У найближчі роки MasterCard та Visa залишатимуться провідними платіжними системами світу
У найближчі роки MasterCard та Visa залишатимуться провідними платіжними системами світу.
Таку думку висловила Анна Довгальська, заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ.
Вона зауважила, що MasterCard та Visa глибоко інтегровані до світової фінансової інфраструктури й Україна не виключення.

Заступниця голови правління
Глобус Банку
”
«Програма професійного розвитку — це не лише передача знань, а формування спільноти відповідальних лідерів фінансового сектору. Ми прагнемо, щоб кожен учасник не просто отримав інструменти, а зміг реально впливати на підвищення якості корпоративного управління у своїй установі. Результати цього випуску свідчать, що ми рухаємось у правильному напрямку», — зазначив Сергій Ходакевич, керівник проєкту, професор Київського національного економічного університету.
“Запуск альтернативних систем потребуватиме не лише значних ресурсів, а ще, залежно від розвиненості банківських систем, може зайняти мінімально до 5 років. Звісно комерційні банки можуть розглядати інші платіжні системи для, так би мовити, “альтернативи” та розширення можливостей вибору у клієнтів та зниження собівартості сервісів, однак лише впровадження відкритого банкінгу та “закріплення” практики миттєвих платежів може прискорити цей процес”, – підкреслила банкірка.
Посилаючись на дані НБУ, експертка розповіла, що за 2024 рік порівняно з 2023 роком кількість випущених платіжних карток в Україні зросла на понад 12% (на 16,9 млн шт.). При цьому кількість карток платіжної системи Visa за рік зросла на 11,6 млн — до 63,6 млн, а Mastercard — на 5,4 млн (до 67,9 млн). На її думку, така стрімка динаміка свідчить про активний розвиток безготівкових розрахунків та цифровізацію банківських послуг. Станом на початок 2025 року серед активних платіжних карток в Україні частка MasterCard становила 51,2%, тоді як Visa — 48,5%.
За її прогнозом, у другому півріччі 2025 року очікується подальше збільшення емітованих платіжних карток: порівняно з березнем-квітнем їх кількість може зрости до 6%, а за підсумками 2025 року загальне зростання може скласти до 10%.
“Сезонне збільшення споживчої активності, зростання попиту на безготівкові платежі стануть головними чинниками, що вплинуть на випуск нових карток”, — вважає фахівчиня.
Вона нагадала, що в Україні діє платіжна система “Простір”, що забезпечує базові фінансові послуги, як, приміром, зняття готівки, безготівкові платежі та p2p-перекази.
“Частка користувачів національною платіжною системою досі є незначною. Однак треба зазначити що система “Простір” просувається регулятором і за потреби може стати основною для забезпечення внутрішніх транзакцій. Гадаю, що вже давно зрозуміло, що готівка поволі стає “вінтажним” платіжним засобом”, — наголосила Анна Довгальська.
Банкірка акцентувала на відмінностях двох найпоширеніших платіжних систем та їх функціональних особливостях.
- Обидві системи — MasterCard та Visa рівнозначні, як за географією розповсюдження, так і за кількістю клієнтів. Крім того, ці системи є однаковими за рівнем безпеки та інтегрованістю до світової банківської системи (Visa трохи популярніша в США та країнах Азії, натомість MasterCard більше використовується в Європі).
- Для частих подорожей за кордон, особливо до США чи країн Азії, для накопичення тревел-бонусів більш зручною стане картка системи Visa.
- Якщо громадянин переважно користується карткою в Україні та зацікавлений в отриманні заохочувальних бонусів за покупки (наприклад, кешбеку), то в такому випадку картка системи MasterCard стане більш зручною.
- При виборі картки слід звертати увагу на умови обслуговування, наявність мобільного додатку та його функціоналу: від найпростіших переказів, до придбання безготівкової валюти та відкриття кредитів, чинних програм лояльності та рівня підтримки клієнтів.
“І Visa, і MasterCard є універсальними, і левова частка користувачів карток “не помічають”, з якою системою вони мають справу, адже обидві ці системи повністю задовольняють внутрішні потреби користувачів в оплаті товарів та послуг, здійсненні p2p-переказів та зняття готівки”, — підсумувала Анна Довгальська.
Довідка від Центру економічних досліджень та прогнозування “Фінансовий пульс”
Станом на 01.03.2025 кількість активних платіжних карток становила 57,2 млн шт. З них: 50,77% — картки MasterCard, 40,77% — картки Visa, та 0,34% — картки «Простір».
Із загальної кількості активних платіжних карток 60% — це картки з чипом (з них 59,9% є безконтактними). Частка токенізованих карток у загальному обсязі становить 28%, на віртуальні картки припадає 7%, а на картки з магнітною смугою — лише 5%.
За січень-лютий 2025 року обсяг карткових операцій склав 1 057 369 млн грн. Приріст порівняно з аналогічним періодом 2024 року становив 10,6% за обсягом операцій та 12,29% — за кількістю. При цьому частка безготівкових операцій за січень-лютий 2025 року склала 65% за обсягом та 95% — за кількістю операцій (проти 64% та 94% відповідно за результатами аналогічного періоду 2024 року).
Загалом спостерігається тенденція поступового зниження частки операцій зі зняття готівки за допомогою карток та збільшення частки суто безготівкових операцій. Зокрема, за результатами 2020 року частка безготівкових операцій становила 55,8%.
За видами безготівкових карткових операцій лідирують розрахунки з використанням платіжних терміналів — їхня частка становить 48% від загального обсягу операцій. На другому місці — перекази з картки на картку (28%), на третьому — операції в інтернеті (16%).
АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ГЛОБУС" (ГЛОБУС БАНК) засновано у 2007 році.
Станом на липень 2024 року регіональна мережа налічує 32 відділення у т.ч. 29 входять до об’єднаної мережі Power Banking, що дає змогу працювати за умов відсутності світла.
ГЛОБУС БАНК підтверджено найвищий кредитний рейтинг за національною шкалою на рівні uaAAA, а також рейтинг депозитів на рівні ua2+ за шкалою рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг".
Пріоритетними напрямками діяльності банку є кредитування енергоефективних проєктів, іпотечне кредитування на первинному ринку, автокредитування, кредитування малого та середнього бізнесу.
ГЛОБУС БАНК є акредитованим партнером низки державних програм: державної іпотечної програми “єОселя”, програми пільгового кредитування малого та середнього бізнесу “5-7-9”, “Доступний факторинг”, “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9”, “Енергонезалежність фізичних осіб - власників домогосподарств”.
Банк є партнером ДУ “Фонду енергоефективності” за програмами кредитування ОСББ та ЖБК “Енергодім” та “ГрінДІМ”.
Банк є учасником державної програми “Національний кешбек”.
25 червня 2024 року ГЛОБУС БАНК став одним із 17 найбільших українських банків, що підписали Меморандум про кредитування проєктів з відновлення енергоінфраструктури.
Голова правління ГЛОБУС БАНКУ Сергій Мамедов є заступником Голови Ради директорів Конфедерації будівельників України та віцепрезидентом
Асоціації українських банків.