Експертна думка

...водночас зазначу, що наразі українська банківська система є стійкою, прозорою та публічною для українців..... - Президент АУБ Дубас Андрій на запитання видання Урядовий кур'єр


Останнім часом українські банки стали підвищувати ставки за депозитами. З чим це пов’язано? (журналіст УК Громов О.)

Насправді, говорити, що всі банки стрімко почали підвищувати ставки за депозитами – не зовсім коректно, хоча, дійсно, деякі з них, зокрема один з найбільших державних банків та декілька приватних  це зробили. Зараз ми говоримо про зміни за період від грудня минулого року, та про депозити на строк 12 місяців, для фізичних осіб. Ситуація у банківській системі, насправді, є доволі стабільною, і не в останню чергу, завдяки стійкості самих банків. Власне, варто розуміти, що підвищення або зменшення так званої вартості фондування, тобто розміру депозитної ставки -  прямо корелюється з потребою кожного взятого окремо банку у підтримці свого платіжного балансу. І враховуючи встановлення у червні 2022 року облікової ставки на рівні 25% річних (дане рішення зробило  ресурс рефінансування НБУ доволі дорогим та водночас  підвищило привабливість альтернативного безризикового інвестиційного інструменту – депозитного сертифікату НБУ) – окремі банки, у яких був ресурс рефінансування, були вимушені підвищували ставки за депозитами, щоб найскоріше погасити заборгованість за кредитами НБУ за рахунок залученого фондування. Після погашення зазначених кредитів рефінансування, банки повертались до стриманої політики залучення ресурсної бази, яку ми спостерігали донедавна. З іншого боку, маючи  надходження військовим та за програмами міжнародної підтримки, в банківській систем, насамперед в державних банках, спостерігається збільшення обсягів надходжень коштів населення, що не дуже мотивує  українські банки  збільшувати відсотки за депозитами. Ми зараз можемо спостерігати, що враховуючи істотне збільшення обсягів «ліквідності» у банківській системі та збільшення відстокових доходів за операціями з цінними паперами - регулятор вимушений вживати дієвих заходів із вилучення обсягів банківської ліквідності (це може бути зменшення дохідності  за депсертифікатам, застосовування строкових чи короткострокових депсертифікатів; або ж пропозиції  альтернативних інструментів підтримки ліквідності банківської системи, ну або, як варіант - застосовувати регулятивні заходи). Саме це ми бачимо з грудня місяця 2022 року, коли було прийняте рішення регулятора щодо підвищення норм резервування за залишками коштів. Чим більше у банку коштів на поточних рахунках, тим більше банк вимушений відраховувати коштів на спецрахунок НБУ (як обов’язковий норматив резервування).

 

Які саме банки (державні чи іноземні чи комерційні українські найбільше) підвищують ставки за депозитами та на скільки відсотків?

Ми в Асоціації українських банків, яка активно досліджує тенденції та зміни у банківській системі, розуміємо це так: є окремі банки з кожної групи, які як підвищували або підвищують ставки за депозитами, так і ті, що дотримуються стриманої політики щодо вартості депозитів населення.  Водночас зазначу, що наразі українська  банківська система є стійкою, прозорою та публічною для українців, відповідно вся інформація є відкритою.

 

Чи підвищуються ставки у доларах та євро, адже чимало людей відразу отримуючи гривневу масу, закуповують валюту? Чи збираються банки на відчутні відсотки підвищувати ставки за валютою?

Тут ситуація подібна - питання у необхідності підтримки платіжного мультивалютного балансу (ліквідності) кожного окремого банку (є потреба у валюті – ставки банком  підвищуються, немає потреби – ставки знижуються).Також потрібно враховувати наявний інструментарій підтримки валютного курсу – а саме рішення регулятора щодо валютних короткострокових депозитів фізичних осіб.

 

Як впливає облікова ставка Нацбанку на рівень ставок за депозитами? Чи не буде облікова ставка також підвищуватися, враховуючи великий і зростаючий рівень інфляції?

Рівень облікової ставки дорівнює  вартості ресурсів, індикатора вартості в класичному розумінні. Проте трансмісія, (тобто непрямий вплив) рівня облікової ставки в умовах, які склались в Україні (тут маємо на увазі бюджетні виплати, виплати для військових, міжнародна допомога, а також відсутність кредитування) в повній мірі не досягла свої мети, яка полягала у суттєвому підвищення відсоткових ставок за депозитами. А враховуючи відсутність активного кредитування (через зрозумілі причини) банківській системі, як бізнесу, доцільно підтримувати прийнятний рівень дохідності активно-пасивних операцій (чим більший цей рівень, тим більша операційно прибуткова діяльність банку). Іншими словами – банки займають оптимальну позицію щодо рівня депозитних ставок. Крім цього, депозити банків, розміщені  в НБУ ( так звані овернайти) – це теж депозити, і, в свою чергу, рівень облікової ставки прямо вплинув на їх вартість. Щодо інфляції: згідно позиції регулятора (рівень облікової ставки має дорівнювати або перевищувати рівень інфляції), рівень облікової ставки - інструмент монетарної політики з впливу на інфляцію, це дійсно так.   Інфляція у 2022 році по факту склала 26,6%, що було менше запланованого/очікуваного рівня (більше 30%). На 2023 рік відповідно до оновленого макропрогнозу – 18,7% річних, тому напевно про кардинальне зростання інфляції поки мова не йде.

 

Чи стали банки пропонувати нові види депозитних вкладів, за якими можна швидко їх знімати, враховуючи воєнний стан?

Навіть враховуючи умови війни, банки, як і раніше, пропонують своїм клієнтам весь спектр депозитних продуктів, включаючи як строкові депозитні продукти, так і вклади за вимогою. Вдумаймось – навіть попри війну, ракетні обстріли і відключення світла – банки продовжують працювати, і пропонують більший спектр депозитних програм, ніж до початку вторгнення. Тому, наразі, питання знаходиться більше в площині нормативного регулюванні регулятора (регулювання норм обов’язкового резервування в першу чергу), пов’язаних із зв’язуванням або ж вилученням надлишку ліквідності, структури фондування окремо взятого банку, дохідності, стану платіжного балансу тощо. Це питання скоріше за все не «новизни» а доцільності та відгуку банківської системи і кожного окремого банку на поточну ситуацію.

 

Яким чином збільшуватимуться кредити, враховуючи підвищення ставок за вкладами?

Якщо йде мова про збільшення ставок за кредитами, то їх рівень має корелюватись з рівнем ставок за залученим фондуванням (у кожного банку він може бути різним). Підвищення ставок за депозитами, в класичному розумінні, збільшуватиме ресурсну базу банку, що, в свою чергу, збільшуватиме обсяги його активних операцій.


Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ