Новини фінансового сектору

Банківський сектор готовий кредитувати та виконувати вимоги відповідно до норм Євросоюзу

  • Джерело: НБУ

Український банківський сектор продемонстрував стійкість та динамічний розвиток протягом першого кварталу 2024 року, про це свідчать дані Огляду банківського сектору, оприлюднені Національним банком України (НБУ).

Зростання кредитування без державних програм

Одним із ключових трендів є активізація кредитування бізнесу без залучення державних програм. За останні три квартали чистий гривневий кредитний портфель бізнесу зріс на 2,9%, а річні темпи зростання обсягу гривневих позик МСП прискорилися до 15,9%.

Частка кредитів в межах програми "Доступні кредити 5-7-9%" в І кварталі скоротилася до третини гривневого працюючого валового портфеля. Натомість, кредитування поза межами цієї програми зростає динамічно: 40% нових кредитів держбанкам, понад 50% - приватним, а близько 70% - іноземним.

Поліпшення якості кредитного портфеля

Якість кредитного портфеля також покращується: річний показник дефолтів у березні скоротився на 0,3 в. п. порівняно з груднем 2023 року, а частка непрацюючих кредитів дещо знизилася в усіх групах банків.

Висока прибутковість та капіталізація

Збереження високої операційної ефективності сприяло отриманню банками 40,5 млрд грн прибутку за І квартал. Рентабельність капіталу сектору склала близько 50% з урахуванням оподаткування за підвищеною торік ставкою податку 25%.

Готовність до виконання норм ЄС

Завдяки стійкому фінансовому стану та високій прибутковості банківський сектор України готовий до виконання вимог Європейського Союзу. З серпня 2024 року запрацюють нові вимоги до структури капіталу та нормативів достатності капіталу, для виконання яких банкам буде надано перехідний період.

Pyshnyj governor web

Коментар Голови НБУ

Голова НБУ Андрій Пишний зробив три ключові висновки з Огляду:

Інформаційні спекуляції щодо "рекордних відпливів коштів" з банків не виправдалися. Обсяг гривневих коштів фізичних та юридичних осіб у банках упродовж перших трьох місяців 2024 року відновився до рівня на початок року, а станом на зараз перевищує цей показник майже на 2%.

Кредитування стає ще більш ринковим. Гривневі кредити бізнесу зростають третій квартал поспіль, а частка кредитів за програмою "5-7-9%" знизилася до третини валового працюючого гривневого портфеля.

Банки операційно прибуткові і мають достатній запас капіталу. Це дає змогу зберігати стійкість в умовах війни та будувати амбіційні плани з розширення кредитування.

"Система міцно стоїть на ногах і має достатньо ресурсів та експертизи для підтримання відновлення економіки. І вже це робить", - зазначив Андрій Пишний.

Голова НБУ повідомив, що у найближчих планах регулятора фіналізувати Стратегію розвитку кредитування, яка передбачає фокусування державної підтримки на оборонно-промисловому комплексі, критичній енергетичній інфраструктурі, переробній промисловості та бізнесі на прифронтових територіях.

"Кредитування без державної підтримки також зростатиме, зокрема завдяки запланованим заходам з посилення захисту прав кредиторів та підвищення рівня фінансової грамотності населення і підприємців", - підсумував Голова НБУ.

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ