Експертна думка

Міцність фінансової системи має для перемоги України вирішальне значення


за статтею Ліга Фінанс від 14.06.2022

Війна проти агресора йде не тільки на воєнних фронтах. З кожним днем все більшого значення набуває протистояння економік: російська економіка страждає від санкцій та розриву відносин з цивілізованим світом, українська — від втрат виробничих можливостей, закритих портів та бомбардувань інфраструктури. Від стану економіки залежатиме здатність збройних сил до системного та довготривалого опору, саме тому міцність фінансової системи має для перемоги України вирішальне значення. Про фінансову систему України та плани комерційних банків під час війни ми поговорили з Головою Правління ComInBank Тетяною Путінцевою. 

 

- На сьогодні ми не знаємо чіткої цифри падіння ВВП внаслідок російського вторгнення. Чи пройшли ми, за вашими оцінками, пік кризи? 

- Безумовно, обрахування ВВП під час воєнних дій є досить умовним. МВФ прогнозує падіння валового внутрішнього продукту України на 35%, Світовий Банк — на 45%. Думаю, що ми зіштовхнемось зі скороченням валового внутрішнього продукту не менше ніж на третину. Але так само впевнена, що більша частина цього падіння буде нівельована швидким повоєнним відновленням економіки. 

Більш того, ми спостерігаємо, що економіка вже почала збільшувати темпи. Поступово відновлюється нормальне життя у Центральній Україні та Києві: наша столиця все більше схожа на те місто, яке ми всі знали до 24 лютого. Внаслідок успіхів наших Збройних Сил на Харківщині, маємо надію, що і Харків, друге за економічним потенціалом місто України, поступово почне працювати. 

Чи пройдено пік кризи? Це не класична економічна криза, це військове вторгнення,тому економічна ситуація є похідною від ситуації на фронтах. Ми впевнені у наших захисниках та сподіваємось на якнайшвидше звільнення всіх захоплених ворогом земель. 

- У перші дні війни були величезні черги біля банкоматів, адже люди побоювались "банкопаду". Як вам вдалось пережити цей період? 

-  Перші дні війни, справді були "ідеальним штормом". Криза ліквідності, викликана різким зниженням залишків фізичних та юридичних осіб. Криза неплатежів внаслідок розгубленості фізичних та юридичних осіб. Зрештою безпекова криза, через яку ряд банківських відділень були позбавлені можливостей обслуговувати клієнтів, а отже банк втрачав транзакційні доходи. 

Насправді ключовий елемент банківської системи — це довіра. Нам всім, регулятору, комерційним банкам, клієнтам вдалось найголовніше — не втратити довіру один до одного. Ця довіра дозволила повністю виконувати свої зобов’язання перед клієнтами навіть у найважчі березневі дні. А далі все просто — довіра породжує довіру й система починає працювати нормально. 

- Як банк адаптувався до роботи в нових реаліях? 

- До війни неможливо бути готовим повністю. Звичайно, у нас були й відповідні фінансові резерви, й продумані алгоритми дій в умовах воєнного стану. Але не менше значення має психологічна готовність до війни. Це той досвід, який ми всі набували разом з нашою державою. 

Оскільки протягом лютого-березня ситуація у Києві залишалась небезпечною, ми працювали онлайн, а наші операціоністи іноді проводили транзакції, буквально під обстрілами. Не думала, що я колись це скажу, але нам допоміг наш "пандемічний" досвід роботи онлайн. Зібравшись в офісі вранці 24 лютого, ми запустили наш кризовий протокол дій і наступні 1,5 місяця працювали видалено. 

Після звільнення Київщини, ми вирішили відновити офлайн-роботу нашого головного офісу у м. Києві. Відновлювали поступово: першою в порожній офіс приїхала я. Потім став повертатись топ-менеджмент для перевірки безпечності умов праці. І лише потім ми дозволили повертатись нашим співробітникам. Назавжди запам’ятаю це напівпорожнє, сіре від болі місто в перші дні квітня. Запам’ятаю та ніколи не пробачу. 

Насправді, сучасний високотехнологічний бізнес, яким є банківський бізнес, може працювати у будь-якому форматі роботі, що ми й довели. Але наше повернення до Києва було важливим для мене та моєї команди психологічно. Ми хотіли показати нашим клієнтам, нашим друзям та партнером: ми тут, в Києві, в Україні. Ми нікого не боїмося і працюємо, бо цього потребує Україна! Знаю, що наш заклик був сприйнятий позитивно й мотивував багатьох наших клієнтів також повернутись та відновити свою діяльність. 

- Що саме пропонує ComInBank своїм клієнтам зараз? 

Ми надаємо повний комплекс банківських послуг як для фізичних, так і для юридичних осіб. Кожного дня ми робимо переоцінку наших можливостей: де можна відкрити нове відділення або ж відновити роботу існуючого, які умови можна запропонувати нашим клієнтам. 

Але, перш за все, ми намагаємось підтримати Україну. Деякі наші співробітники змінили діловий костюм на камуфляж та зараз захищають нашу державу у складі Збройних Сил України та Територіальної оборони ЗСУ. Багато наших колег ведуть активну волонтерську діяльність у вільний від основної роботи час. 

Ми, як банк, також здійснюємо все від нас можливе для відновлення нашої територіальної цілісності та захисту від окупанта. Окрім допомоги Збройним Силам ми активно опікуємось звільненими територіями, які постраждали від агресії росії. 

Наразі ми беремо участь у відновленні освітньої інфраструктури міста Буча. Ми проводимо депозитну акцію для юридичних та фізичних осіб: 1% річних від нарахованих відсотків за депозитами фізичних осіб і від 5% пасивного доходу від плати за кошти на поточних рахунках юридичних осіб ми будемо перераховувати для відновлення школи та дитячого садочка у місті Буча. Впевнена, що, разом з нашими клієнтами, нам вдасться відновити пошкоджені будівлі й першого вересня діти підуть до школи та дитячого садочка! 

- Якими є ваші подальші плани? 

Ми розуміємо, що війна завершиться. І ми знаємо, що вона завершиться нашою перемогою. А надалі настане час повоєнного відновлення. Впевнена, що ComInBank внесе свій внесок у цей процес, допомагаючи ресурсами нашому бізнесу та населенню для відновлення та повернення до економічного зростання. І все буде Україна!

 

 

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ