Новини фінансового сектору

Українські банки очікують пожвавлення кредитування та покращення якості портфелів

  • Джерело: НБУ

Українські банки прогнозують зростання обсягів кредитування бізнесу та населення протягом наступних 12 місяців, вперше з початку повномасштабної війни очікуючи також на покращення якості кредитного портфеля, повідомляє Національний банк України.

3004 banky kredyty nbu 2

За результатами щоквартального опитування банків про умови кредитування, проведеного Національним банком України, в I кварталі 2024 року спостерігалося поліпшення оцінок щодо основних показників кредитування. Попит зріс як на корпоративні, так і на роздрібні кредити.

Зростання попиту на кредити

Найбільший інтерес з боку бізнесу спостерігається до кредитів для малого та середнього бізнесу (МСБ), довгострокових та гривневих кредитів. Посилюють попит потреба в оборотному капіталі, капітальних інвестиціях та реструктуризації боргів, а також нижчі ставки для МСП. Фінансові установи очікують на подальше збільшення попиту на всі види позик для бізнесу у II кварталі.

Попит з боку домогосподарств на кредити стимулюється кращими споживчими настроями. Крім того, банки, які відзначили зростання попиту на іпотеку, назвали додатковими факторами кращі перспективи ринку нерухомості та зменшення кредитування іншими банками. Надалі банки очікують зростання попиту населення на споживчі кредити, водночас попит на іпотеку не зміниться.

Зміна кредитних стандартів

Боргове навантаження бізнесу оцінюється як середнє, населення – як низьке. Фінансові установи підвищили стандарти корпоративного кредитування, най-
більше – для позик великим підприємствам, валютних та довгострокових кредитів. У II кварталі банки планують пом’якшити кредитні стандарти для МСП та короткострокових позик, посилити – для великих підприємств та валютних кредитів.

Рівень схвалення заявок на кредити для бізнесу в цілому зменшився вперше за останні 12 місяців, передусім через зниження їх кількості для кредитів великим підприємствам, а також валютних та довгострокових позик. Натомість рівень схвалення заявок на кредити для МСП зростає четвертий квартал поспіль.

Банки посилили кредитні стандарти для іпотечних кредитів, водночас продовжують послаблювати стандарти для споживчих кредитів п’ятий квартал поспіль. У II кварталі банки планують пом’якшити кредитні стандарти для домогосподарств, переважно для іпотеки.

Оцінка ризиків

Фінансові установи повідомили про зростання кредитного ризику та певною мірою – валютного. Зміни інших ризиків не були суттєвими. У II кварталі респонденти очікують передусім на зростання процентного та кредитного ризиків.

Загалом, опитування свідчить про те, що український банківський сектор очікує на пожвавлення кредитування в найближчі місяці, незважаючи на ризики, пов'язані з війною.

 

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ