Новини фінансового сектору

Відкритий банкінг в Україні: нові можливості, виклики та перспективи

  • Джерело: Асоціація ЄМА

В Україні активно впроваджується система відкритого банкінгу, яка несе в собі значні зміни для банківського сектору. Ця система передбачає надання банками та іншими установами доступу до даних клієнтів третім сторонам за їх згодою. Це відкриває нові можливості для розвитку фінансових послуг, але водночас створює ряд викликів, які банкам доведеться вирішувати. Про це 3 квітня розповів Олександр Карпов, директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЄMA в рамках церемонії “Головна фінансова премія року”, яку організував та провів партнер Асоціації ЄМА, Асоціація Українських Банків.

karpov ema 3004


Відкритий банкінг – це нова модель взаємодії банків з клієнтами та сторонніми постачальниками послуг, яка ґрунтується на наданні доступу до даних клієнтів за їх згодою. Ця інноваційна концепція має значний потенціал для трансформації українського банківського сектору, відкриваючи нові можливості для розвитку та водночас кидаючи низку викликів, які потребують ретельного опрацювання.

Можливості відкритого банкінгу
Відкритий банкінг може принести значні переваги як для клієнтів, так і для банків.
Для клієнтів:
• Збільшення вибору та зручності: Клієнти зможуть отримувати доступ до своїх фінансових даних з різних джерел, що дозволить їм порівнювати продукти та послуги різних банків та обирати найвигідніші пропозиції.
• Персоналізовані пропозиції: Банки зможуть пропонувати клієнтам більш персоналізовані продукти та послуги на основі їх фінансових даних.
• Інноваційні продукти та послуги: Відкритий банкінг може стимулювати розвиток нових інноваційних продуктів та послуг, які раніше не були можливі.
Для банків:
• Розширення клієнтської бази: Банки зможуть знаходити нових клієнтів, пропонуючи їм доступ до своїх даних та послуг через сторонні платформи.
• Збільшення доходів: Відкритий банкінг може призвести до зростання доходів банків за рахунок нових продуктів та послуг, а також комісій за доступ до даних.
• Зниження витрат: Банки зможуть автоматизувати деякі процеси та знизити витрати на обслуговування клієнтів.

Виклики відкритого банкінгу
Незважаючи на значні можливості, відкритий банкінг також несе в собі ряд викликів, які банкам доведеться вирішувати:
• Забезпечення безпеки даних: Банки повинні гарантувати, що дані клієнтів будуть захищені від несанкціонованого доступу та використання.
• Створення та впровадження стандартів API: Для забезпечення сумісності між різними системами необхідно буде створити та впровадити стандарти API.
• Регулювання та нагляд: Необхідно буде розробити чітку систему регулювання та нагляду за діяльністю учасників ринку.
• Зміна бізнес-моделей: Банкам доведеться адаптувати свої бізнес-моделі до нових умов, щоб залишатися конкурентоспроможними.

Перспективи відкритого банкінгу
Відкритий банкінг має значний потенціал для розвитку українського банківського сектору. Очікується, що він зробить ринок більш конкурентним, інноваційним та зручним для клієнтів.

В Україні вже вживаються кроки для впровадження відкритого банкінгу:
• У 2021 році був прийнятий Закон "Про платіжні послуги", який регулює цю сферу.
• До 2025 року банки та інші установи повинні будуть впровадити стандарти API та інші вимоги відкритого банкінгу.
• Національний банк України буде регулювати діяльність учасників ринку та забезпечувати безпеку даних клієнтів.

Впровадження відкритого банкінгу буде складним процесом, але він може принести значні переваги як для української економіки, так і для її громадян. Перспективи відкритого банкінгу для банківського сектору України є значними. Це можливість розширення клієнтської бази, збільшення впливу на ринок та зростання прибутковості бізнесу. Крім того, впровадження відкритого банкінгу може сприяти покращенню якості обслуговування клієнтів та збільшенню їх задоволеності від взаємодії з банками.

 

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ