Експертна думка

Кредитні плани підприємств: результати опитування НБУ за II квартал 2024 року

За підсумками опитування керівників підприємств, проведеного НБУ у II кварталі 2024 року, більше третини компаній (36,4%) планують взяти кредити в найближчі 12 місяців. Переважна більшість (81,6%) з них орієнтуються на позики в національній валюті. Основними перешкодами для залучення кредитів залишаються високі процентні ставки та наявність альтернативних джерел фінансування. Найбільше бажаючих отримати кредити серед підприємств аграрного сектору, переробної промисловості та торгівлі.

Які підприємства розраховують на кредитування?

«Портрет» потенційного позичальника
За результатами щоквартального опитування керівників підприємств, проведеного НБУ у 2 кварталі 2024 року, протягом найближчих 12 місяців кредити планують брати 36,4% підприємств (проти 34,9 % за результатами опитування у 1 кварталі). Переважно підприємства орієнтуються на отримання кредитів в національній валюті (81,6%) опитаних. При цьому серед факторів, що змушують відкладати використання кредитних послуг, в якості основних фігурують високі процентні ставки ( так відповіли 46,2% опитаних) та наявність інших джерел фінансування (41,1%). На надмірні вимоги до застави вказали 29,4% опитаних, на складну процедуру оформлення кредиту - 23,6%. Також 21,7% респондентів відповіли, що відмовляються від кредитування, бо не впевнені в тому, що зможуть погасити кредит.

Найбільша питома вага бажаючих отримати кредит спостерігається серед представників сільського господарства (51,1% опитаних представників галузі). На другому місці - переробна промисловість (50,8%). Серед представників торгівлі планують отримувати кредити 45% опитаних, серед підприємств, що надають комунальні послуги-40,6%. З представників будівельної галузі лише 30% повідомили про наміри кредитуватись.
Найбільший відсоток підприємств, що планують брати кредити, спостерігався серед великих підприємств (48,5%). Серед середніх підприємств планують кредитуватись 35,4% опитаних, серед малих - 26,3%.
Переважно планують отримувати кредити підприємства, що займаються зовнішньоекономічною діяльністю: серед імпортерів про такі наміри повідомили 51,2%, серед тих, хто займається і імпортом і експортом - 50,3%, серед експортерів - 37,8% . При цьому серед підприємств, що працюють виключно на внутрішньому ринку, плани по залученню позикових коштів в найближчі 12 місяців мають лише 24,5% респондентів.

Лідером за питомою вагою підприємств, що планують кредитуватись, є Тернопільська область (залучити кредити планують 66,7% опитаних керівників підприємств ), Львівська область (51,4%), а також Волинська та Миколаївська області ( по 50% опитаних). Крім того, планує кредитуватись значна питома вага опитаних в Полтавській області (47,5%), в Житомирській та Чернігівській області (по 46,2%). Більш повну інформацію можна знайти в додатку до цього матеріалу.

Що стосується поточного фінансового стану потенційних позичальників, то лише 14% оцінили його як «добрий». Задовільним фінансовий стан своїх підприємств назвали 67,7% респондентів, поганим -18,3%. Найбільший відсоток респондентів, що охарактеризували свій фінансовий стан як «добрий» спостерігається у торгівельних підприємств (20,6%). Також високий рівень позитивних оцінок продемонстрували переробні підприємства (17,1%). Аграрії більш стримані в оцінках - серед них 11,7 % вважають фінансовий стан свої підприємств добрим, 72%- задовільним та 16,1%-поганим.

Найбільш низько оцінюють фінансовий стан своїх підприємств представники добувної промисловості - 47,7% опитаних вважають його поганим, і лише 2,3% - добрим. Також значний відсоток низьких оцінок фінансового стану-серед будівельників (25% характеризують його як «поганий» та 5%- як «добрий»). Серед представників підприємств, що займаються транспортними послугами,складським господарством, потовою, кур’єрською або телекомунікаційною діяльністю 22,4% характеризують стан підприємств як «поганий», 64,7%- як «задовільний» та 12,9%- як «добрий». Відповіді керівників підприємств, що надають комунальні послуги, розподілились наступним чином : 21,9%-«поганий» , 68,8%- «задовільний» та 9,4% - «добрий».

Щодо зміни фінансово – економічного стану підприємств : 71,7% опитаних прогнозують, що протягом найближчих 12 місяців фінансово-економічний стан їх підприємств залишиться без змін. Найбільш оптимістичні прогнози мають будівельники (покращення очікують 25%) та аграрії (19,6%). Найбільш песимістичний прогноз - керівники підприємств, що займаються транспортом,складським господарством, потовою, кур’єрською або телекомунікаційною діяльністю. Серед цієї групи опитаних погіршення фінансового стану прогнозують 22,1%. Також погіршення очікують 16,3% представників добувної промисловості та 15% представників торгівлі. Серед керівників підприємств, що спеціалізуються на комунальних послугах, питома вага оптимістичних та песимістичних прогнозів однакова – 15,6%.
Найбільш схильні до песимізму - керівники підприємств, що працюють виключно на внутрішньому ринку (17,4% негативних прогнозів). Найбільш захищеними почувають себе імпортери (погіршення прогнозують лише 8,6%, тоді як у експортерів питома вага негативних прогнозів складає 13,6% ).

За результатами щомісячного опитування керівників підприємств з метою оцінки ділової активності, проведеного НБУ в липні 2024 року, більшість представників промислових підприємств прогнозують підвищення цін на сировину та матеріали (53,7% опитаних). Також 32,1% очікують зниження обсягу експортних замовлень та 26,1% - загального обсягу замовлень. Але більшість керівників промислових компаній (55,9%) сподіваються, що обсяг замовлень залишиться без змін.

Будівельники також очікують підвищення цін -52,4% прогнозують зростання цін на матеріали та 47,6% - на послуги підрядників. При цьому зменшення обсягу замовлень очікують лише 19% опитаних (57,1% впевнені, що він залишиться без змін, а 23,8% сподіваються на збільшення обсягу).
Значна кількість представників торгівлі (48,4%) прогнозують підвищення закупівельних цін на товари, але 50,5% сподіваються на їх стабільність. При цьому 62,1% вважають, що торгівельна маржа збережеться на незмінному рівні, а 30,5% очікують її зниження. Що стосується обсягів закупівлі товарів для продажу, то 52,6% впевнені, що вони не зміняться, 29,5% прогнозують зниження,а 17,9%- сподіваються на збільшення.
Серед основних факторів, що негативно впливають на ділову активність, підприємці називають: складну ситуацію з енергетичною інфраструктурою та ризик подальших її руйнувань, погіршення курсових очікувань та значний дефіцит кваліфікованих кадрів.
Якщо проаналізувати кредитний портфель станом на 01.07.2024, сільськогосподарські підприємств демонструють помірний рівень непрацюючих кредитів-14,68%. При цьому найбільш надійними є великі компанії - за ними рівень проблемної заборгованості складає лише 4,61%.
Оптова торгівля має помірний рівень проблемних кредитів -32,04% від загального обсягу портфелю. При цьому найнижчий рівень непрацюючих кредитів (8,62%) мають середні підприємства, а найвищий (понад 60%) – мікропідприємства.

Портфель роздрібної торгівлі в цілому має суттєвий обсяг проблемних кредитів -76,24% від загального розміру портфеля. При цьому великі торгівельні підприємства мають помірну питому вагу проблемних кредитів - 25,97%, а високим рівнем проблемної заборгованості (понад 80%) характеризуються кредитні портфелі малих та середніх підприємств.
Будівельники також мають значний рівень проблемної заборгованості: будівництво будівель 81,47% в цілому (але портфель великих підприємств має питому вагу проблемної заборгованості на рівні 26,62%); операції з нерухомим майном - 77,59%.
Рівень проблемної заборгованості переробних підприємств суттєво варіюється в залежності від конкретних видів діяльності. Більш детальна інформація щодо рівня проблемних кредитів наведена в додатку до даного матеріалу.
Таким чином, за результатами опитувань можна очікувати, що попит на кредити протягом найближчого часу буде спостерігатись в першу чергу з боку аграріїв, переробних підприємств та торгівельних компаній. Але при прийнятті рішень щодо кредитування треба, в тому числі, враховувати якість обслуговування кредитів підприємствами окремих видів діяльності.

Додаток

Попит на кредити за видами діяльності

Вид діяльності

Питома вага підприємств, що планують брати кредити,%

Сільське господарство, лісове та рибне господарство

51,1

Переробна промисловість

50,8

Оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів

45

Постачання електроенергії, газу пари та кондиціонованого повітря

40,6

Будівництво

30

Добувна промисловість та розроблення кар`єрів

29,5

Транспорт,складське господарство, поштово-кур`єрська діяльність, телекомунікації

22,1

інші

12,6

Джерело- Опитування НБУ, проведене у  2 кварталі 2024 року: https://bank.gov.ua/ua/news/all/biznes-ochikuye-upovilnennya-dilovoyi-aktivnosti-prognozuye-polipshennya-inflyatsiynoyi-ta-pogirshennya-kursovoyi-dinamiki--rezultati-opituvannya-kerivnikiv-kompaniy-u-ii-kvartali-2024-roku
20240819nbu.png

 Вид діяльності

Питома вага респондентів, що оцінюють фінансовий стан як добрий

Питома вага респондентів, що оцінюють фінансовий стан як задовільний

Питома вага респондентів, що оцінюють фінансовий стан як поганий

сільське господарство, лісове господарство

11,8

72

16,1

Добувна промисловість та розроблення кар`єрів

2,3

50

47,7

Переробна промисловість

17,1

70

12,2

Постачання електроенергії, газу пари та кондиціонованого повітря, поводження з відходами

9,4

68,8

21,9

Будівництво

5

70

25

Оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів

20,6

69,5

9,9

Транспорт,складське господарство, поштово-кур`єрська діяльність, телекомунікації

12,9

64,7

22,4

Джерело- Опитування НБУ, проведене у  2 кварталі 2024 року: https://bank.gov.ua/ua/news/all/biznes-ochikuye-upovilnennya-dilovoyi-aktivnosti-prognozuye-polipshennya-inflyatsiynoyi-ta-pogirshennya-kursovoyi-dinamiki--rezultati-opituvannya-kerivnikiv-kompaniy-u-ii-kvartali-2024-roku
20240819nbu2.png

Питома вага попиту на кредити за регіонами

Регіон

Питома вага підприємств, що планують брати кредити,%

Тернопільська область

66,7

Львівська область

51,4

Волинська область

50

Миколаївська область

50

Полтавська область

47,5

Житомирська область

46,2

Чернігівська область

46,2

Хмельницька область

42,9

Кіровоградська область

41,7

Рівненська область

41,7

Вінницька область

38,1

Запорізька область

36,8

Одеська область

36,8

Чернівецька область

36,4

Харківська область

33,3

Київська область та м. Київ

31,6

Івано-Франківська область

31,3

Сумська область

30,8

Дніпропетровська область

29,5

Черкаська область

27,8

Закарпатська область

18,2

Джерело- Опитування НБУ, проведене у  2 кварталі 2024 року: https://bank.gov.ua/ua/news/all/biznes-ochikuye-upovilnennya-dilovoyi-aktivnosti-prognozuye-polipshennya-inflyatsiynoyi-ta-pogirshennya-kursovoyi-dinamiki--rezultati-opituvannya-kerivnikiv-kompaniy-u-ii-kvartali-2024-roku

 

Питома вага непрацюючих кредитів за видами діяльності

вид діяльності

питома вага непрацюючих кредитів станом на 01.07.2024

Діяльність домашніх господарств як роботодавців для домашньої прислуги

100,00%

Організування азартних ігор

100,00%

Функціонування бібліотек, архівів, музеїв та інших закладів культури

99,39%

Страхування, перестрахування та недержавне пенсійне забезпечення, крім обов'язкового соціального страхування

99,00%

Інша діяльність щодо поводження з відходами

98,18%

Будівництво будівель

81,47%

Діяльність туристичних агентств, туристичних операторів, надання інших послуг із бронювання та пов'язана з цим діяльність

78,31%

Операції з нерухомим майном

77,59%

Роздрібна торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами

76,24%

Адміністративна та допоміжна офісна діяльність, інші допоміжні комерційні послуги

72,05%

Допоміжна діяльність у сферах фінансових послуг і страхування

71,34%

Виробництво машин і устатковання, н.в.і.у.

70,90%

Виробництво коксу та продуктів нафтоперероблення

70,66%

Спеціалізовані будівельні роботи

70,53%

Металургійне виробництво

68,80%

Добування кам'яного та бурого вугілля

63,90%

Оренда, прокат і лізинг

63,36%

Складське господарство та допоміжна діяльність у сфері транспорту

52,16%

Інше (для фізичних осіб (у т. ч. суб`єктів незалежної професійної діяльності) та нерезидентів)

50,36%

Надання допоміжних послуг у сфері добувної промисловості та розроблення кар'єрів

49,07%

Добування інших корисних копалин та розроблення кар'єрів

46,30%

Будівництво споруд

44,28%

Діяльність у сферах архітектури та інжинірингу; технічні випробування та дослідження

43,72%

Надання соціальної допомоги без забезпечення проживання

42,56%

Виробництво автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів

39,08%

Загальний портфель

38,38%

Охорона здоров'я

34,02%

Діяльність охоронних служб та проведення розслідувань

32,95%

Оптова торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами

32,04%

Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря

31,37%

Добування металевих руд

29,42%

Виробництво хімічних речовин і хімічної продукції

27,17%

Діяльність у сфері радіомовлення та телевізійного мовлення

26,37%

Виробництво електричного устатковання

25,46%

Виробництво іншої неметалевої мінеральної продукції

23,67%

Обслуговування будинків і територій

22,77%

Виробництво напоїв

21,25%

Рибне господарство

21,07%

Рекламна діяльність і дослідження кон'юнктури ринку

18,53%

Діяльність із забезпечення стравами та напоями

17,80%

Надання інших індивідуальних послуг

15,53%

Виробництво паперу та паперових виробів

15,38%

Ремонт комп'ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку

14,80%

Сільське господарство, мисливство та надання пов'язаних із ними послуг

14,68%

Виробництво харчових продуктів

14,31%

Тимчасове розміщування

14,23%

Текстильне виробництво

13,90%

Наземний і трубопровідний транспорт

13,54%

Діяльність у сфері спорту, організування відпочинку та розваг

13,49%

Поліграфічна діяльність, тиражування записаної інформації

12,95%

Виробництво готових металевих виробів, крім машин і устатковання

12,38%

Інша професійна, наукова та технічна діяльність

12,38%

Оброблення деревини та виготовлення виробів з деревини та корка, крім меблів; виготовлення виробів із соломки та рослинних матеріалів для плетіння

12,33%

Оптова та роздрібна торгівля автотранспортними засобами та мотоциклами, їх ремонт

11,15%

Виробництво шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів

10,88%

Виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм, видання звукозаписів

10,78%

Надання інформаційних послуг

10,67%

Державне управління й оборона; обов'язкове соціальне страхування

10,16%

Діяльність головних управлінь (хед-офісів); консультування з питань керування

9,53%

Виробництво одягу

9,32%

Виробництво гумових і пластмасових виробів

9,06%

Збирання, оброблення й видалення відходів; відновлення матеріалів

7,72%

Діяльність громадських організацій

7,54%

Лісове господарство та лісозаготівлі

7,48%

Авіаційний транспорт

6,96%

Освіта

6,90%

Ремонт і монтаж машин і устатковання

6,70%

Надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення

6,28%

Виробництво меблів

5,59%

Забір, очищення та постачання води

4,57%

Виробництво інших транспортних засобів

4,24%

Видавнича діяльність

3,47%

Ветеринарна діяльність

3,19%

Наукові дослідження та розробки

3,02%

Каналізація, відведення й очищення стічних вод

2,62%

Комп'ютерне програмування, консультування та пов'язана з ними діяльність

2,59%

Виробництво основних фармацевтичних продуктів і фармацевтичних препаратів

1,57%

Виробництво комп'ютерів, електронної та оптичної продукції

1,45%

Діяльність у сферах права та бухгалтерського обліку

1,27%

Виробництво іншої продукції

1,18%

Діяльність із працевлаштування

1,00%

Діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг

0,23%

Телекомунікації (електрозв'язок)

0,14%

Водний транспорт

0,10%

Добування сирої нафти та природного газу

0,06%

Поштова та кур'єрська діяльність

0,03%

Надання послуг догляду із забезпеченням проживання

0,01%

Виробництво тютюнових виробів

0,00%

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ