Експертна думка

Чи зможе гривня “посунути” долар: поради банкіра, як зберегти власні кошти у найближчі місяці

У найближчі 3 місяці Нацбанк триматиме руку на пульсі та в разі потреби, може і надалі застосовувати монетарні механізми, щоб мінімізувати інфляцію та зміцнити гривню.
Таку думку висловив Сергій Мамедов, віцепрезидент Асоціації українських банків, голова правління ГЛОБУС БАНКУ.

Разом з тим, як твердить банкір, своєчасно вжиті монетарні зміни (зокрема грудневе, лютневе та березневе збільшення облікової ставки з 13% до 15,5%) вже суттєво послабили інфляційний “зашморг” та зупинили зростання споживчих цін, відтак наразі побоювання за долю гривні суттєво зменшилися.


Курс гривні тривалий час є стабільним, відтак констатуємо, що й “температура” на валютному ринку помітно спала, а поточні курсові коливання є незначними та незагрозливими”, — аргументував експерт.


На його погляд, у найближчі місяці найбільша загроза, з якою може стикнутися країна, полягає в стані економічної та воєнної невизначеності із вразливістю до ворожих руйнівних інформаційних операцій.


2024.08.29mamedovnephoto Чи зможе гривня “посунути” долар: поради банкіра, як зберегти власні кошти у найближчі місяці | Асоціація українських банківСергій Мамедов
Віцепрезидент АУБ, 
Голова правління
ГЛОБУС БАНКУ.

lapkipryamamova-removebg-preview Чи зможе гривня “посунути” долар: поради банкіра, як зберегти власні кошти у найближчі місяці | Асоціація українських банків

 

“Громадян хвилює головне питання: “Що буде далі: війна, припинення вогню, замир’я, вибори… що саме?”. А відсутність відповіді змушує українців турбуватися про те, як не втратити власні заощадження. В інформаційній “колотнечі” страхи мають здатність лише посилюватися, адже часто емоції беруть гору над раціо. Однак попри інформаційну “негоду” та об’єктивні ознаки воєнної та економічної невизначеності, наразі у громадян є вдосталь можливостей для того, щоб убезпечити свої кошти від знецінення”, — підкреслив фахівець.


Сергій Мамедов надав кілька порад, як грамотно розпорядитися “вільними” коштами у найближчі 3 місяці.
З огляду на вжиті монетарні заходи НБУ з подолання інфляції та зміцнення гривні, у другому кварталі максимально інфляція складе від 3% до 4,5%. Тобто, щоб зберегти наявні кошти, дохідність від їх вкладання має щонайменше перекрити інфляцію (залежно від обставин НБУ потенційно може підняти облікову ставку до 16-16,5%; однак така корекція фактично унеможливить різкі зміни валютних курсів).
Ситуація на валютному ринку залишатиметься відносно стабільною через ефективну монетарну політику НБУ, спрямовану на зміцнення національної валюти. Очікується, що коливання курсу американської валюти впродовж наступних 3 місяців буде досить помірним. Цілком можливо, що до кінця червня зростання курсу долара не перевищить 1-3% — тобто офіційний курс коливатиметься в межах 41,8-42,8 грн / $. Отже, купівля доларів США не стане панацеєю для того, щоб зберегти кошти від знецінення.

Вартість євро варто розглядати у парі торгів з доларом: з огляду на світові тенденції незначного зміцнення європейської валюти, співвідношення курсу долара до євро залишиться відносно сталим: 1 долар = 0,9-0,95 євро. Тобто різниця між вартістю валют не перевищить 10%. І передумов для того, щоб курс євро пішов “у відрив” майже немає. Таким чином, купівля євро може лише стати “індексацією” статків, однак навряд чи поточні “приборкані” курси задовольнять громадян, що сподіваються внаслідок придбання євро значно збільшити власний дохід.
Нацбанк створив умови для заохочення розвитку депозитів: з 4 квітня ставка за 3-місячними депозитними сертифікатами, на основі якої формується дохідність гривневих вкладів, зросла до 19%. Відтак з квітня розпочинається період найвищих ставок за всіма різновидами гривневих вкладів, що триватиме, як мінімум, до кінця червня.
Для ухвалення рішення про розміщення коштів на гривневих вкладах варто зіставити його з власними тактичними та стратегічними цілями. Якщо громадянин хоче “перестрахуватися” на випадок можливих неочікуваних обставин та не залежати від терміну розміщення коштів, то йому підійдуть вклади терміном 3-6 міс. та 6-9 міс.
Щоб обрати потрібний депозит, варто звернути увагу на пропоновану (очікувану) дохідність. Так ультракороткі депозити з терміном розміщення коштів від 3 міс. до 6 міс. можуть дати дохід в середньому 13-13,5% річних, середні ставки за вкладами на 6-9 міс. коливатимуться в діапазоні 13,5-14,5%, середня дохідність вкладів на 9-12 міс. може принести дохід в 13-13,5% річних, а середні ставки за вкладами на 1 рік і довше коливатимуться в діапазоні 13-13,5%, однак максимально зростуть до 16-17% річних.
З урахуванням податкових платежів, що сумарно становлять 23% від отриманого прибутку, “на руки” громадянин отримає від 9,5% до 12% від заявленої дохідності вкладів. Тобто, привабливість розміщення вільних коштів на гривневих вкладах досягне свого піка, адже отриманий дохід не лише покриватиме можливу інфляцію, а й дасть можливість отримати чистий прибуток.
Варто пам’ятати, що у другому півріччі рівень інфляції почне поступово знижуватися, а в кінці року він ймовірно опуститься нижче 10% (у річному вимірі). Відповідно регулятор може почати “зворотний рух”, поволі знижуючи облікову ставку та коригуючи ставку за 3-місячними депозитними сертифікатами.

Отже, з другого півріччя можливе поступове зниження дохідності гривневих депозитів.
З огляду на стрімке зростання світових цін на золото, альтернативним надійним інструментом для збереження коштів від знецінення може стати придбання золотих зливків (найбільш затребуваними є зливки вагою 50-100 грамів). Водночас варто пам’ятати, що цей інструмент спрямований на довгострокову перспективу і його варто використовувати саме задля збереження статків, а не ситуативного заробітку.
“У другому кварталі життя кожного українця прямо та опосередковано залежатиме від низки воєнних та економічних чинників, таких, як перебіг війни, завдана шкода внаслідок воєнних дій та обстрілів, пошуку шляху до миру, а також загального розвитку економіки, інфляції, особистого доходу тощо. Звісно в ці непрості місяці варто зберегти витримку, “холодний розум”, щоб, як мінімум, не втратити те, що маєш”, — підсумував Сергій Мамедов.

Довідка від Центру економічних досліджень та прогнозування “Фінансовий пульс”

За 5 років вартість золота в гривневому еквіваленті зросла майже в 3 рази

З 01.04.2020 по 01.04.2025 вартість 1 тройської унції золота (31,10348 грам) зросла за обліковою ціною НБУ в гривні майже в 3 рази: з 44,3 тис. грн до 129,2 тис. грн. В доларовому еквіваленті за курсом НБУ вартість золота зросла майже у 2 рази: з $1,604 тис. до $3,118 тис.
Динаміка вартості 1 тройської унції золота на Лондонській біржі (в доларах США) за цей період була дуже схожою: зростання в 1,98 раза — з $1,576 тис. до $3,134 тис.
При цьому за цей період за курсом НБУ гривня просіла відносно долара в 1,5 раза — з 27,63 грн / $ до 41,42 грн / $.

За 10 років (з 01.04.2015 по 01.04.2025) за обліковою ціною НБУ в гривні вартість 1 тройської унції золота зросла в 4,6 раза: з 27,84 тис. грн до 129,2 тис. грн. Вартість в доларовому еквіваленті за курсом НБУ зросла у 2,6 раза — з $1,187 тис. до $3,118 тис.) Динаміка вартості 1 тройської унції золота на Лондонській біржі (в доларах США) за цей період була практично ідентичною: зростання у 2,6 раза — з $1,197 тис. до $3,134 тис.
При цьому за цей період за курсом НБУ гривня просіла відносно долара в 1,8 раза: з 23,45 грн / $ до 41,42 грн / $.

Тенденція до зростання вартості золота спостерігається практично протягом всього досліджуваного періоду, окрім 01.04.2018-01.04.2019. Найбільш стрімке зростання вартості золота як в гривні, так і в доларах США, спостерігалось в період з 01.04.2024 по 01.04.2025: вартість тройської унції збільшилась в 1,5 раза в гривневому еквіваленті та в 1,4 раза в доларовому еквіваленті.

Вартість золота в Україні від початку повномасштабного вторгнення
З 01.04.2022 по 01.04.2023 зростання золота в гривневому еквіваленті за курсом НБУ склало 27%.
З 01.04.2023 по 01.04.2024 зростання склало 20%.
З 01.04.2024 по 01.04.2025 зростання становить 50%.
Тобто за 3 роки вартість золота в гривневому еквіваленті збільшилася майже на 100%.
На даний час золото безпосередньо не прив’язане до жодної валюти. Його вартість формується на основі обсягу пропозиції та попиту на ринку (попит залежить від потреб промисловості, ювелірної галузі, інвесторів тощо).
Традиційно золото вважається “безпечним активом” та використовується для страхування від ризиків в довгостроковій перспективі. Але через геополітичну нестабільність існує вірогідність його помітного зростання надалі, зокрема й через нову митну політику США. Прогнозується, що в період з 01.04.2025 по 01.04.2026 зростання цін на золото може скласти 10%-12%.
Головний висновок: купівля золота є ефективним інструментом довгострокового фінансування. Динаміка збільшення його вартості дозволяє не тільки зберегти кошти від інфляції, а й отримати відчутний прибуток.

АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ГЛОБУС" (ГЛОБУС БАНК) засновано у 2007 році.
Станом на липень 2024 року регіональна мережа налічує 32 відділення у т.ч. 29 входять до об’єднаної мережі Power Banking, що дає змогу працювати за умов відсутності світла.
ГЛОБУС БАНК підтверджено найвищий кредитний рейтинг за національною шкалою на рівні uaAAA, а також рейтинг депозитів на рівні ua2+ за шкалою рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг".
Пріоритетними напрямками діяльності банку є кредитування енергоефективних проєктів, іпотечне кредитування на первинному ринку, автокредитування, кредитування малого та середнього бізнесу.
ГЛОБУС БАНК є акредитованим партнером низки державних програм: державної іпотечної програми “єОселя”, програми пільгового кредитування малого та середнього бізнесу “5-7-9”, “Доступний факторинг”, “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9”, “Енергонезалежність фізичних осіб - власників домогосподарств”.
Банк є партнером ДУ “Фонду енергоефективності” за програмами кредитування ОСББ та ЖБК “Енергодім” та “ГрінДІМ”.
Банк є учасником державної програми “Національний кешбек”.
25 червня 2024 року ГЛОБУС БАНК став одним із 17 найбільших українських банків, що підписали Меморандум про кредитування проєктів з відновлення енергоінфраструктури.
Голова правління ГЛОБУС БАНКУ Сергій Мамедов є заступником Голови Ради директорів Конфедерації будівельників України та віцепрезидентом Асоціації українських банків.

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ