції;

  3) будь-яких інших дій у разі підозри вчинення шахрайства чи інших неправомірних дій (або існування такого ризику).

  За результатами процедури посиленої автентифікації користувача надавач платіжної послуги має створити унікальний код автентифікації, який дає змогу пов’язувати операцію на певну суму і конкретного отримувача. Цей код повинен прийматися надавачем платіжних послуг щоразу під час отримання користувачем доступу до рахунку, ініціювання дистанційної платіжної операції тощо.

  Зокрема, якщо раніше під час онлайн-розрахунків було достатньо інформації про платіжну картку і одноразового пароля, тепер необхідно буде використовувати як мінімум два елементи захисту, які підтверджують, що платіж здійснює користувач, який має законні підстави для використання конкретного платіжного інструмента, а не шахрай.

  Крім встановлення вимог щодо посиленої автентифікації:

  1) зобов’язано надавачів платіжних послуг упровадити механізми та процедури виявлення несанкціонованих або шахрайських дій з урахуванням значної кількості факторів ризику (зокрема списків пошкоджених або викрадених елементів автентифікації; поширених сценаріїв платіжного шахрайства; ознак зараження зловмисними програмами тощо);

  2) посилено безпеку платіжних операцій, установивши заходи безпеки, вимоги до використання кодів автентифікації та до динамічного пов’язування платіжної інформації та коду

  3) визначено захист елементів посиленої автентифікації та засобів дистанційної комунікації і програмного забезпечення, пов’язаних з їх обробкою;

  4) встановлено вимоги до незалежності елементів посиленої автентифікації;

  5) визначено вичерпний перелік випадків, коли надавачі платіжних послуг мають право не вимагати застосування посиленої автентифікації користувача;

  6) встановлено вимоги щодо захисту конфіденційності та цілісності індивідуальної облікової інформації користувачів.

  Підсилення безпеки електронних платежів

  Про визнання такими, що втратили чинність, деяких нормативно-правових актів Національного банку України

  59

  17.05.2024

  Згідно цього  документу, втратив чинність  31  нормативно-правовий акт НБУ з питань підтримки ліквідності банків, уключаючи надання стабілізаційних кредитів

  Актуалізація нормативно-правової бази

  Про внесення змін до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці

  60

  21.05.2024

  Правила визначають вимоги до захисту, зберігання, використання та розкриття інформації, яка містить банківську таємницю

  Упорядкування зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці

  Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України

  61

  25.05.2024

  Зміни було внесено до наступних документів:

  1.Постанова правління НБУ від 29 грудня 2023 року N 199 «Про затвердження Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг».

  2.  Положення про порядок здійснення авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг, затвердженого постановою Правління НБУ від 07 жовтня 2022 року N 217.

  3.  Постанова Правління НБУ від 30 січня 2024 року N 12 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України".

  Вдосконалення регулювання діяльності з надання фінансових послуг

  Про затвердження Змін до Правил складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України

  62

  25.05.2024

  НБУ вніс зміни до Правил складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 25 листопада 2021 року № 123.

  Зокрема,  фінансові компанії, ломбарди було переведено  з квартального на щомісячне звітування за файлами LRF01 “Дані регуляторного балансу”, LRF02 “Дані про позабалансові зобовʼязання”, починаючи зі звітності станом на 01 лютого 2025 року (за січень 2025 року).

  Поліпшення виконання НБУ наглядових функцій

  Про внесення змін до Положення про Систему BankID Національного банку України

  63

  28.05.2024

  До підпункту 26 пункту 2 розділу I Положення про Систему BankID НБУ затвердженого постановою Правління НБУ від 17.03. 2020 р № 32 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 01 вересня 2023 року № 105) було внесено такі зміни:

   1) абзац другий доповнено словами “; іншими органами державної влади на виконання їх функцій відповідно до законодавства України”;

  2) в абзаці третьому слова “та Єдиного державного вебпорталу електронних послуг” замінити словами “, Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста”.

  Створення передумов для розширення переліку послуг, що надаються з використанням Системи BankID

  Про надання рекомендацій на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20.04.2024

  № 25-0005/42076

  30.05.2024

  НБУ надав рекомендації для банків – емітентів електронних платіжних засобів  щодо виконання вимог Закону про ПВК/ФТ у частині переказів на рахунки фізичних осіб із використанням реквізитів ЕПЗ платника та отримувача (р2р-переказів)

  На виконання частини першої підпункту 2 пункту 6 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20.04.2024 “Щодо протидії негативним наслідкам функціонування азартних ігор в мережі Інтернет”, введеного в дію Указом Президента України від 20.04.2024 № 234/2024

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ