Збільшення облікової ставки позитивно вплине на “вагу” гривні та пригальмує курсові зміни на валютному ринку — Дмитро Замотаєв, ГЛОБУС БАНК
Збільшення облікової ставки до 14,5% позитивно вплине на “вагу” гривні та пригальмує ситуацію на валютному ринку. Водночас зростання ставки за 3-місячними депозитними сертифікатами до 17% спонукатиме комерційні банки до збільшення відсотків за гривневими вкладами. Таку думку висловив Дмитро Замотаєв, директор департаменту роздрібного бізнесу ГЛОБУС БАНКУ.
Експерт зазначив, що стратегія НБУ щодо розміру облікової ставки як і інших монетарних інструментів залежить передусім від економічної ситуації в країні. Через те, що інфляція досі залишається на досить високому рівні (у грудні вона склала 1,3%, а у січні вона може бути більшою за 1%), він вважає, що збільшення облікової ставки в умовах воєнної та економічної невизначеності є вагомим механізмом стримування цін та зменшення тиску на валютний ринок.
Він нагадав, що під впливом економічних факторів, починаючи з грудня 2024 року і станом на 23 січня, офіційний курс долара зріс в середньому на 1,5% - з 41,59 грн / $ до 42,03 грн / $. Однак завдяки своєчасній двоетапній корекції облікової ставки з 13% до 13,5% у грудні і до 14,5% у січні майбутні курсові зміни не становлять загрози для ринку.
“У лютому триватиме період зміцнення-підтримки гривні, що має позитивно вплинути на курсову динаміку на валютному ринку”, — підкреслив банкір.
Дмитро Замотаєв вважає, що у найближчі кілька тижнів переважна більшість комерційних банків збільшать дохідність за гривневими вкладами.
На думку експерта, ставки за гривневими депозитами можуть зрости в середньому на 1 в.п. - до 11% річних на ультракороткі вклади (терміном від 3 мі.с до міс.), до 12% річних на депозити тривалістю від 9 міс. до 1 року, і до 14% річних на вклади терміном від 1 року і довше. Водночас, як зауважив фахівець, навіть збільшені відсотки за ультракороткими вкладами не гарантують громадянам збереження коштів від інфляції, адже з отриманого доходу доведеться сплатити сумарно 23% податків.
“Нова дохідність депозитів для фізичних осіб враховуватиме, як грудневі, так і січневі зміни ставки за 3-місячними депозитними сертифікатами. Однак пріоритетом для вкладників залишатимуться саме довготривалі депозити, дохідність за якими дають змогу не лише вберегти кошти від знецінення, а ще й отримати пасивний прибуток в розмірі до 4%”, — підсумував Дмитро Замотаєв.