"Реалії діяльності банківського сектору в умовах воєнного часу"
RwS bank пропонує депозит «Військовий» терміном на 1 місяць під 18% річних, за депозитом «Переможний» терміном на 3 місяці платять 20% річних, без обмеження щодо суми вкладів. Що пропонує банк своїм клієнтам зараз, в інтерв'ю «Мінфіну» розповіла голова правління RwS bank Оксана Котляревська.
Як банк підлаштувався до роботи в нових умовах
Війна в Україні триває вже більше 4 місяців. Як за цей час змінилась робота банківської системи. Що змінилось у роботі RwS bank?
Очевидно, що українська фінансова система успішно протистоїть викликам війни, завдяки значному запасу міцності, своєчасній реакції НБУ та започаткованій декілька років тому реформі фінансового сектору.
Однією з головних задач НБУ в такій ситуації було не допустити паніки, як це сталося у 2014 році. І ми дійсно пройшли цю критичну точку.
Від початку війни наш банк забезпечив безперебійну грошову підтримку всіх своїх клієнтів. Це стосується і будь-яких розрахунків, в тому числі за кордоном, і доступу до депозитарних скриньок, і обслуговування депозитних вкладів.
Для цього ми зробили релокацію працівників, віддалений режим роботи, який впроваджували ще в період пандемії covid. Хочу віддати належне своїм колегам, бо було різне: люди працювали і під обстрілами, і в підвалах, і з-за кордону. Результат — робота RwS bank в безперебійному режимі, не було жодного дня, коли б банк не відправляв клієнтські платежі.
Досвід роботи онлайн під час пандемії нас загартував. В цей час ми впровадили надсучасний клієнт-банк RwS Вusiness для юридичних осіб, що дозволяє компаніям керувати своїм рахунком навіть з мобільного телефону. Також до війни банк встиг впровадити мобільний додаток для фізичних осіб — тож і юридичним, і фізичним особам-клієнтам банку достатньо мати при собі лише смартфон.
На жаль, через зрозумілі причини, ми змушені були призупинити роботу деяких відділень — наприклад, у Харкові та деякі підрозділи на околицях Києва. При цьому всі інші відділення працюють в звичайному режимі від 24 лютого.
З метою додаткового захисту даних наших клієнтів ми здійснюємо міграцію інформаційної системи (серверів) у хмарний сервіс Microsoft Azure. Цей проєкт вже почався та ми плануємо його завершити до 1 вересня. Це стало можливим завдяки тому, що НБУ була прийнята Постанова № 42 від 08.03.2022 року «Про використання банками хмарних послуг в умовах воєнного стану в Україні».
Як поводились клієнти банку на початку війни, чи була паніка? Чи був відтік коштів? І чи встановлював банк ліміти на зняття готівки на початку війни?
Навпаки, у зв’язку з небезпекою транспортувати готівкові заощадження у перші місяці війни, клієнти банку підвищили внесення коштів на власні рахунки. У нас немає відтоку депозитів, але ми спостерігаємо як клієнти, юридичні особи, зменшують свої залишки, бо всім зрозуміло, що бізнес в Україні, в його класичному розумінні, практично не працював.
Чи вводив банк кредитні канікули, і якщо так, то вони продовжуються зараз чи ви повернули все у звичне русло?
Банк завжди проводив виважену політику щодо кредитування юридичних осіб. Ми кредитуємо лише перевірених роками клієнтів, а наша політика спрямована в тому числі на диверсифікацію галузей, що дає свій ефект. Частина клієнтів скористалась кредитними канікулами, які банк надав на початку війни. Клієнтам, яким було складніше обслуговувати кредити, ми надали можливість скористатись державною програмою «5−7−9» через рефінансування кредитів.
На сьогодні клієнти обслуговуються у звичному режимі.
Про кредитування під час війни
Розкажіть про нинішню структуру кредитного портфелю банку? Яка з ним ситуація? Чи платять клієнти за своїми кредитними зобов’язаннями? Як виріс портфель проблемних кредитів?
У нас портфель досить диверсифікований — це малий та середній бізнес. Зокрема, компанії, які здійснюють готельну діяльність, будівництво доріг, виробництво продовольчих товарів, автодилери, агрокомпанії та інші.
Банком надавались кредити до 1 року у вигляді відновлювальних кредитних ліній та овердрафтів для задоволення короткострокового дефіциту оборотних коштів. І це також спрацювало, бо наші клієнти не були заглиблені в складні незавершені проєкти, тому мали змогу обслуговувати свої заборгованості. Деякі навіть достроково частково погасили тіло кредитів. Наприклад, клієнти, що здійснюють готельний бізнес на Західній Україні, погасили достроково свої валютні кредити.
Ризики кредитування за сьогоднішніх умов зросли в рази. Чи змінились підходи до оцінки платоспроможності позичальників? Хто сьогодні може розраховувати отримати кредит у RwS bank?
Так, ми визначили критерії. Беззаперечними фаворитами є трейдери палива та сільськогосподарської продукції, які змогли перелаштувати логістику поставок через західний кордон. Поступово розширюємо коло клієнтів, серед яких і будівельні компанії. Але в будь-якому разі завжди підходимо індивідуально до кожного нового клієнта.
Як і чому змінюватимуться доходи за депозитами
Нацбанк на початку червня підвищив облікову ставку до 25%. Що ці зміни означають для бізнесу і для клієнтів?
Останнє рішення НБУ про підвищення облікової ставки у 2,5 рази, до 25%, дійсно стало резонансним. На мою думку, така облікова ставка очевидно завищена. Це пов’язано також із тим, що річна інфляція в Україні склала 18%.
Однак, ми розуміємо тут стратегію НБУ — збільшення привабливості гривневих активів, зниження тиску на валютному ринку та стабілізація інфляційних очікувань.
І хоча це не у всіх аспектах резонно, клієнти отримують від цього додаткові можливості. Коли не працюють навіть традиційні види доходів, як доходи від нерухомості, не працюють цілі галузі, де традиційно ФОПи надавали послуги, пасивний дохід від депозитів став чи не єдиним доходом для багатьох фізичних та юридичних осіб.
Після підвищення облікової ставки до 25%, що відбувається зі ставками за кредитами? Чи кредитуєте ви взагалі бізнес? Чи готові ваші клієнти платити більше за кредитами?
Так, це зворотна сторона медалі від високої облікової ставки. Бізнес не може платити 27−30% річних. Тільки деякі підприємства зі швидким обігом коштів, за рахунок надвисокого попиту на їх продукцію, можуть обслуговувати такі високі відсотки. До них можна віднести згаданих вище трейдерів пального.
Більшість невеликих українських банків у зв’язку зі зміною облікової ставки значно підвищили депозитні ставки. Великі банки не поспішають це робити. Чи відбувається перетік грошей у невеликі банки, які пропонують більш щедрі ставки? Яка динаміка коштів фізосіб на рахунках RwS bank? Чи є приріст строкових вкладів, чи зростають лише залишки на поточних рахунках?
Коли НБУ підвищив облікову ставку до 25% річних і оголосив про готовність брати у банків України кошти під 23% річних, в той же час він висловив сподівання, що банки за депозитами та Мінфін за військовими облігаціями також підвищать ставки для підсилення ефекту даного стримуючого інфляцію заходу НБУ.
RwS bank, як і інші банки нашої групи, як ви висловились «невеликі банки», моментально відреагували на нову пропозицію, бо є більш гнучкими. Треба зазначити, що і доходи у багатьох клієнтів впали, люди втратили роботу, тому кращі депозитні пропозиції, ймовірно, розглядатимуться в першу чергу, а потім вже клієнти дивитимуться на розмір банку.
Додатковим фактором є те, що сьогодні діє 100% гарантія Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) за вкладами фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців у всіх без винятку українських банках, незалежно від їх розміру.
Клієнти дійсно зацікавились нашими новими депозитними програмами. Бачимо, що багато нинішніх клієнтів додатково відкривають депозити. До нас повертаються клієнти, що обслуговувались раніше. Це говорить про нашу правильну політику роботи з клієнтами.
За вкладами на 3 місяці RwS bank пропонує доволі високу ставку — 20,5% річних, а за річними — 18%. При цьому деякі великі банки підвищили депозитні ставки від 6% річних до 8,5%, чи може це свідчити про деяку деструктивну позицію зі сторони групи банків, до яких належить RwS bank?
Часто можна почути, що невеликі українські банки не мають великого впливу на банківську систему, але це той випадок, коли наша група банків більш ефективно виконує функцію впливу на ринок, ніж великі державні банки, політика яких збігається з очікуваннями НБУ. На мою думку, не всі банки підвищать до такого ж рівня, 20%, ставку, але тенденція на підвищення депозитних ставок в банках прискориться.
На сьогодні ми пропонуємо депозит «Військовий» терміном на 1 місяць 18% + 0,5% річних та депозит «Переможний» на термін 3 місяці зі ставкою 20% + 0,5% річних, без обмеження щодо суми вкладів. Де 0,5% річних від суми кожного депозиту перераховуються на потреби української армії на спецрахунки, відкриті у Національному банку.
Чи можна сказати, що ставки сягнули вже пікових значень, чи можливе й подальше їх підвищення? За прогнозом НБУ, інфляція може перевищити 20% цього року, тобто ставки за депозитами досі її не перекривають (із урахуванням необхідності платити податки з доходу). Яка дохідність за депозитом, на вашу думку, була б зараз справедливою?
Давайте разом порахуємо. Сьогодні НБУ, як «супернадійний позичальник для банків», за депозитними сертифікатами овернайт дає ставку 23% річних (облікова ставка 25% мінус 2%). Навантаження для банків щодо сплати внесків до ФГВФО становить мінімальний коефіцієнт 1,1% і має бути хоч невелика рентабельність для банку, наприклад 2%.
Тому в цій ситуації, 20% є максимально можливо обґрунтованими відсотками за депозитними ставками, які RwS bank сьогодні і пропонує клієнтам. Крім того, перераховує +0,5% річних від депозитів на потреби ЗСУ.
RwS bank — один із банків, що зробив ставку на ОВДП. Чому було обрано саме таку бізнес-модель і як вона змінюється зараз? Від початку червня, після підвищення облікової ставки, НБУ розпочав рефінансувати банки під 27%. Всі кредити рефінансування, які банки отримали раніше, також різко подорожчали. Як це вплине на роботу банків і RwS bank, зокрема?
Тут варто пояснити, який зв’язок між рефінансуванням НБУ та ОВДП. Під час численних covid-карантинів НБУ, для підтримки фінансової системи, запровадив довгострокове рефінансування (зазначу, що це стосується лише банків) на 5 років під заставу ОВДП. Ставка за рефінансуванням НБУ відповідала обліковій ставці 6−10%, а дохідність за ОВДП — 11−12%. Звичайно, що RwS bank скористався пропозицією і мав стабільні доходи.
Коли НБУ підвищив вартість рефінансування до облікової ставки +2%, одночасно підвищивши саму облікову ставку до 25% річних, то вартість пасивів рефінансування НБУ склала 27% і з цього моменту банки почали отримувати збитки.
Оскільки ми вели зважену політику в даному напрямку, то купували лише короткострокові ОВДП, більшість з яких має погашення протягом липня-серпня цього року. Тож ми маємо можливість достроково погасити 5-ти річний кредит рефінансування від НБУ. До кінця року плануємо погасити всю суму кредиту рефінансування, яку отримали до початку війни.
Як зазначають деякі експерти, внаслідок підвищення облікової ставки ряд банків опинилися перед загрозою великих збитків і навіть банкрутства. Чи насправді це так?
Не знаючи реальних показників банків та їх бізнес-стратегій, небезпечно робити такі гучні необґрунтовані заяви.
На цей час вже багато банків, як і RwS bank, достроково скоротили заборгованість з рефінансування перед НБУ. І цей процес триває. Тому можна бути впевненими, що банківська система країни від підвищення облікової ставки не збанкрутує.
Стосовно нашого банку, хочу додатково зазначити, що наша фінансова установа одна з перших у період воєнного стану розпочала роботу з зовнішнім аудитором і отримала позитивний висновок щодо діяльності банку в 2021 році. Також на загальних зборах акціонерів, в травні 2022 року, ми затвердили річну фінансову звітність за 2021 рік, яка сьогодні розміщена на сайті банку.
Це також є одним із факторів довіри клієнтів, які мають можливість своєчасно ознайомитись з фінансовою звітністю та показниками діяльності банку.
Чи з’явились за час війни нові продукти та запити від клієнтів?
Зокрема, один із нових продуктів — кредитування під заставу ОВДП. Це кредити для бізнесу під заставу облігації внутрішньої державної позики.
Дистанційна ідентифікація та верифікація, відкриття віртуальних платіжних карток — це must have нинішнього часу для клієнтів із метою полегшення управління власними коштами.
Також міжнародні розрахунки — банк допомагає бізнесу купувати валюту для оплати товарів із переліку критичного імпорту.
Коли бізнес почав оговтуватись, відновилась видача банківських гарантій.
Із останніх пропозицій — банк запровадив спеціальні депозитні програми у розмірі 20% річних, крім того +0,5% перераховуються на потреби ЗСУ.
Ваш прогноз щодо ситуації на банківському ринку, якщо війна затягнеться, якщо закінчиться до кінця року. Які головні ризики для банківської системи в нинішній ситуації?
Фактично ми бачимо, що економіка України та банківський сектор поступово адаптується до функціонування в умовах війни. Та будь-яка криза створює для банків новий портфель NPL (проблемних кредитів) — це перший виклик. Питання потенційних NPL цього разу, враховуючи масштаби сьогоднішньої військової катастрофи та економічної кризи, потребуватимуть абсолютно нового підходу, який ще не застосовувався в Україні. Питання NPL потягне за собою необхідність докапіталізації банків.
Очевидно, як зазначалось вище, уряд всіляко підтримуватиме бізнес-активності та посилюватиме інструменти кредитної підтримки суб'єктів мікро-, малого та середнього підприємництва. Будуть суттєві спрощення для отримання кредитів та пільгові ставки.
Також є надії на міжнародних донорів України, які практично вже почали безпосередньо підтримувати бюджет України. Це звичайно має позитивний ефект для золотовалютних резервів України. Якщо дана політика триватиме, то суттєвих негативних змін на банківському ринку України не відбудеться.
Джерело: Мінфін