Банки України посилюють підготовку до можливих перебоїв у електропостачанні
В Україні забезпечено безперебійне функціонування понад половини банківських відділень навіть у випадку відключення електроенергії. За словами заступника голови Національного банку України, Олексія Шабана, ці відділення здатні надавати базові банківські послуги за будь-яких обставин.
"Ми не можемо передбачити дії потенційного ворога, але ми прагнемо бути готовими до будь-яких можливих сценаріїв", - зазначив він у розмові з виданням The Page. У минулому році Національний банк встановив вимогу, щоб не менше третини банківських відділень стали базовими чи опорними, з метою забезпечення їхньої працездатності навіть при тривалому відсутність електропостачання.
Ця ініціатива передбачає, що такі відділення повинні мати резервне джерело енергії, зарезервовані канали зв'язку від кількох операторів та здатні працювати у надзвичайних умовах протягом тривалого періоду.
"Банки повинні гарантувати функціонування своїх дата-центрів, інформаційних систем та каналів зв'язку протягом семи днів відсутності основного електропостачання, а також роботу відділень - до трьох днів", - пояснив Шабан.
Важливий акцент покладається на збереження копій даних під час таких надзвичайних ситуацій, а також на непереривне функціонування систем електронних платежів та обігу готівки. За словами Шабана, банківська система успішно випробувала свою технічну готовність минулою осені та зимою, демонструючи високий рівень підготовленості.
Довідка
Системно важливі банки України об’єдналися для створення спільної банківської мережі - Power Banking. Вони будуть працювати та надавати клієнтам послуги навіть у критичній ситуації під час блекауту. Крім того, у відділеннях мережі Power Banking запроваджено банкоматний національний роумінг. Його мета - надати українцям можливість у банкоматі будь-якого банку мережі зняти збільшену суму готівки, достатню для задоволення поточних потреб та формування певного запасу.
За оновленим прогнозом НБУ, дефіцит потужностей з виробництва електроенергії в Україні у наприкінці 2023 року та на початку 2024 року можливий на рівні 5%. Водночас із урахуванням налагодження імпортних постачань електроенергії його ефект на економічну діяльність буде незначним.