Експертна думка

Інвестиції в дорогоцінні метали: вигідно чи ні?

В умовах нестабільної економіки та зростаючої інфляції багато людей шукають способи зберегти свої заощадження. Одним з популярних варіантів є інвестування в дорогоцінні метали, такі як золото та срібло. В цьому бліц-інтерв'ю ми поговоримо з Начальником управління дилінгових операцій РВС Банку Максимом Марченко, щоб дізнатися більше про те, чи вигідно зберігати гроші в цінних металах, як їх можна купувати та продавати, а також про те, як впливає на ціни на золото інфляція.

marchenko rws

Скріншот з круглого столу «Ринок продажу золота під час війни»

 

Чи вигідно зберігати гроші в цінних металах, золото чи срібло?
Якщо дуже коротко то вигідно. Динаміка цін на золото є постійно зростаючою. Якщо порівнювати золото чи срібло, то на данний момент срібло продається з ПДВ, золото без ПДВ, тому вибір очевидний.

Як золото можна купувати і продавати?
На сьогоднішній день легально купити дорогоцінні метали можливо або в банківських установах в вигляді банківських злитків чи монет 999,9 проби, або в ювелірних крамницях в вигляді ювелірних виробів різних проб. Банки можуть продавати дорогоцінні метали тільки визнаних міжнародних виробників, які входять до групи LBMA. Зворотній продаж для банківських злитків чи монет 999,9 проби відбувається в банківських установах, а ювелірні вироби традиційно приймають або ломбарди або офіційні скупки.

Яка загалом ціна на золото/срібло і як змінювався ринок протягом року?
Спочатку року ціна на золото стрімко здорожчала, і оновила історичні показники вже декілька разів поспіль. Найбільш розповсюдженим номіналом для інвестування є номінал 100 грамів. Ціна на такий зливок становить +8-10% до світової форекс ціни. Така націнка зумовлена високим попитом і відсутністю пропозиції здатної задовольнити попит, зокрема через обмеження по 18 постанові НБУ, згідно якої банкам заборонили купувати золото у визнаних виробників LBMA за кордоном.

Наскільки стабільним вважаються вкладення в дорогоцінні метали?
Дорогоцінні метали крім того що є фізичною сировиною, по суті також є універсальною валютою і виконують вони цю функцію вже багато століть як мінімум. Наприклад будь яка монета з дорогоцінних металів що була викарбувана в будь якій країні або в будь який історичний час до сих під зберігає свою цінність і може бути легко конвертована в фізичну валюту, навіть якщо вона має фізичні пошкодження або збереглась тільки частково. Чого не можна сказати про паперові гроші, до прикладу багато в кого ще залишились на руках радянські рублі або українські купони, їх поточна вартість буде залежати від бажання нумізматів їх придбати і буде або нульова або досить незначна.

Що вигідніше зберігати: гроші у депозиті в гривні чи в долларі чи в золоті?
Вважаю що це залежить від задач які ставить перед собою потенційний клієнт. Якщо потрібно інвестувати на довгий проміжок часу, наприклад як "пенсійне накопичення" то вигідніше в дорогоцінні метали, це буде кращим захистом від інфліції і знецінення. Якщо у клієнта є просто вільні кошти які він збирає наприклад на якусь покупку то краще валютний чи гривневий депозит.

Як на ціни на золото впливає інфляція?
Згідно українського законодавства золото в вигляді банківського металу в україні фактично прирівняне до валюти, так само як доллар чи євро. Вважаю що золото саме та "валюта" що не має інфляції. Золото неможливо "надрукувати" чи "розмножити" іншим шляхом. Ціна на тройську унцію золота розраховується в долларовому еквіваленті, доллар теж має певний рівень інфляції, тому інфляція доллара напряму впливає на ціну золота, збільшуючи її.

Якщо золото/срібло розцінювати як вкладення то краще купувати прикраси чи злитки?
Якщо дивитись на питання чисто з інвестиційної точки зору, то купувати банківські зливки номіналом від 100 грамів вигідніше ніж ювелірний виріб. В ціну ювелірного виробу закладено всі податки і збори в процесі його виготовлення плюс праця самого ювеліра, при виготовленні банківського злитка витрати мінімальні.

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ