Україна потребує відновлення та інвестицій уже сьогодні, не слід очікувати завершення війни, а вкладати кошти і робити бізнес у нашій країні зараз, заявила віце-президент АУБ Галина Хейло.
Галина Хейло, яка є віце-президентом АУБ та президентом Міжнародної платіжної асоціації у розмові із Катериною Одарченко (президент Інституту Демократії та Розвитку «PolitA».) розповіла про стійкість українського банківського сектору та фінтех-індустрії в умовах війни, закликала інвесторів запускати бізнес в Україні прямо зараз, а також озвучила перспективи, що чекають на компанії, які вирішать вкладати в Україну, не чекаючи закінчення бойових дій.
Галина Хейло закликала міжнародну аудиторію не чекати на закінчення війни та вкладати в Україну уже зараз. Тому що український бізнес, зокрема фінансова спільнота, банківський сектор та фінтех-індустрія показали, як можна продовжувати працювати в екстремальних умовах повномасштабної війни та стабільно і якісно надавати усі послуги.
“Ми уже довели, що ми унікальні, можемо працювати стабільно попри усе. Я думаю, що Україна увійде в історію, як країна із унікальним банкінгом та платіжною системою, які у повній мірі функціонували в умовах повномасштабної війни”
Українські банки лише на першому етапі обмежили кредитування, нагадала Галина Хейло. Але за лічені тижні після початку широкомасштабної агресії рф, наш банківський сектор відновив підтримку бізнесу та почав видавати позики, а згодом і активізував споживче кредитування.
“Не зважаючи на повномасштабну війну та усі ризики, банки не зупинили кредитування. Перший час вони поставили його на паузу та були сфокусовані на кредитних канікулах, реструктуризації. Однак згодом досить швидко вони запустили кредити для бізнесу. І зараз ми бачимо, що більшість банків роблять кроки до активізації споживчого кредитування”
Галина Хейло також зауважила, що вітчизняні банки кредитують бізнес в умовах високої облікової ставки. І значна частка позик, це кредити за держпрограмою “Доступні кредити 5-7-9”. Від старту програми та до сьогодні у ній домінує державний сектор. За час дії воєнного стану в Україні в межах програми "5-7-9" було укладено майже 20 тисяч кредитних договорів на загальну суму 81,61 млрд грн (у тому числі банками державного сектору – майже 15 тисяч кредитних договорів на суму 42,44 млрд грн).
“У той час, коли облікова ставка досить висока - 25%, більшість позик видаються за пільговою програмою 5-7-9, яка фінансується державою. Ми дуже активно кредитуємо фермерів, аграріїв для посадки та зборів врожаю. Банки видали щонайменше 2 мільярди євро кредитів”
Віце-президент АУБ Галина Хейло підкреслила, що український бюджет сьогодні надзвичайно обмежений. І складно забезпечити належну підтримку завдяки лише внутрішнім коштам - нам потрібна допомога міжнародної спільноти. Наші партнери можуть підтримувати український бізнес цільовими грантами або іншими механізмами розподілу коштів.
“Ми маємо і проблемні моменти, але міжнародна спільнота може допомогти вирішити ці нюанси. Можливості українського бюджету сьогодні надзвичайно обмежені. Неможливо забезпечити достатній рівень підтримки лише за рахунок внутрішніх ресурсів. Участь українських міжнародних партнерів у фінансуванні подібних програм необхідне. Це можуть бути цільові гранти або інші механізми розподілу коштів”
Інвестори, які зважаться вкладати кошти в Україну уже сьогодні, не чекаючи завершення війни, тільки виграють, вважає Галина Хейло. На це є декілька причин.
По-перше, не уся територія України охоплена бойовими діями, більшість регіонів хоч і страждають час від часу від російських ракетних атак, але усе ж знаходяться далеко від лінії зіткнення. Друге, сьогодні в Україні як ніколи низька конкуренція. Третє, компанії, які ризикнуть інвестувати зараз, отримають велику вигоду та фору у поствоєнний період.
“Вважаю, що варто інвестувати в Україну хоча б з прагматичних причин. Адже в Україні досі сьогодні можливо вести і розвивати бізнес. Більша частина нашої території знаходиться достатньо далеко від лінії фронту. Звісно, вона також страждає від періодичних ракетних атак. Але інвестори, які зможуть врахувати ризики і вийти на ринок в умовах низької конкуренції, матимуть найкращі перспективи у часи економічного відновлення у поствоєнний період. Це багаторазова капіталізація інвестицій”
Наостанок Галина Хейло закликала інвесторів брати приклад з українців та їх хоробрості і не боятись вкладатись та вести бізнес у нашій країні.
“Теза, яку я невтомно доношу до закордонної аудиторії - не чекайте закінчення війни. Україна потребує відновлення уже зараз, тут і сьогодні. Ми хочемо, щоб іноземні інвестори брали приклад з відваги та хоробрості українців. Які попри війну продовжують жити в Україні, інвестувати та вести тут свій бізнес. Можливо, усі інвестори мають бути такими ж хоробрими як Україна, тому сердечно запрошуємо їх до нас”
За текстом UA NEWS