Експертна думка

Огляд програм підтримки МСБ.                                                               

          

  Дуже часто розвитку малого та середнього бізнесу перешкоджає нестача коштів, а також недостатність знань та брак надійних партнерів. На даний час наявні програми підтримки підприємців, що певною мірою вирішують кожну з цих проблем. Так, на подолання дефіциту фінансових ресурсів спрямовані кредитні та грантові програми фінансування. Їх існує досить багато. Найбільша кількість програм фінансується за рахунок коштів європейських банків, фондів та міжнародних фінансових установ (ЄБРР, ЄIБ, ЄІФ, EFSE, IFC, KFW, МБРР), а кредитування здійснюється за допомогою місцевих банків-партнерів. Крім програм міжнародних донорів, працюють також кредитні програми, що реалізуються Фондом розвитку підприємництва (ФРП) та банками-партнерами .
Фінансування від міжнародних донорів та ФРП надається в першу чергу на реалізацію інноваційних проєктів, а також проєктів, пов’язаних з підвищенням енергоефективності та охороною довкілля. Також для ряду програм пріоритетним є кредитування підприємств МСБ в окремих галузях: сільське господарство та харчова промисловість, туризм, готельно-ресторанний бізнес, інформаційні технології та інші.
Детальний перелік всіх кредитних програм, що реалізуються міжнародними установами та ФРП та діють по всій Україні, наведений в додатку до даного матеріалу. Повна інформація щодо програм оприлюднена на порталі для підприємців Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України . Також є програми, що діють лише на території окремих областей.
Крім того, держава через Фонд розвитку підприємництва за програмою «Доступні кредити 5-7-9 %» здійснює часткову компенсацію відсоткової ставки за кредитами МСБ, наданими комерційними банками-партнерами. Дія програми розповсюджується на мікро- та малий бізнес із річним доходом від діяльності не більше еквіваленту 20 млн євро. Передбачено 3 різновиди програми : компенсація ставки за кредитами на оборотний капітал, в інвестиційну діяльність та рефінансування раніше отриманих кредитів під більш низьку ставку. Ставка, до якої здійснюється компенсація (5,7 чи 9%), залежить від річного доходу бізнесу.
Часткова компенсація ставки за кредитами передбачена також бюджетною програмою «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів». Підтримка надається в межах коштів бюджетної програми Мінекономіки «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників». Компенсацію можуть отримати суб’єкти господарювання агропромислового комплексу та ФОП, що використали кредитні кошти на проведення сільгосп діяльності, не знаходяться в стадії банкрутства та ліквідації та не мають простроченої більше,ніж на 6 міс. заборгованості перед державним бюджетом та фондами
Міністерством фінансів України та Агентом Програми – Державним Укрексімбанком через мережу банків-партнерів реалізується програма кредитування з покриттям державними гарантіями на портфельній основі. Скористатися нею можуть представники мікро-, малого та середнього бізнесу з річним доходом від діяльності не більше еквіваленту 50 млн євро та кількістю співробітників не більше 250. Можливість залучити кредит під державні гарантії, які покривають до 70% зобов’язань за кредитом, цікава, передусім, підприємствам, що не можуть отримати кредит через брак застави.
У доповнення до програм з кредитування, наявні також декілька грантових програм, тобто надання коштів на певні цілі без їх послідуючого повернення. Надання державних грантів передбачено 2 програмами з підтримки сільгоспвиробників : «Державна підтримка розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції», в рамках якої здійснюється часткова компенсацію вартості племінних тварин та витрат на будівництво ферм, зерносховищ та приміщень для переробки сільгосппродукції та програмою «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва». Ці програми діють вже декілька років.
На період дії карантину для представників МСБ було запроваджено проєкт «Допомога роботодавцю по частковому безробіттю», що реалізується через Державну службу зайнятості. Допомогу можуть отримати підприємці, що зупинили або скоротили діяльність через карантин та при цьому сплачували ЄСВ за найманих працівників упродовж 6 місяців, які передують даті зупинення чи скорочення діяльності, і не припинили трудових відносин з ними на момент звернення до Центру зайнятості. Для роботодавців, які за направленням центру зайнятості працевлаштовують на нове робоче місце строком не менше, ніж на 2 роки, зареєстрованих безробітних з числа соціально вразливих категорій громадян або в пріоритетних видах економічної діяльності, передбачена компенсація витрат в розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Пріоритетними видами діяльності вважаються : виробництво, послуги, торгівля, будівництво, сільське господарство, транспорт, інформаційні технології.
Також Державна служба зайнятості надає підтримку безробітним для організації власної справи у вигляді одноразової матеріальної допомоги, навчання та консультацій.
Крім того, власну справу можна започаткувати також за допомогою Українського фонду стартапів (УФС). УФС- це державний фонд, створений за ініціативою Кабінету Міністрів України. Його місія – підтримувати інноваційні проекти та допомагати українським підприємцям створювати успішні глобальні компанії. Цільові сектори УФС : агротехнології, штучний інтелект (AI), доповнена реальність (AR/VR), великі дані (BigData), блокчейн, освітні технології (EdTech),спосіб життя (Lifestyle), енергетика та екологія, фінансові технології (Fintech/legaltech), egovernment, охорона здоров’я, медіа та реклама, роздрібна торгівля, промисловість, безпека.
Фонд фінансує стартапи на ранніх стадіях їхнього розвитку, починаючи з етапу розробки ідеї. Розмір гранту може становити від $25 000 до $75 000. Також надається допомога експертів та наставників. Перспективні стартапи можуть додатково отримати гранти до $10 000 для проходження навчальних програм відомих українських та міжнародних акселераторів.
Безоплатні навчальні програми для малого та середнього бізнесу пропонують різноманітні організації. Перелік таких програм також представлено на Порталі для підприємців . Крім навчальних програм, пропонуються також консультаційні послуги та програми, спрямовані на розширення кола іноземних бізнес-партнерів.
Як простежується з вищенаведеного, на даний час можливостей для розвитку бізнесу досить багато. Ефективність функціонування кредитних та грантових програм залежить від достатності фінансування, відповідності умов програм ринковій ситуації та успішності їх промоції. Тому дуже важливими факторами є інформування широкого кола підприємців щодо існуючих програм та отримання зворотного зв’язку щодо досконалості процедури та наявності ускладнень при отриманні фінансування. А для державних ініціатив особливе значення має стабільність та послідовність виділення коштів на реалізацію затверджених програм, що необхідно враховувати при щорічному формуванні державного бюджету.

Перелік кредитних програм для МСБ

Номер

Назва програми

Пріоритетні підприємства за розміром

Сума

Банки та компанії -партнери

Пріоритетні галузі

Пріоритетні проєкти

1

Позики у національній валюті в межах Програми «DCFTA Initiative East Guarantees Window» (ЄС)

Мікропідприємства, де працює менш ніж 10 співробітників

для забезпечення кредитних гарантій: позики до 5 млн. євро;
для мікрофінансування: позики до 25 000 євро.

Укрсиббанк

агропродовольчий сектор

інноваційні

2

Позики у національній валюті та інвестиційні дотації в рамках Програми «Кредитна лінія ЄБРР-EU4Business – Етап ІІ»

МСП з середньорічним товарообігом до 50 млн. євро (або з максимальною вартістю усіх активів до 43 млн. євро) та кількістю працівників до 250

Безоплатне фінансування у розмірі до 1 млн. євро як інвестиційний стимул
Доступні позики у розмірі до 110 000 євро

Укрексімбанк
Укрсиббанк

сільське господарство, виробництво, послуги, нерухомість та туризм, інформаційниі технології.

не визначено

3

Позики в межах ініціативи «Міжнародної фінансової корпорації» (IFC)

Не визначено

без обмежень

ОТП Лізинг

не визначено

енергоефективні

4

Кредити на підтримку технологій відновлювальних джерел енергії та енергоефективності в межах програми «Green for Growth»

Не визначено

кредити до 500 000 євро

ОТП Лізинг
ProCredit Bank
Укрексімбанк

не визначено

енергоефективні

5

Кредити на підтримку малих та середніх підприємств від ЄБРР у межах програми конкурентоспроможності МСП У Східному партнерстві

Не визначено

позики до  3 млн євро

ОТП Лізинг»

не визначено

Проєкти, що дозволяють досягти найкращих стандартів якості, охорони праці та навколишнього середовища

6

Позики у національній валюті в межах Програми «Вікно гарантій Ініціативи «East» в рамках Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВЗВТ)»

мікропідприємства, де працює менш ніж 10 співробітників

для забезпечення кредитних гарантій: позики до 5 млн. євро;
для мікрофінансування: позики до 25 000 євро.

Укргазбанк
Райффайзен Банк Аваль
ProCredit Bank
Ощадбанк

агропродовольчий сектор

інноваційні

7

Позики у національній валюті в межах Програми «Механізм фінансування МСП – Етап ІІ» (ЄС)

Приватні МСП

позики до 110 000 євро.

Львів
Кредобанк
Агропросперіс Банк
Укргазбанк
ProCredit Bank

не визначено

не визначено

8

Програма фінансування в місцевій валюті мікро- та малих підприємств та фінансування малих та середніх підприємств з окремим фокусуванням на аграрному бізнесі (EFSE)

мікро- та малі підприємства (ММП)  та середні підприємства (МСП)

кредити в національній валюті на інвестиційні цілі та кредити на поповнення обігових коштів.

ProCredit Bank
Кредитвест Банк
Кредобанк
Агропросперіс Банк
Банк Львів

аграрний бізнес

не визначено

9

Програма з кредитування ММСП України за пріоритетними галузевими напрямами. Фонд розвитку підприємництва

ФОП та приватні малі і середні підприємства, які мають не більше ніж 250 постійних працівників та обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) не більше ніж еквівалент 5 млн євро

Максимальний розмір кредиту €100 000, еквівалент у гривні (ФОП та ММСП);

Максимальний термін кредиту: 3 роки (для фінансування обігового капіталу); 5 років (для фінансування інвестицій в основні засоби).


ProCredit Bank
Укргазбанк
Ощадбанк
Банк Львів

сільське господарство, харчова промисловість, розвиток малих готелів, зелений туризм,  заклади громадського харчування, легка промисловість.

Проєкти, пов’язані з енергоефективністю та енергозбереженням, імпортозаміщенням, підвищенням продуктивності праці та створення робочих місць в слаборозвинених/депресивних регіонах.

10

Програма InnovFin

Основна увага- компаніями з кількістю робітників до 500 осіб

Мінімальна сума позики  50 000 євро, максимальна сума для кожного клієнта – 7,5 мільйонів євро

ProCredit Bank

не визначено

інноваційні та енергоефективні

 

           

11

Кредитна лінія ЄБРР – EU4Business

МСБ

Для модернизації обладнання- до 300 тис євро та кешбек (повернення частини  вартості) до 10%.
Для комплексних інвестиції- до 3 млн євро та повернення вартості д 15%

ТОВ «ОТП Лізинг»
  АТ «Укрексімбанк

не визначено

Проєкти з інвестування у нове обладнання та технології для забезпечення відповідності директивам ЄС, що дозволяють вести бізнес в країнах ЄС/ з партнерами із ЄС(на основі переліку прийнятних технологій)

12

Програма Європейського інвестиційного банку(ЄІБ): Initiative East в межах поглибленої та всеохопної зони вільної торгівлі (ПВЗВТ)

мікропідприємства, де працює менш ніж 10 працівників, ідприємства агрохарчової галузі

Кредити до 25 тис. євро.  Також надають банкам портфельні гарантії для кредитування  МСБ

Укргазбанк
Ощадбанк
Райффайзен Банк Аваль
ProCredit Bank

агрохарчова

не визначено

13

Програма соціального інвестування WNISEF

3 варіанти:
1. Більше 50% співробітників відносяться до уразливих груп населення, велика частина прибутку реінвестується в розвиток компанії для створення нових робочих місць;
2. Менше 50% співробітників відносяться до уразливих груп населення та більше 10% прибутку спрямовується на соціальнц мету;
3.Мінімум 20% від прибутку спрямовано на соціальну мету

ід 10 000 до 100 000 доларів США в гривневому еквіваленті, з відсотковою ставкою у розмірі 5-10% терміном на 36 місяців.

Ошадбанк, Кредобанк

не визначено

проєкти, що вирішують соціальні та екологічні проблеми

14

Програма з підтримки фінансування інвестиційних проектів малих та середніх підприємств за пріоритетними напрямками. Фонд розвитку підприємництва (KfW)

• ФОП;
• Мікропідприємства (не більше ніж 20 постійних працівників);
• Малі підприємства (не більше ніж 250 постійних працівників);
• Середні підприємства (не більше ніж 500 постійних працівників).

максимальна сума- 250 тис євро ( еквівалент  в грн) на 2 роки для фінансування обігового капіталу, на 6 років- для інвестиційних проєктів


ProCredit Bank
Укргазбанк
Кредобанк
Банк Львів
Кредитвестбанк

виробництво, сільське господарство, готельно-ресторанний бізнес

проєкти з енергоефективності в усіх галузях

15

Спільний з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) Проект кредитування МСП та компаній з середнім рівнем капіталізації

Малі та середні підприємства (МСП)
 Компанії з середнім рівнем капіталізації (КСРК)
 Приватні компанії, які не підпадають під визначення МСП/ КСРК, які реалізують прийнятні інвестиції в галузі енергетики та/або захисту навколишнього середовища, розвитку соціальної інфраструктури

до 25 млн євро

АБ «УКРГАЗБАНК»

не визначено

в галузі енергетики та/або захисту навколишнього середовища, розвитку соціальної інфраструктури

16

Програма з рефінансування заходів підтримки системи кредитування у сільській місцевості. Фонд розвитку підприємництва

ФОП та приватні малі і середні підприємства, які мають не більше ніж 250 постійних працівників та обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) не більше ніж еквівалент 5 млн євро (за середньорічним курсом НБУ)

250 тис євро на 3 роки на обіговий капітал  та на  5 років для інвестицій в ОЗ

АБ «УКРГАЗБАНК»

виробництво, сфера послуг, сільське господарство, торгівля

не визначено

17

Програма мікрокредитування. Фонд розвитку підприємництва

ФОП та приватні мікро-, малі і середні підприємства (ММСП) у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 250 осіб та річний дохід від ведення господарської діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом НБУ

250 тис євро на 3 роки на обіговий капітал  та на  5 років для інвестицій в ОЗ

Мегабанк
Укргазбанк
Ощадбанк
Кредитвестбанк
Банк Львів

виробництво, сфера послуг, сільське господарство, торгівля

 

18

Спільний з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) Проект підтримки Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВЗВТ) України з Європейським Союзом (ЄС)

• малі та середні підприємства (МСП) – з кількістю персоналу до 250 осіб;
• компанії із середнім рівнем капіталізації (КСК) – з кількістю персоналу від 250 до 3000 осіб;
• підприємства приватного сектору (які не є МСП або КСК) – з кількістю персоналу понад 3000 осіб.

до 25 млн євро

Укрексімбанк

не визначено

Вимоги до проєктів :
1) відповідність законодавству України та Європейського Союзу з питань охорони довкілля;
2) закупівлі позичальника мають здійснюватися з дотриманням вимог та правил ЄІБ

19

Програма для кредитування малих та середніх підприємств спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), що спрямована на підтримку впровадження Угоди про поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі (ПВЗВТ) України з Європейським союзом (ЄС)

Річний товарообіг не більше еквівалент 50 млн євро та валюта балансу не більше еквівалент 43 млн євро (та не належить до групи компаній з товарообігом понад ці обсяги)
кількість співробітників не більше 249
відсутність у переліку осіб, неприйнятних для ЄБРР
 відповідність вимогам українського чинного законодавства в сфері охорони навколишнього середовища, соціального законодавства та законодавства в сфері охорони праці та техніки безпеки, відповідність кредитним процедурам АТ «Укрексімбанк»

до 3 млн євро

Укрексімбанк

не визначено

не визначено

20

Спільний з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) проект участі у Гарантійному механізмі

МСП ( в тому числі  ФОП),  кількість працівників яких не перевищує 250 осіб та річний обсяг виручки від реалізації є меншим, ніж еквівалент 50 млн. Євро.

до 5 млн євро

АБ «УКРГАЗБАНК»

   

21

Проект доступу до довготермінового фінансування спільний з Міжнародним банком реконструкції та розвитку (МБРР)

Вимоги до підприємств:
є приватним підприємством (більше ніж 50% у приватній власності);
є МСП (для цілей проекту – має менш ніж 1 000 найманих працівників);
є експортно-орієнтованим або підприємство залучене до місцевих ланцюгів постачання тощо

до 8 млн доларів США

Укрексімбанк

не визначено

Проєкти мають відповідати вимогам щодо охорони довкілля, передбаченим законами та нормативними актами України

 

 

вул. Євгена Сверстюка, 15 Київ 02002 Україна

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.                               
(044) 516-8775

Ознайомитись з політикою конфіденційності та захисту персональних даних

 

 

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Tomato Green Blue Cyan Dark_Red Dark_Blue

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction